Wardruna dodržala Einarov sľub a budúci rok príde na Slovensko

Spomínate si ešte na náš rozhovor s Einarom Selvikom, kde sa pri otázke, či WARDRUNA niekedy príde na Slovensko, zmienil, že je to v pláne? Tak a je to tu. Čakanie skončilo, lebo v auguste (pôvodne to malo byť v máji) tento hudobný skvost zavíta do bratislavskej Refinery Gallery.

Wardruna je paganfolkovým projektom nórskeho speváka a hudobníka Einara Selvika. Toho si môžete pamätať aj ako Kvitrafna z jeho krátkeho pôsobenia v Gorgoroth. Zoskupenie vzniklo v roku 2003 a ďalšími dvomi zakladateľmi okrem Einara boli Lindy Fay Hella a Ghaal, pričom Ghaal už zostavu dávno opustil.

Tvoria klasický pagan folk. Nie však klasický v zmysle, že sú rovnakí ako hromada ďalších zoskupení, ale skôr v tom, že sa držia tradícií. Moderné nástroje by ste u nich hľadali márne, lebo používajú výhrande tie z éry starých severanov. Melodická zložka je u nich často dotváraná rôznymi zvukmi prírody (hromy, štebot vtáctva, krákanie vrán, tečúca voda, atď.), čím dosahujú magickú atmosféru nielen v tvorbe ako takej, ale aj pri vystúpeniach. Tie sú veľmi vzácne, keďže Wardruna ročne nerobí mnoho koncertov a miesta, kde vystúpia, si striktne vyberajú podľa im vyhovujúcich podmienok. Najčastejšie vystupujú pod holým nebom, v divadlách alebo múzeách, kde je dobrá akustika. Môžeme byť teda radi za to, že sa rozhodli poctiť návštevou aj naše územie.

Textovo by ste sa márne snažili prísť na to, o čom ponímajú, lebo Einar si vymyslel pre Wardrunu vlastný jazyk, ktorý je zmesou starej a novej nórčiny. Trojica albumov pod hlavičkou Runaljod (Gap Var Ginnunga, Yggdrasil, Ragnarok) je hudobne stvárnením rún staršieho futharku, ktorý tvorí dvadsaťštryri znakov.

Wardruna je projekt, ktorý treba zažiť. Jednoducho si musíte vyskúšať pohanskú atmosféru vytvorenú nielen spomínanými prvkami, ale aj kúzlom okamihu. Budete si pripadať ako na rituáli venovanom starým severským bohom. Nepochybne to poteší nielen vnútorného pohana, ktorého niektorí v sebe skrývajú. Je to jedinečnosť, akú nikde inde nezažijete.

Ak ste sa už naladili na vikinskú vlnu, určite si v kalendári zakrúžkujte dátum 20. august 2020. Práve v ten štvrtok Wardruna vystúpi v bratislavskej Refinery Gallery.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *