Večer noviniek so Zornheym

Po dlhšej odmlke sme sa konečne dočkali aj v Bratislave malej klubovej akcie extrémneho metalu. Do British Rock Stars zavítali 10. februára švédski ZORNHEYM spolu s Francúzmi GHUSA. Keďže to neboli hocijaké kapely, podporiť ich prišli naši DEHYDRATED a ŽRIEBÄDLO.

 

Večer odpálili Ghusa. Tí prišli predstaviť svoju novinku, album Öswedeme, z ktorého pochádzala väčšina skladieb ich setu. Predviedli riadny deathmetalový masaker, ktorému nechýbala riadna šou a našľapaná inštrumentálna časť, ktorej ste verili prvé aj posledné. Vokálnu stránku zastrešoval jediný pôvodný člen zostavy L.Chuck D. Ktorý stojí pri kapele od jej počiatku. Svojím zjavom a komunikáciou pútal najväčšiu časť pozornosti na seba. Zjavom pripomínal skôr nejakého člena pagan kapely – tvár ostriekaná krvou, na rukách kožené nátepníky a do toho jeho nezameniteľné skandovanie ,,God hate us all!“. Neodradila ho ani nízka účasť pri jeho kapele, ani drevené, ešte nerozkývané obecenstvo. Naozaj do svojho prejavu (a tak isto aj zvyšok kapely) dal všetko. Škoda len, že fanúšikovia, čo ich videli, ich ocenili až po ich vystúpení.

O niečo jednoduchšiu robotu mali s fanúšikmi sereďskí blackmetalisti Žriebädlo. Pod pódiom už pribudlo pár ľudí a už to bolo o čosi veselšie. Začali trochu nesmelo a prvé skladby pútali pozornosť skôr bosé nohy vokalistu Maťa a asi 15 centimetrový kríž spočívajúci v rukách gitaristu Ivana, samozrejme, otočený dole hlavou alebo ležiaci im pri nohách. Potom sa to už rozbehlo a ku koncu to už malo riadnu šťavu. Zo skladieb sme si od nich vypočuli napríklad Nesvätý Black Metal, ktorým otvorili svoj set, Krajina Hrobov, Pustá Planina, Éra Ohňa, posledná odznela Drakkar.

Piešťanskí deathmetalisti Dehydrated sa postavili na pódium tretí v poradí. Ľudí zas o čosi pribudlo. A hlavne treba povedať, že ich set bol od začiatku až do konca pecka. Kapelu tvoria hudobníci, čo už majú niečo za sebou, a tak po technickej stránke im niet čo vyčítať. Nič na tom nezmenil ani fakt, že hrali bez basáka, len s dvoma gitarami. Vokalista Dragan sa ani nemusel veľmi snažiť povzbudzovať fanúšikov príhovormi, všetko išlo tak akosi samo. Kapela, podobne ako Ghusa, prezentuje svoj nový album Resurrection, ktorý je akýmsi znovuzrodením kapely. Vydali ho po 25 rokoch na scéne a 20 rokov od ich posledného počinu. Z neho odznelo aj gro skladieb. Okrem toho zahrali aj dve staršie skladby z albumu Ideas.

S takmer 35-minútovým omeškaním nastúpili na scénu headlineri večera. Kapela je špecifická svojím prienikom symfonického a black/death metalu, niečo na spôsob Dimmu Borgir. Bol som zvedavý, ako sa pomestia na malé pódium v Britishi. Nakoniec prišli len skalní členovia kapely, teda aj bez basáka a tiež bez žiadneho externého klávesáka. Symfonickosť ich hry sa síce vytrácala, čo je na jednej strane škoda, ale aspoň to nepreháňajú cez sample ako poniektoré kapely, pri ktorých máte pocit, že spolu s nimi hrá komplet orchester aj s 20-členným zborom. Po zvukovej stránke boli pomerne dobre vyvážení a absencia basy nebola badateľná.

 

O vizuálnu časť sa staral vokalista, ktorý svojími gestami a výrazmi tváre, pokiaľ zrovna nepropagoval pivo, ktoré počas setu popíjal, pôsobil miestami preafektovane. To však nebránilo si ich užiť naplno. Kapela má na konte zatiaľ len debutový album Where Hatred Dwells And Darkness Reign. Z neho odznelo sedem skladieb The Opposed, Silent God, Trifecta Of Horrors Whom The Night Brings…, Decessit Vita Patris, Hestia. Na záver predviedli skladbu, ktorá je zrejme ich novinka s názvom Spellboud (By The Devil). Škoda, že nemajú momentálne viac materiálu. Ich set sa zdal na pocit dosť krátky. A nezaškodilo by, keby obsahoval pár skladieb naviac. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *