VOLUME: Je toho mnoho, čo chceme tento rok ešte stihnúť

Meno trenčianskej kapely VOLUME už na našej scéne rezonuje nejaký ten čas. Partia štyroch chalanov má na svojom konte čerstvý album. Pravá tvár je ich tretím dlhohrajúcim dielom a rozbehnutá je už aj séria koncertov na jeho predstavenie. Spevák Majo si našiel chvíľu času, aby nám čo-to povedal nielen o tejto veľkej novinke.

 

Nový album je na svete a už si prešiel aj krstom, ktorý bol navyše spojený so zbierkou pre trenčiansky útulok. Ako táto akcia dopadla?
Krst nového albumu Pravá tvár dopadol pre nás nad očakávania. Neskutočná atmosféra do posledného miesta natlačeného klubu ti iný pocit ani nedovoľuje. Bol to krásny večer. Čo sa týka zbierky pre útulok, tak sme neskutočne vďační za to, že sa nám spoločnými silami podarilo vyzbierať naozaj nádhernú sumu. Ukázalo sa, že aj v tejto sebeckej dobe sa nájde mnoho ľudí so srdcom na správnom mieste. Z nášho pohľadu má večer 12 bodov z 10.

 

Album Pravá tvár dostal aj nášho redaktora Dema. Aké naň máte ohlasy od skalných aj nových fanúšikov? Splnil ich aj vaše očakávania?
Áno, Demova pozitívna kritika nás veľmi potešila. Podľa nášho názoru sa nám konečne podarilo nájsť ten pravý zvuk, ktorý sme už niekoľko rokov hľadali. Na albume sme pracovali jeden celý rok. Každý z nás dal do toho maximum, čo vtedy mohol zo seba dať, čiže z tohto hľadiska sme s albumom spokojní. No o našich očakávaniach je ešte priskoro rozprávať,  keďže vyšiel iba pred pár týždňami. Na túto otázku budeme vedieť odpovedať až neskôr. Naši skalní, ale i noví fanúšikovia nám zasielajú naozaj skvelé ohlasy.  Dúfame, že tento album nám pomôže nájsť cestu k ďalším ľuďom.

 

Veľa sa hovorí práve o tom, že váš tretí album je tvrdší ako predošlé nahrávky, čo ale vraj nebol zámer. V čom sa ešte od svojich predchodcov odlišuje?
Áno, máš pravdu, zámer to nebol. Vždy sme hľadali naozaj ťažký a naozaj masívny zvuk doprovodných gitár. Keď sme už vedeli, ako zhruba bude album znieť, tak sme ešte trošku znížili celkové ladenie. Možno práve preto to znie tak, že sme pritvrdili. Ďalšia, a to asi najväčšia odlišnosť od predošlých albumov a EP je tá, že sme skladby nechali dozrieť. Pracovali sme na nich znova a znova. Mali sme priestor pracovať v pokoji a bez nátlaku. V minulosti sme za jeden rok stihli skladby napísať, nahrať, vydať a odohrať 4-mesačnú šnúru koncertov. Teraz sme mali čas doladiť aj ten najmenší detail.
 

Ako si spomenul, jeho nahrávanie prebiehalo celý rok. Prečo tak dlho?
Chceli sme nahrať a vydať naozaj skvelý album. Nechcel som naň umiestiť ani jednu skladbu, ktorá by pôsobila ako iba výplň prázdneho času. Z 18 skladieb, čo som napísal pre tento album, sme nakoniec vybrali 10. Pri nahrávaní sa každá z nich ešte upravovala, nahrávala na niekoľkokrát až pokiaľ sme s tým neboli naozaj spokojní. To, čo môžeš na albume počuť, je asi piata verzia danej skladby.
Samozrejme, nevzdali sme sa ani koncertov, čo zaberie tiež dosť času. Taktiež sme nechceli tlačiť na Tomáša Kmeťa, ktorý si vzal na plecia finálne úpravy a finálny zvuk. Mal čas sa s každou skladbou vyhrať do posledného detailu. Párkrát sa stalo, že mi zavolal a povedal: „Majo, to a to musí ísť úplne nanovo,“ a zase sme boli na začiatku. Ale ten čas neľutujeme. Práve naopak.

Na albume je aj duet s Hankou Pecekovou z kapely Backspace. Vedel by si si predstaviť mať v kapele aj ženský hlas natrvalo alebo vás to baví len takto ako jednorazová záležitosť?
Myšlienka je to naozaj zaujímavá, ale nezamýšľal som sa nad takou možnosťou. Počas nahrávania je takýto support skvelá vec. Dosť to celý proces oživí. Minimálne z toho hľadiska že máme aspoň chvíľu niečo príjemné na očumovanie a nielen stále prepotených spoluhráčov. Rád spolupracujem s inými hudobníkmi, ale vo Volume si to až tak predstaviť neviem. Uvidíme, nebránime sa ničomu a nikomu.

 

V zostave vašej kapely sa ale udiala zmena. Na poste gitaristu vystriedal Philla Kubo Kramár. Ako Kubo zapadol do kapely a ako ho prijali fanúšikovia?
Kubo bol od začiatku roku 2017 členom nášho tímu a počas koncertov sa staral o gitary. Čiže on už v podstate bol náš a nemal to k nám až tak ďaleko. Keď nás Phill koncom roku 2017 opustil, vyberali sme z mnoho gitaristov, ktorých by sme oslovili. Kubo je veľmi šikovný chalan, a tak sme sa nakoniec rozhodli, že to s ním skúsime. Kubo je najmladší z nás a priniesol nový čerstvý vietor do plachiet a dobil nás energiou. Často dostávame otázky ohľadom toho, kto je lepší. Nedá sa na to odpovedať. Aj Kubo aj Phill sú naozaj výborní gitaristi, no každý má iný štýl hrania. Preto táto zmena ovplyvnila aj naše skladby, ktoré hrávame live. Bola to výzva aj pre zvyšok Volume. Ale určite bude ešte chvíľu trvať, kým si ľudia na túto zmenu úplne zvyknú.

 

K novému albumu ste už rozbehli aj turné nielen po Slovensku, ale aj v susedných Čechách. Na čo sa môžu návštevníci týchto koncertov tešiť? Máte pripravené aj niečo špeciálne?
PRAVÁ TVÁR TOUR 2018 je najrozsiahlejšie turné, aké sme kedy mali ísť. Bude to naozaj šialená jazda, ktorá potrvá o začiatku marca až do konca septembra. Byť na cestách 7 mesiacov je naozaj veľká výzva. Koncerty ale ešte budú pribúdať a náš cieľ je turné natiahnuť až do konca roku 2018. Tešíme sa na každý jeden z nich. Tiež je pre nás zaujímavé, že máme viac koncertov v Čechách ako doma na Slovensku, a práve preto sme si pripravili naozaj pestrý setlist. Náš setlist bude pozostávať predovšetkým z nahrávok, ktoré sme doteraz vydali a diváci zároveň uvidia úplne novú šou.

 

Vnímaš ty rozdiel medzi slovenskými a českými rockermi? Býva to často diskutovaná téma…
České publikum je viac otvorené ako to naše a je to vidno hlavne na koncertoch. Ale v podstate rocker je rocker kdekoľvek. Žiaľ, u nás na Slovensku tento štýl ide trošku do úzadia, ale v Čechách je stále dosť na výslní. Nemá asi zmysel dopodrobna rozpisovať môj názor. Uzavrel by som to vetou, že kdekoľvek máš koncert, ľudia, ktorí o ten koncert záujem majú, si tú kapelu nájdu. No, bohužiaľ, za hranicami je takých ľudí viac.

Ktorú kapelu z českej scény máte najradšej, resp. vám najviac sedí štýlom hudby?
Nikdy sme sa nesnažili škatuľkovať a hľadať iba kapely, ktoré sú nám čo najviac podobné.
Na každý koncert, ktorý máme vo vlastnej réžii, pozveme mladé kapely, ktoré si chcú zahrať.
Skvelých kapiel je všade mnoho. Ja som nikdy nepočúval iba jeden štýl hudby, a preto nemám iba jednu obľúbenú kapelu. Vypočujem si naozaj čokoľvek.  Pri hľadaní kapiel na naše koncerty som našiel naozaj mnoho výborných kapiel a pýtal som sa sám seba, že ako je to, k*rva, možné, že o nich vie tak málo ľudí.

 

Chcete sa teraz naplno sústrediť na turné alebo stihnete natočiť aj nový klip? Či takéto plány zatiaľ nemáte?
Môj workoholizmus mi nedovoľuje, aby som sa dokázal sústrediť iba na jednu vec. PRAVÁ TVÁR TOUR 2018 je ale pre mňa a Volume prvoradá záležitosť. Počas tohto turné budeme nahrávať ďalší oficiálny videoklip a plánujeme live klip z koncertov. Je toho mnoho, čo chceme tento rok ešte stihnúť. Začiatkom roku 2016 som napísal plán, ktorý sa naplní až koncom roku 2018. Práve sa začínam venovať plánu až do roku 2020, takže plány máme stále.

 

Je niečo, na čo sa tento rok špeciálne tešíte? Či už v kapelnom, alebo v osobnom živote.
Snažíme sa tešiť z každého úspechu, ktorý sa nám podarí. Tešíme sa na každý koncert z PRAVÁ TVÁR TOUR, tešíme sa na nové klipy, tešíme sa na našich fanúšikov. Neradi pletieme osobný život do našej kapely, tak táto otázka zostane nezodpovedaná.

 

A kedy sa my môžeme tešiť na váš ďalší album? Vraj si nevieš dať pokoj od skladania nových a nových skladieb. Bude ďalším kúskom opäť plnohodnotné CD alebo si zvolíte EP, ako bolo aj Hriech?
Presne tak, ja to úplne milujem. Pravá tvár sa ešte len dokončovala a ja som povedal chalanom, či nespravíme hneď aj ďalší album, že už mám mnoho nových nápadov. Chalani majú čo robiť, aby so mnou zvládali držať tempo. Či bude nasledovať EP alebo dlhohrajúci album ešte neviem, a teda neviem ani odhadnúť, kedy vydáme niečo nové. K novému albumu máme zopár bonusov, ktoré sa nedostali na CD, takže sa môžeš tešiť, pretože tento rok ich určite pošleme do sveta. Ale pohrávam sa s myšlienkou nahrať EP, kde prerobíme naše skladby do angličtiny. Ale toto je ešte vo hviezdach.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *