Vďaka koncertom sme šťastnejší

A je to jasné! Hudba je naozaj jedným z faktorov, ktorý v nás vyvoláva radosť. Prišli na to austrálski vedci v rámci jednej štúdie. Ale v ďalších takisto odhalili ešte niekoľko súvislostí medzi ľudskými emóciami či správaním. Lebo na radosť nestačí počúvať hudbu iba doma.

 

Štúdia, čo prišla z austrálskej Victoria’s Deakin University zahŕňala tisíc ľudí a dokázala, že tí, ktorí chodia či už na malé koncerty, alebo poriadne veľké parby, vykázali oveľa väčšiu spokojnosť so svojím životom než tí, čo sa podobným akciám zďaleka vyhýbajú.

 

To ale nebolo všetko. Vedci zároveň prišli s vysvetlením, že nie je počúvanie hudby ako počúvanie. Naopak, tí, čo na koncerty nechodia a radšej si svojich obľúbených interpretov vychutnajú niekde osamote, nikdy nezískajú rovnaký efekt socializácie ako tí, čo chodia na koncerty. A pokiaľ ešte aj zbierate vinyly, ste stratení. Rovno ste odsúdení na samotárstvo, lebo podľa ďalšej štúdie sa prišlo na to, že vinyly väčšinou zbierajú samotári v strednom veku.

 

Zberatelia platní sú zároveň vraj v nadpolovičnej väčšine introverti a neradi sa delia o pocity. Táto štúdia prebiehala vo Veľkej Británii, kde sa zistilo, že väčšina zberateľov vinylov sú ľudia vo vekovom rozpätí štyridsaťpäť až päťdesiatštyri rokov.

 

Akoby toho nebolo málo, tretia štúdia zase dokázala vec, po ktorej si dvakrát rozmyslíte, či sa dáte na hudobnícku dráhu. Na univerzite v Sydney sa prišlo na to, že v priemere hudobníci zomierajú o dvadsaťpäť rokov skôr než bežní ľudia, ktorí hudobníkmi nie sú. Pri výskume sa bralo do úvahy dvanásťtisícšesťstopäťdesiatpäť hudobníkov, čo zomreli medzi rokmi 1950 až 2014. Vedci zistili, že ich priemerný vek pri smrti bol cez päťdesiat rokov až niečo málo cez šesťdesiat.

 

Čo sa smrti týka, nepríjemným bonusom je, že vo výsledku sa prišlo ešte aj na niečo iné než na priemerný vek zomierajúcich hudobníkov. Takisto je u nich zvýšený počet samovrážd ako v bežnej populácii. Je to dva až sedemkrát väčší počet, ale pri vraždách dokonca až osemkrát väčší počet. Dôvodom je podľa všetkého drogovanie a iné závislosti, no i depresie. Toto všetko vedie do smrteľnej špirály, ktorá vyvrcholí úmrtím.


Použité zdroje:
consequenceofsound.net

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *