WELICORUSS: Bolo strašne ťažké stať sa profesionálnym hudobníkom v Rusku… cesta z Novosibirska do Prahy

Symphonic/pagan/black metal prinášajúci dávku temnoty, intenzitu a úspešne kombinujúci metalovú modernu s nádychom starobylej mystiky mrazivého ruského ducha, kapela pôvodom z ďalekého Novosibirska, ktorý je od Prahy vzdialený vzdušnou čiarou „len“ nejakých tých 4466 kilometrov, celková zmena pôsobiska a opäť noví členovia alebo aj nadchádzajúci koncert 20. februára na PAGAN METAL NIGHT v Banskej Bystrici… V konečnom dôsledku dostatok dôvodov na vyspovedanie Alexeja Boganova, ktorý drží zástavu WELICORUSS stále hrdo vztýčenú už vyše 10 rokov.

Ahoj Alexej, v roku 2015 ste vydali svoj aktuálne posledný albumový počin Аз есмь, ktorý určite patrí medzi moje veľmi príjemné minuloročné prekvapenia. Aké boli doterajšie ohlasy na tento album?

Ahoj, vďaka za tak príjemné slová! Ohlasy ma naozaj prekvapili a je pravdou, že tie, ktoré sa k nám dostali, sú veľmi pozitívne! Skoro každý deň dostávame správy od fanúšikov o tom, ako sa im páči tento album. Je to skvelé počuť, pretože to znamená, že sme všetci odviedli dobrú prácu.

Rozhodli ste sa premiestniť svoj hlavný stan pôsobnosti z Ruska do Českej republiky. Aké to bolo zvyknúť si na nový život v Prahe a aký bol dôvod tohto rozhodnutia? To veľké sťahovanie bolo dôsledkom nejakej špecifickej životnej situácie alebo sa jednalo skôr o nejakú potrebu ďalšieho hudobného rozvoja kapely?

Áno, hlavným dôvodom bolo prehodnotenie priorít v mojom živote. Bolo strašne ťažké stať sa profesionálnym hudobníkom v Rusku, takže som sa rozhodol zmeniť pôsobisko kapely. Ponúkol som to vtedajším stálym členom, ale tí to odmietli. Každopádne, to najťažšie mám už našťastie za sebou. Naučil som sa základy češtiny a našiel nových členov kapely, takže teraz veľa koncertujeme po Európe.

Keď sa vrátime späť k diskografii tvojej kapely, väčšinou si mal hudbu poprepájanú s nejakým príbehom. Čo je teda najväčšou inšpiráciou pre vznik skladieb? Zmenila sa nejako táto inšpirácia potom, čo si sa presťahoval do Prahy?

Zvyčajne, až na zopár výnimiek, nie je v skladbách žiadny príbeh. Skladby sú väčšinou založené na mojich pocitoch, emóciách a nápadoch. Beriem si inšpiráciu z kníh, okolitého prostredia, prírody a všetkého ostatného, ​​čo ma núti zamyslieť sa. Nemôžem s určitosťou povedať, čo ma konkrétne inšpiruje, pretože všetko sa postupom času mení.

WELICORUSS: Bolo strašne ťažké stať sa profesionálnym hudobníkom v Rusku... cesta z Novosibirska do Prahy

Album Аз есмь vnímam skôr ako koncepčné dielo. Je to naozaj tak alebo sa mýlim? Ak áno, môžeš nám objasniť, na čom je postavená táto albumová koncepcia?

Áno, Аз есмь je hlboko koncepčný album, no, bohužiaľ, ti to celé nevysvetlím len pomocou pár viet. Nechcem znieť nejako honosne, ale je to prakticky moja správa všetkým vo forme zvuku a informácií. Ale asi by som radšej povedal, že to nie je priama správa, ale je to skôr akási alegória. Veď to poznáš, každý si to pochopí aj tak po svojom a utvorí si na to svoj vlastný názor. No a hlavnými predmetmi záujmu sú vnútorná štruktúra sveta a vnútorný svet človeka. Album je pre mňa hlboko osobný a dúfam, že to ľudia budú takto vnímať.

Ako teda prebieha celý proces pri skladaní nových skladieb? Máš najskôr nejaký nápad na skladbu, napíšeš si ho a podľa toho zložíš hudbu alebo je to práve naopak a na začiatku tvorby je textová zložka?

Všetko je to individuálne. Niekedy mi len tak napadne pár slov v hlave a potom z toho nakoniec vznikne celá koncepcia. Napríklad, teraz dávam dokopy skladbu na ďalší album. Nápad mi do hlavy skočil s ľahkosťou a s takou silou, že som nakoniec hneď zložil aj celý koncept skladby. Išlo to proste len tak, akoby prostým mávnutím pera. Niekedy ale naopak sedíš s gitarou v ruke, tráviš niekoľko hodín vytváraním riffov a potom nakoniec premýšľaš, že čo s tým vôbec urobiť. Takže zakaždým je ten skladateľský proces iný.

Nová zostava Welicoruss fungujúca v Prahe (Gojko – gitara, Dmitrij – basa a David – bicie) so sebou priniesla už aj nejakú inšpiratívnu zmenu vo výslednom zvuku kapely? Prípadne táto zostava stihla ovplyvniť niečo na poslednom albume? Mimochodom, ponechal si si stále plnú kontrolu a finálne slovo pri skladaní alebo dovolíš celej zostave, aby sa k tomu mohli vyjadriť?

Tento album bol z veľkej časti zložený s bývalými členmi kapely, takže nová zostava ani nemala veľa šancí sa k tomu nejako vyjadriť. Ja som vždy rád vytváral hudbu spoločne s inými ľuďmi, pretože pri tom môžeš vytvoriť mnoho veľmi zaujímavých vecí. Ale niekedy z tej kooperácie vznikne taký bordel, že sa jednoducho nedokážete dohodnúť na žiadnom kompromise po dosť dlhú dobu. Takže som nakoniec prišiel k rozhodnutiu, že kapela musí mať len jeden zdroj kreativity. V každom prípade, keď mi niekto ponúkne niečo zaujímavé, väčšinou to aj zaznie v našich skladbách. Budúci album bude určite obsahovať obdobne spracované skladby.

Na albume Аз есмь účinkuje viacero hostí. Ako sa ti podarilo presvedčiť na spoluprácu toľko hosťujúcich hudobníkov?

Nebol to žiadny veľký problém nájsť toľko účastníkov na tomto albume, keďže väčšina hudobníkov má chuť experimentovať. Ak máš zadefinovaný cieľ, tak dokážeš všetko! Takže je to len o tom si stanoviť ten cieľ, napríklad nájsť perkusionistu a potom to dosiahnuť.

Kapela už funguje nejaký ten piatok a ty si stál pri jej zrode. Po tak dlhej dobe v kapele je už pre teba predsa len pohodlnejšie vyjadrovať sa pomocou slov a písať texty? Keď už o tom hovoríme, v minulosti si sa v rámci koncepcie venoval viac tej hudobnej ako textovej zložke skladieb.

Áno, pri prvých albumoch som veľmi nepremýšľal o textoch, ja som len vytváral hudbu a to je celé. Po rokoch, ako som dospieval, sa môj pohľad na svet zmenil a všetko začalo byť nejako vážnejšie. Pochopil som účel umenia a následne dospel k záveru, že hudba nie je len zábava, ale taktiež určitý rituál a výchovný proces. Takže som sa začal viac zameriavať na texty a slová začali byť viac komplexnejšie.

Spievaš po rusky, ale texty uvádzate aj v anglickom jazyku. Mal si už teda niekedy možnosť aj zaspievať si naživo nejakú vašu skladbu v angličtine? Myslíš si, že angličtina nejako limituje možnosti plného vyjadrenia tvojich textov? Prípadne, dočkáme sa raz v budúcnosti aj momentu, že sa rozhodneš písať v angličtine?

Momentálne v tejto chvíli spievame len v ruštine, ale v budúcnosti plánujeme vyskúšať aj pár experimentov s jazykmi. Chceme urobiť koncepciu, ktorá bude viac pochopiteľná pre širší okruh ľudí. Ale to však neznamená, že zahodíme náš materinský jazyk. Aspoň takto, nevieme ešte anglicky natoľko dobre, aby sme písali texty na takej istej úrovni ako v ruštine.

Ako muzikant v pozícii zakladateľa a lídra kapely máš určite aj veľa iných úloh ktoré musíš plniť, pričom to nie je len o skladaní, hraní či nahrávaní, ale aj o produkcii, grafike či sociálnych stránkach a komunikácii s fanúšikmi. Aké sú práve tie najdôležitejšie a aké menej dôležité body? Čo ťa baví najviac a čo naopak práve najmenej?

Áno, je to presne tak, musím sa venovať mnohým ďalším veciam a zaberá to fakt veľa času. Najviac zo všetkého ma, samozrejme, baví vytváranie a následné nahrávanie hudby. A pre zmenu, najviac asi nenávidím robiť propagáciu, pretože tým tráviš veľa hodín a nikdy si nemôžeš byť istý presným výsledkom.

WELICORUSS: Bolo strašne ťažké stať sa profesionálnym hudobníkom v Rusku... cesta z Novosibirska do Prahy

Všimol som si, že Welicoruss je často rozlične škatuľkovaná kapela a názory verejnosti sa líšia. Takže k akému metalovému subžánru sa podľa teba najviac približujete, ak sa to dá nejako jednoznačnejšie definovať?

Ako hovoria ľudia, štýl musia vymyslieť kapele novinári a my sme aj tak len hudobníci, ktorí skladajú hudbu. My sme si žiadny štýl vedome nevybrali, jednoducho sa tak stalo. Ale už sme zvyknutí hovoriť, že hráme symphonic/pagan/black metal, aby to mali fanúšikovia jednoduchšie.

Predpokladám, že máš mimo kapely aj nejaký osobný a pracovný život. Ako sa teda vysporiadávaš s rozdelením priorít? Nastávajú často chvíle, keď hudba musí ísť bokom kôli tvojím povinnostiam v osobnom živote?

Nie je to vôbec jednoduché a vždy musím niečo obetovať. Ja ale verím, že ak chceš byť v niečom úspešný, tak tomu musíš venovať veľa svojho času. Mám momenty, kedy robím hudbu viac a niekedy zase trávim viac času s rodinou a robím iné veci, ale v každom prípade je dôležité všetko si naplánovať a zorganizovať.

WELICORUSS: Bolo strašne ťažké stať sa profesionálnym hudobníkom v Rusku... cesta z Novosibirska do Prahy

Aké sú tvoje pocity z toho, že je hudba často sťahovaná „zadarmo“ bez toho, aby ste boli odmenení? Je to naozaj problém alebo si uzrozumený s tým, že fanúšikovia sťahujú vašu hudbu z internetu, len ​​aby ju mohli počuť?

Toto je dosť zložitá otázka. Ja si myslím, že každý zvlášť sám za seba si musí uvedomiť, aké je ťažké vytvárať nejaké umenie, kde musíš investovať veľa financií na to, aby sa to všetko aj uskutočnilo. Určite by tam správne mala byť nejaká finančná odmena, ale na druhú stranu, je pre nás dôležité, aby si to vypočulo čo najviac ľudí. Myslím si, že tam medzi tým musí byť nejaký kompromis.

Práve si pozerám dátumy a mestá vašich nastávajúcich vystúpení v Európe, ktoré sa odohrajú v niekoľkých nasledujúcich mesiacoch. Aký máš pocit z tohto plánovaného turné a vôbec, čo sa týka turné s kapelou všeobecne? Nakoľko je to pre vás dôležité a na čo sa fanúšikovia môžu tešiť, ak vás budú chcieť vidieť naživo?

Presne tak, v tejto chvíli usilovne pracujeme na tom, aby sme čo najviac hrali. Toto je v tejto chvíli naša najdôležitejšia úloha v rámci celej kapely. Koncerty sú živá inkarnácia našich nápadov, takže šírenie našej hudby po svete považujeme za veľmi dôležité. Na našich koncertoch sa snažíme zahrať, ako len najlepšie vieme a dať tomu všetkému veľkú energiu, aby si to fanúšikovia užili a dlho pamätali! Tak sa o tom príďte osobne presvedčiť na nejaký náš koncert!

Máš pre fanúšikov Welicoruss a našich čitateľov nejaké špeciálne záverečné slová?

Na záver by som chcel všetkým, ktorí ešte nepočul náš posledný album Аз есмь popriať, aby si ho vypočuli takým spôsobom, akým budú chcieť! Pracovali sme na tomto albume 5 dlhých rokov a obsahuje veľa zaujímavých vecí, takže boli by sme radi, aby ste pocítili tú atmosféru!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *