Užijeme si prvú návštevu Švédov Hyperion

Priamo zo srdca Štokholmu pochádzajúci sextet HYPERION prichádza prvýkrát na Slovensko a prinesie so sebou poriadnu dávku chladu. Kapela minulý rok debutovala albumom Seraphical Euphony, ktorý bol vo viacerých metalových magazínoch kategorizovaný ako objav roka a dôkazom úspechu dosky je aj to, že prebehla už tretia jej dotlač. Hudba Hyperion je učebnicovým príkladom švédskeho death/black metalu, čerpá najmä z odkazu kapiel Dissection alebo skorších Emperor, kde rýchle melódie a zbesilá rytmika sú veľmi dômyselne kombinované s akustickými medzihrami, veľakrát evokujúce tie, ktoré raketovo odštartovali kariéru In Flames na albume The Jester Race. Švédi sľubujú energickú a dynamickú šou, takže sa je 10. októbra v bratislavskej Fuge rozhodne na čo tešiť.

 

Ďalšou švédskou kapelou, sprevádzajúcou Hyperion na ich európskom turné, sú milovníci trpaslíkov BARUK KHAZAD, ktorí majú na konte EP Axes, Beard And Mead vydané v roku 2016. Názov kapely v preklade znamená „Sekery trpaslíkov“, z čoho je zrejmé, že témami skladieb sú epické bitky, pochody, zabíjanie monštier za bubnových pochodov, medovina a dlhé brady. Hudobne nie je tomu inak – kapela je silno ovplyvnená takými menami ako Amon Amarth, Finntroll, Ensiferum či Turisas. Kapela uvádza, že je jedinou na svete, ktorá hrá „dwarf metal“ a taktiež to, že po ich koncerte neostane žiadny človek bez brady a žiadny škriatok nažive.

 

Prvou slovenskou support kapelou sú EMPYRION z Nitry. Vydaním debutového albumu Mindshifter spôsobili na tunajšej scéne mierny šok, ich osobito pojatý melodický black metal s prímesou technického death metalu a výrazných klávesových hradieb predstavoval niečo, čo tu v rámci lokálnej scény chýbalo. Nasledovalo veľké množstvo koncertov a festivalov na podporu debutu, medzi aj vystúpenie na Brutal Assaulte, kde kapela zožala výborný ohlas. Od vydania debutového albumu ubehol už pomerne dlhý čas, no chalani sa nachádzajú vo fáze finalizácie posledných detailov a chystajú sa tento rok nahrať jeho nasledovníka, z ktorého, dúfame, odznie aj čo-to na tomto koncerte.

 

Posledným zoskupením tohto line-upu je družina sústredená okolo talentovaného muzikanta Martina „Feďa“ Fedorčáka – bratislavský RAVENARIUM, ktorého korene siahajú až do roku 1997. Kapele sa následne podarilo nahrať jedno demo a debutový album Sounds For A Dying Age v roku 2002, po ktorom sa na dlhé roky odmlčala, no s myšlienkou, že po nájdení ľudí s rovnakými ambíciami sa jedného dňa vráti na scénu. Jej znovuzrodenie nastalo vo februári 2016, odkedy sa plne aktívne venuje koncertom. Zaradiť Ravenarium hudobne je pomerne ťažký oriešok, samotná kapela uvádza, že štýl, ktorý hrajú, je raven n‘ roll. Jej poznávacími znakmi sú dynamika, melodika, rýchlosť a experimentovanie, ktoré veľakrát prekračuje hranice metalových štýlov. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *