V Britishi bol večer domácich blackmetalových kapiel

Po koncertoch zahraničných blackmetalových kapiel sme sa konečne dočkali aj kvalitného domáceho koncertu. Hlavným lákadlom štvrtkového večera 8. júna nebol nikto iný ako ALGOR. Táto kapela nevystupuje často, ale keď už, vždy to stojí za to. A tak to čo sa nepodarilo Ragnaroku, podarilo sa počas pracovného týždňa kapelám ALGOR, DARKTMES, NECROHERESY a TERRESTRIAL CHAOS, ktoré sa mohli tešiť v bratislavskom British Rock Stars množstvu nadšencov čierneho kovu.

 

Prví sa na pódium postavili Necroheresy. Prvá kapela si dala so zvučením riadne načas, a tak sa začalo s viac ako hodinovým meškaním od plánovaného začiatku, čo sa, samozrejme, prejavilo aj na dĺžke nielen ich setu. Vokalista Kazateľ vybehol na pódium oblečený za farára, ale teda na jeho vystúpení nič svätého nebolo. Svoj prejav sa snažil umocniť rôznymi pohybmi, ako by bol posadnutý. Žiaľ, nedostatok miesta na pódiu a možno aj iné faktory spôsobili, že to miestami pôsobilo skôr úsmevne. Čo sa týka zvuku a prejavu ostatných členov kapely, tak tam dosť ťažko súdiť, keďže nástroje sa navzájom rušili. Zvuk pri nich nebol zrovna najlepší, ale nebola to žiadna katastrofa. Vyzdvihnúť by som chcel prácu bicích, tam to bolo fajn. Zo skladieb odohrali aj tú venovanú INRI-mu, nie nášmu premiérovi, aj keď táto hláška z publika dosť pobavila ostatných. Pri tejto príležitosti Kazateľ naširoko rozpažil ruky a znázornil… Ježiša? Na záver gitaristu vystriedal ich kamarát, ktorý odchádza do zahraničia a takto sa s ním rozlúčili.

 

Oživenie prišlo v podaní kapely Terrestrial Chaos. Bolo to niečo podobné ako vystúpenie Bloodrockuted na koncerte Nargarothu v Žiline. Menej známa kapela, od ktorej nikto neočakával nič výnimočné. Po nesmelom začiatku so statickým prejavom to však rozbehli na plné obrátky, dokonca sa aj mierne rozhýbali a zrazu z toho bolo prekvapenie večera. V dobrom, samozrejme. Odzneli napríklad skladby Poetry Of DecadenceEmpire Of Enemies. Ich vystúpenie umocnil ešte výkon jedného fanúšika z východnej časti Európy s tankom a nápisom na tričku Moscow Invasion. Žiaľ, z dôvodu vysokej spotreby sa jeho tanku ,,prechľastal“ motor, a tak sa invázia nekonala, dotyčný si pospal na monitore, z čoho vzniklo niekoľko vtipných fotiek, bol zapojený do headbangovania, ktoré si zrejme nepamätá a pôsobil ako inventár kapely umiestnený na kraji pódia.

 

Treťou kapelou v poradí boli Liptáci Darktimes. Po vystúpeniach s Batushkou v januári a Rotting Christ 6. júna v Košiciach zavítali po roku do Bratislavy. Spolu s nimi pritiahla nepreniknuteľná hmla severských lesov. Na pódiu pribudol malý oltár s lebkami, svietniky, sviečky a omša sa mohla začať. Vystúpeniu nechýbala obradnosť, výborný growl, warpainty, prosto všetko, čo si od takejto kapely predstavujete. Škoda len, že ich set musel byť tiež skrátený, inak by museli zahrať pár prídavkov navyše. Zahrali napríklad Sirius či Darkbringer.

 

Vyvrcholenie v podaní kapely Algor prišlo až niečo po jedenástej, čo je na pracovný deň dosť neskoro, napriek tomu tam zostali takmer všetci. Predsa len vidieť túto bandu vystupovať nepatrí medzi všedné zážitky. Pôvodne projekt Slavfista a Alderona sme mali od ich vydania albumu Hierofania (2013) možnosť vidieť len na niekoľkých koncertoch. Predtým o nich bolo 10 rokov počuť len veľmi málo. Ich vystúpenia po vokálnej aj inštrumentálnej stránke sú veľmi prepracované a ťažko by ste u nich hladali nejaké chyby. No na vizuálny prednes veľa nedajú a ich šou je dosť statická. Ale v konečnom dôsledku to nevadí. Tematicky sa venujú pohanstvu, hlavne Slovanom. Ich skladby sú tiež nasiaknuté prírodou, naboženskými a filozofickými témami, podané vo forme hutného atmosférického metalu. A takto sme si ich mohli naživo užiť. Dúfajme, že nie opäť až o dva roky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *