V Randali hrali zombíci aj gajdy

Koncert PIPES AND PINTS s BANANE METALIK… Musím sa priznať, že ešte v utorok som nikam neplánoval ísť, všetko prebehlo úplne spontánne, náhodou som na Facebooku natrafil na udalosť. Najprv ma zaujalo to spojenie punku a gájd. V prvom momente som si povedal: Čo to, preboha, bude? Ale premohla ma zvedavosť, pustil som ich videoklip a zaplavila ma veľmi príjemná vlna prekvapenia. Ďalšia prišla, keď som si prečítal, s kým budú vystupovať a následne pozrel videoklip na stránke eventu Pussycat. To som už bol plne presvedčený o svojej štvrtkovej účasti v Randali.

 

A je tu štvrtok, 26. november, a môj prvý koncert, na ktorý mám aj akreditáciu. Na vstupe zahlasujem svoje meno. Ku podivu všetko na prvýkrát prebehlo ako po masle. Keďže koncert začínal s trištvrte hodinovým meškaním, tak som zamieril k baru a obehnúť pár známych, ktorí tiež prišli pozrieť a podporiť. Na vkusne vyzdobené pódium s rakvami po stranách a mikrofónom v tvare odťatej ruky prichádza pätica zombíkov Banane Metalik. Po úvodnej pesničke s rovnomenným názvom, ako má ich najnovší album Gorefather, sa spevák pustil do demontovania mreže, ktorá oddeľovala pódium od publika. Keď sa mu to nakoniec za pomoci niekoľkých fanúšikov podarí, spokojne vyzve publikum, aby sa nehanbili a vyliezli na pódium, zatiaľ čo on sám ostáva dole počas väčšej časti koncertu a na pódium vylieza len zriedkavo. Popri speve celý čas tancuje, poguje s ostatnými alebo dievky vykrúca. Pódiu dominuje kontrabas, na ktorý hrá zombie s obnaženým mozgom. Asi 7. pesnička v poradí je už spomínaná Pussycat, pri ktorej spevák vyzýva všetky dámy na pódium, že je to hlavne pre ne. Počas celého vystúpenia je pod pódiom aj na pódiu riadna mela. Najodvážnejší z publika môžu stále svoje tanečné kreácie predvádzať rovno na pódiu. Úplne vpravo na pódiu počas celého predstavenia si tancuje, pózuje alebo fotí zombík v klobúku a s brokovnicou. A prichádza posledná pieseň Zombie, po ktorej sa lúčia s obecenstvom, balia veci a ochotne sa fotia s fanúšikmi. Mne to nedalo a zamieril som si to k spevákovi a poprosil som ho o setlist. Ten mi nielen ochotne poskytol, ale s ním aj sám zapózoval.  

 

Prichádza asi polhodinová pauza, počas ktorej sa z pódia znášajú rekvizity, z truhiel sa po otvorení stávajú pulty s merchom. A Pipes And Pints sa púšťajú do zvučenia, my ostatní si objednávame niečo na občerstvenie. Za zvuku gájd sa všetci hrnieme pod pódium. Ich obsluhu má na starosti Vojta Kalina, gitaru Tomáš Novotný, basu Ondra Balvin, za bicími Lukáš Vincour a na záver ich neprehliadnuteľný spevák, ktorý sa k nim pridal až z poza veľkej mláky, Syco Mike. Po intre s názvom Lets Go  sa púšťajú do setu so 17 piesňami. V prvej časti odznie výzva najprv gitaristu, potom speváka, či tam niekto má na sebe istú značku oblečenia, s tým, že nepatrí na ich šou a nebude tu akceptovaná. Zaznie tiež pieseň venovaná všetkým skate a snowboarderom. Počas celého setu dominujú pódiu gajdy na jednej strane s Vojtou s perom vo vlasoch a nepostávajúci spevák Mike so šiltovkou alebo bez nej, ale vždy s výrazným tetovaním snáď po celom tele. Odvážlivci, ktorí sa rozhodli veriť zvyšku obecenstva, si mohli vyliezť na pódium a skočiť, čo si nakoniec vyskúšal aj sám Mike. Vojta sa zas na jednu pieseň postavil s gajdami doprostred circlepitu rozbesnených fanúšikov a takto ju celú odohral. Tri piesne do konca odchádza kapela z pódia na krátku pauzu, vzápätí sa však nechávajú vyvolať obecenstvom späť a odznejú ešte skladby ako Braveheart či USA-Warpath-82.

 

Potom sa už ale naozaj lúčia s publikom a nastáva koniec, ktorý je zároveň začiatok afterpárty. Uvedomiac si, že nemám setlist, neostávalo mi nič iné ako isť zabúchať na dvere backstagu. Otvára mi Mike a volá ma dnu. Vysvetľujem mu, čo potrebujem, sprvoti na mňa vyjavene pozerá a až potom si vysvetlíme, už ale po anglicky, že on na rozdiel od zvyšku kapely z Čiech nepochádza. A posiela ma na pódium, že tam to videl naposledy, kde si ma odchytí gitarista a nasmeruje ma späť do backstagu, kde spoločnými silami nakoniec nájdeme, čo hľadáme. Takže som dostal okrem super zážitku aj malý suvenír domov.  

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *