Wastage a Thy Disease predviedli masaker motorovou pílou na Liptove

Piatok 13. je tradične deň, keď väčšina poverčivých ľudí by najradšej ani nevstala z postele a čakajú na katastrofu. Myslím, že korene týchto povier pochádzajú zo dňa 13.10.1307, keď bolo 60 hlavných templárov uväznených vrátane veľmajstra Jacquesa de Molay a o ich neslávnom konci hádam ani nemusím hovoriť. Našťastie žiadna pohroma sa v piatok 13. 11. 2015 v Liptovskom Mikuláši nekonala. Práve naopak, všetci metalovo naladení ľudia si prišli na svoje, keď sa konečne po dlhom čase na Liptove konal metalový koncert so všetkým čo k tomu patrí.

 

Prvá sa nám predstavila kapela FRIERY WALTZ.  Napriek krátkej existencii, vznikla len na jeseň 2012, nejde o žiadnych zelenáčov. Podarilo sa mi vypátrať, že vznikla z pôvodných členov Desecrated Dreams – gitaristu Ľuba a basáka Mareka a súčasných členov Darktimes –  Jana za bicími a vokál v podaní Lukáša. Ťažko jasne definovať, čo kapala vlastne hrá, obsahuje to prvky thrashu, death metalu, heavy, punku, zmeska doplnená Lukášovým growlovým vokálom. Keď som sa teda pýtal chalanov, kam by sa zaradili, povedali mi: „Nazvali sme si to unorthodox death metal. Tak to teda bude unothodox death metal. Kapela sa ujala neľahkej úlohy prvého účinkujúceho výborne, od začiatku mala  podporu domáceho, aj keď dosť statického publika. Odohrala set 11 skladieb. Z môjho pohľadu ma zaujal hlavne výrazný Lukášov growl, ale zvyšku kapely tiež nie je veľmi čo vyčítať, určite by jej však prospelo, keby vystupovali častejšie a vycibrili hlavne neverbálny prejav na pódiu. Takže chalani koncertovať, koncertovať…

 

SETLIST

 1. SOCIOPATH
 2. ARENA
 3. COLLAPSE
 4. BEHEMONT´s CALL
 5. THE LAST STAND
 6. HEARTLESS
 7. FIERY WALTZ
 8. BLOODMOON CULT
 9. TILL DEATH
 10. SPUTANÝ
 11. TIME OUT

 

Fiery Waltz uvoľňujú pódium, ale skôr, než si stihnú vydýchnuť odchytím si ich na pár slov.

 

Ako sa vám dnes hralo? Čo hovoríte na koncert ?

Marek Navrátil: Mne sa hralo perfektne a myslím, že aj chalanom. Zvuk na pódiu bol výborný a podľa toho, čo som počul, keď hrali Wastage a Thy Disease, to bolo zvukovo super aj pod pódiom. Za to patrí veľká vďaka, samozrejme, aj zvukárovi Rudymu Hoffmannovi. Čo sa týka návštevnosti, tak by som si vedel predstaviť aj viac ľudí.

Lukáš Lončík: Hralo sa super aj napriek stiesneným podmienkam na pódiu. Koncert bol dosť dobrý, na Kolotočovo bol až výborný zvuk a posledná kapela Thy Disease celkom prekvapila.

Jano Navrátil: Hralo sa nám fantasticky. Za mňa, ale myslím, že aj za ostatných chalanov môžem povedať, že sme si to užili, či už samotné okamihy na pódiu, ako aj akciu ako celok. Bol to skvelý večer, kopec známych, kamarátov, ale aj neznámych ľudí, výborné kapely, skvelá organizácia a naše nádherné a útulné Kolotočovo

 

Čo chystáte najbližšie ?

Marek Navrátil Najbližšie by sme mali hrať v AMC. Bude to po dlhšej odmlke tohto klubu prvá akcia, takže sa veľmi teším. Zahrajú tam aj ďalšie miestne kapely. Okrem toho máme niekoľko nových veci – zatiaľ iba na „papieri“, takže nebudeme zaháľať ani v skúšobni.

 

Lukáš , ty si zároveň aj spevák Darktimes, ktorá kapela ti pasuje lepšie?

Lukáš Lončík: Čo sa týka hudobného štýlu, tak mi viac pasuje Fiery Waltz. Ale aj napriek tomu, že som skôr naklonený k death metalu, tak sa mi hrá rovnako dobre aj v Darktimes. Každá kapela má niečo do seba a v každej sa môžem poriadne vyblázniť.

 

Po krátkej ani nie 15-minútovej prestávke nastúpili WASTAGE. Táto skupina v krátkom čase, odkedy som sa o nich zmienil, zaznamenala pekný úspech v zahraničí. Po tom, čo vydali svoj album v Sliptrick Records, boli označení od Five Albums ako jeden z naj piatich thrash corových albumov roku. V českom Obscure dostali tiež veľmi pozitívne hodnotenie 9/10. Takže verím, že o nich v blízkej budúcnosti budeme aj počuť. Ale späť ku koncertu. Po prvej kapele som očakával, že pod pódiom bude podstatne živšie, avšak podcenil som silu domáceho publika, ktoré aj keď nie veľmi expresívne, ale predsa len fandilo Fiery Walzu hneď od začiatku, kdežto u Watage, pre nich neznámeho interpreta, sa fandenie rozbiehalo veľmi pozvoľna. Spočiatku len stáli v bezpečnej vzdialenosti a pod pódium sa nás odvážilo najprv len šesť statočných. Napriek tomu ich to vôbec neodradilo a spustili svoju šou na plné pecky. Z chalanov sršala profesionalita, perfektná zohranosť a výborná verbálna aj neverbálna  komunikácia  s publikom. Asi v polke setu, keď som sa odvážil obzrieť, či nás tam stále je len pár , som bol milo prekvapený, lebo priamo v kotli sa vlnilo už ďalších 20 ľudí a a zvyšok tiež usúdil, že sa nie je čoho báť a dovolili si podísť pár metrov k pódiu. Nálada ku koncu, oproti nesmelému začiatku, išla rapídne hore na pódium aj pod ním. A po poslednej pesničke si obecenstvo predsa len vypýtalo prídavok. Na záver, ako sa na poriadnu kapelu patrí, hodili pár trsátok do hľadiska. Následne sa išli schladiť a vydýchnuť si. Zatiaľ som si vypýtal od nich setlist, takže tu je to, čo si pre mikulášske publikum  nachystali:

 

 1. LET ME GO
 2. AWAY FROM THE DARKNESS
 3. HAM-LET
 4. SLAVE TO THE SYSTEM
 5. I WALK ALONE
 6. DAVIDIAN
 7. YOU CAN ´T STOP
 8. GAME
 9. NO WAY OUT
 10. RIGHT NOW

 

Nenechal som ich však dlho chladnúť a hneď ako som videl, že vládzu rozprávať, som ich trošku vyspovedal. Na otázky mi ochotne odpovedal spevák Bohuš spolu s basákom Ferrym :

 

Čo hovoríte na dnešný koncert ?

Koncert sa celkom vydaril, stretli sme tam prijemných ľudí, hralo sa nám dobre, odozvy boli tiež výborné, takže čo viac si priať. Na Liptov sa určite ešte radi vrátime.

 

Mate za sebou dosť vystúpení, kde sa vám zatiaľ hralo najlepšie?

Ťažko povedať, kde sa hralo najlepšie, je veľa miest, kde boli dobré koncerty. Vždy záleží od atmosféry a celkovej organizácie. Niekde hráš prvýkrát a nič veľmi neočakávaš, nakoniec sa z toho vykľuje parádna akcia. Poteší, ak sa ľudia zaujímajú o kapelu, kúpia si CD alebo tričko, dáte spolu reč, práve o tom to je. Mám rád klubovky a takisto letné festivaly, jeden konkrétny je ťažko vyzdvihnúť. Samozrejme, domáce akcie v Košiciach patria k obľúbeným. Spomeniem napríklad náš krst spolu s Decapitated, to bola výborná jazda. Vždy sa teším na ďalší koncert, teraz na tie najbližšie v Poľsku, ale aj na Slovensku.

 

Máte nový album, ktorý, ako som zistil, má väčší ohlas za veľkou mlákou ako u nás. Plánujete v blízkej dobe aj zahraničné turné ?

Mne sa nezdá, že má vonku album väčší ohlas ako doma, pozitívne ohlasy prichádzajú aj zo Slovenska, aj zo zahraničia, to áno, ale ešte je veľmi skoro hodnotiť. Promo stále pokračuje, nový album oficiálne vyšiel iba v októbri, takže ešte to chce čas, ale zatiaľ je to veľmi pozitívne. Čo sa týka turné, tak práve teraz prebieha slovensko-poľské, v budúcom roku určite navštívime Čechy, Maďarsko, Poľsko, Nemecko, v pláne je aj viac destinácií, ale zatiaľ nebudem predbiehať. Uvidíme, ako sa to celé vyvinie. Chceme náš nový album dostať čo najviac k ľuďom.

 

Do tretice vystúpila poľská skupina THY DISEASE, kvôli meškaniu mali na hru a nazvučenie len necelú pol hodinu, teda asi štyri skladby. Hneď od začiatku to na nás rozbalili vo veľkom. Na pódium nastúpili s vlastným ozvučením aj zvukárom, s ktorou by kľudne zahanbili aj kluby s kapacitou nad 250 ľudí, tak snáď im odhadom 80 zúčastnených nebolo primálo. Už pri úvodných tónoch  prvej skladby sa všetci nahrnuli pod pódium a naplno si užívali skvelý rýchly set, počas ktorého sa už nedalo o nesmelom pokyvkávaní hlavou ani hovoriť. Občas som mal pri tom obavu, aby sa pri tom nepoškodilo časť ich vybavenia. Na záver, keď už sa naplnil ich čas, sa nám predsa podarilo zlomiť ich na ďalšie tri skladby, do ktorých dali úplne všetko, a myslím, že to isté môžem povedať aj o obecenstve. Kým si stihli zložiť, už som na nich čakal nielen opäť ja, ale aj pár poldeci liptovskej borovičky, aby sa im lepšie rozprávalo. Odpovedali mi basák Andrzej a spevák Adam Piotr.

 

Čo hovoríte na koncert ?

Bolo perfektne, zvuk super, dobre sa hralo, super publikum.

 

Toto nebolo vaše prvé vystúpenie na Slovensku.

Vystupovali sme nedávno v jednom klube v Bratislave. Blízko bol ďalší klub, kde práve prebiehal Halloweensky večierok a tam bolo plno, boli sme po koncerte pozrieť aj tam, preto bolo asi málo ľudí na našom koncerte. Tu to bolo omnoho lepšie, omnoho viacej ľudí.

 

Vydali ste už 6 albumov, ale na pulte s merchom vidím len 4.

Áno, tie najnovšie, ale tie sa aj najlepšie predávajú. Najlepší je ten posledný Costumes Of Technocracy .

 

Poďakoval som im a poprosil o setlist, na čo sa zasmial Adam Piotr, že nie je problém, len ho musia napísať. Nakoniec sa podarilo a na druhý deň mi ho ochotne poslal. Tu je to, čo zaznelo v ich podaní:

 

1. Costumes of technocracy

2. Muted scream

3. Collateral damage

4. Holographic reality

5. Mean holy species

6. Global technocratic prison

7. Rat age / fog of war

Ja osobne by som zhodnotil koncert pár slovami: Fiery Walz príjemné prekvapili, Wastage perfektné zohratí profesionáli a Thy Disease vychválení do neba. Prečo vychválení, bude hneď jasné. Nakoľko som bol zvedavý, čo na koncert hovorí obecenstvo, popýtal som sa pár ľudí na ich dojmy:

 

Juraj (Martin): Koncert som si maximálne užil, zvuk bol výborný a mimoriadne ma prekvapila kapela Thy Disease. To, že na nás ich gitarista vytiahol osemstrunku, ma úplne zabilo. Určite si túto zostavu rád znovu pozriem naživo. Koncert môžem zhrnúť ako výborný. A Fiery Walz a Wastage boli tiež pop…

 

Mirka (Liptovský Mikuláš): Koncert bol podľa môjho názoru vydarený, aj keď dosť ľudí o ňom nevedelo – tí, ktorí to prehliadli na FB alebo tí, ktorí FB nemajú. Aj asi dvaja ľudia mi hovorili, že akcia bola málo spropagovaná. To však nevyníma fakt, že na takéto koncerty chodí všeobecne menej ľudí. Ale zažila som mnoho akcií, kde bolo ľudí oveľa menej… Páčil sa mi veľmi zvuk, ten bol na Kolo naozaj výborný, najmä poslednej kapelky. Ja osobne som rada za každú akciu, ktorá sa v LM deje.

 

Kristián (Liptovský Mikuláš): Keď som prišiel do Kola, tak už hrali domáci Fiery Waltz. Opäť ma nesklamali a príjemné som si ich užil, akurát všetci skoro boli pri bare miesto toho, aby boli pred nimi. Druhá kapela Košičania Wastage boli zas super, akurát zo 2 songy sa mi kúsok nepáčili, ale to je nič oproti ich ostatným songom. Vtipné bolo, keď skúšali, tak skúšali cez polku Kola. Hranie si užívali a už aj viacej ľudí bolo vpredu. Keď dohrali, chystali sa Poliaci (Thy Disease). Ledva sa tam popchali, keď sa vybaľovali . Keď začali hrať, odrazu sa vpredu zišlo viacej ľudí. Zahrali super, nepoznal som ich, chcel som sa nechať prekvapiť. Celkovo som s koncertom veľmi spokojný. Zvuk bol celkom fajn aj ľudia celkovo. Skvelý koncert.

 

Tomas (Liptovský Mikuláš): Takže v prvom rade sa chcem poďakovať, že po dlhšom čase sa uskutočnila aj takáto akcia. Dúfam, že sa budú konať častejšie takéto koncerty, atmosféra bola vynikajúca a aj ľudia, čo prišli podporiť koncert.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *