U.D.O. v MMC očarili

Koncert U.D.O. bol úžasný. Report z neho by som mohol napísať jednou vetou. Bolo by to síce výstižné, ale veľa by ste sa o ňom nedozvedeli. Tá jedna veta by znela, ak by som nechcel byť naozaj veľmi, veľmi stručný, asi takto: Úžasný koncert, počnúc prvou predkapelou, až po posledný prídavok od hlavnej hviezdy večera – U.D.O. Teraz by sme si spomínanú vetu mali rozmeniť na drobné.

Nedeľa 19:30 v bratislavskom MMC. Vychádzam z predpokladu, že väčšina, či už prítomných, alebo postupne prichádzajúcich fanúšikov, prišla kvôli UDO-vi. V čase oficiálneho začiatku začali usporiadatelia postupne kontrolovať a vpúšťať prvých nedočkavcov. O dvadsať minút neskôr začína hrať prvý predskokan, rakúska skupina GARAGEDAYS. A keďže meníme na drobné, musíme sa pristaviť aj pri týchto chalanoch.

Musel by som sa veľmi zamyslieť, aby som si spomenul, kedy ma nejaká predskupina naozaj zaujala. Diváci podobných snaživcov v lepšom prípade odignorujú, v tom horšom vypískajú, poprípade inak vyženú z pódia. Jednoducho, dajú im vedieť, že neprišli kvôli nim. Toho sa ale GARAGEDAYS nedočkali, naopak, stále viac a viac získavali na svoju stranu prítomné publikum. Po trištvrte hodinke prišla na rad rýchla prerábka pódia, po ktorej nasledovala druhá predkapela, švédsky SISTER SIN. Tu musíme meniť na drobné ešte viac, pretože je čo. Prekvapenia v podobe predskokanov neprestávali. V prvom rade musím napísať, že vystúpenie tejto skupiny bola pastva nielen pre uši, ale aj pre oči. Nie, skupina nepoužívala pyrotechniku, ani špeciálne svetelné efekty. Jednoducho, mali speváčku. A dobrú. Viem si predstaviť, že by som si išiel pozrieť a vypočuť SISTER SIN ako headlinera. Poctivý metal s nádychom osemdesiatych rokov. UDO si jednoducho vie vybrať. SISTER SIN mu predskakovali aj na turné v roku 2011. Takisto robili support metalovej kráľovnej DORO. Práve ju mi speváčka Liv hlasovo najviac pripomínala. Ak GARAGEDAYS publikum štartovali, tak SISTER SIN ho priviedli do prevádzkových otáčok. Zostávalo už len čakať na otáčky extrémne, ktoré prídu s hlavnou hviezdou.

Opäť krátka pauza na odstránenie nepotrebnej techniky, ktorú používali predkapely, úprava priestoru na pódiu a odstránenie čiernej látky zo súpravy bicích. Pod ňou boli bicie zahalené do maskovacej siete, podobne ako celá zadná časť stage-u. Maskáče jednoducho k UDO-vi patria. Tesne pred 22. hodinou sa spustilo intro, a na javisko začali postupne prichádzať členovia U.D.O. Ako prvý sa vynoril UDO-v syn Sven. Zasadol za bicie a prišiel ďalší nový člen kapely, klávesák Harrison Young, ktorý mal svoje náradie rozložené po Svenovej ľavici. Nasledovali Fitty Weinhold – basgitara, Kasperi Heikkinen – gitara a Andrey Smirnov – gitara. Otočili sa chrbtom k sále a čakalo sa na posledného a najhlavnejšieho člena ansáblu – UDA. Otvárakom celej šou bola pieseň „Speeder“, ktorá je prvá aj na novom albume „Decadent“. Ten vyšiel 23. januára tento rok. Potom nasledoval pohľad do histórie pomocou skladby „Blitz Of Lightning“ z albumu „Facelles World“ (1990). UDO od začiatku potvrdzoval výnimku z pravidla, o „odchádzaní“ hlasu s pribúdajúcim vekom. Neskutočne verne a s istotou dával staršie, ale aj najnovšie piesne. Oceňujem, že počas koncertu si nevybral time out v podobe „vaty“ tvorenej sólom na bicie, basu, klávesy a všetky ostatné nástroje, ktoré by sa v miestnosti náhodou vyskytli. Taktiež sa vyhýbal dlhým prehovorom medzi pesničkami. Vystačil si so stručným uvedením niektorých skladieb, ale nezabúdal ani ďakovať (aj po slovensky). Veľkú pochvalu si zaslúžia aj obaja rovnocenní gitaristi Kasperi a Andrey, ale tú úplne najväčšiu mladý Dirkschneider za bicími. Ešte nikdy v živote som sa počas koncertu nesústredil na výkon hráča na bicie tak ako teraz. A musím zodpovedne prehlásiť, že Sven si ten post nielenže zaslúži, ale je pre neho ako stvorený. Celá mašina šliapala bezchybne aj vďaka nemu. Nikto nemôže ani len naznačiť, že by sa do skupiny dostal vďaka tatinkovi. Po asi hodine a pol excelentných inštrumentálnych výkonov a spevu prišla prvá ďakovačka a odchod z pódia, ale len na krátku chvíľu. Nasledovali ďalšie tri kúsky, ďalšia ďakovačka a koniec koncertu v podobe „Balls To The Wall“.

Kvôli takýmto zážitkom so skutočnými umelcami, ktorí viditeľne a citeľne dávajú do svojho vystúpenia všetko, sa oplatí chodiť na koncerty a podporovať svoje idoly a tých, ktorí nám ich prinášajú.

SETLIST:

SPEEDER
BLITZ OF LIGHTNING
KING OF MEAN
DECADENT
BLACK WIDOW
NEWER CROSS MY WAY
MYSTERY
UNDER YOUR SKIN
TEARS OF A CLOWN
SECRETS IN PARADISE
FACELESS WORLD
PAIN
UNTOUCHABLE
LET ME OUT
METAL MACHINE
METAL EATER
BREAK THE RULES
PRINCESS OF THE DAWN
FAST AS A SHARK
BALLS TO THE WALL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *