Twisted Sister – Stay Hungry

Poviem Vám klasický tínedžerský príbeh z čias, keď heavy metal vládol svetu. Otec mŕtvy a moletný synak hľadá sám seba, lebo pracujúca matka nemajúca na neho čas musí uživiť rodinu. Mladý sa nájde v tvrdej hudbe, ktorej obetuje aj svoj výzor, práve kvôli ktorému sa dostane do výrazného konfliktu s despotickým učiteľom a vtedy?… prichádza na pomoc kapela zrichtovaných indivíduí, ktorých logo má perom načmárané na zadnej strane zošita… zaznie burácajúci pokrik: “I Wanna Rock“ a zasratý profák letí do basketbalového koša… kua, kto z ortodoxných headbangerov by nepoznal vynikajúci klip na ešte vynikajúcejšiu metalovú hymnu od kalifornských natupírovaných pandrlákov Twisted Sister?

Byť dobrý, to nie je len o ováciách, ale o neustálom dokazovaní, že tá sláva dotyčnému právom náleží. Pre tlupu pod vedením Dee Snidera platí tá druhá časť, lebo mánia okolo ich výnimočnosti začala predchádzajúcim albumom „You Can’t Stop Rock ‚n‘ Roll“ a vrcholila práve touto doskou. Našťastie nezaspali na vavrínoch a vydávajú tento mega album, ktorým na seba zase vzťahujú pozornosť. Model je jasný, čo najviac vyškriabať z odkazu svojich prvých dvoch opusov a v zvukovo dokonalejšom prostredí sa zamerať viacej aj na drobné detaily a celok dotiahnuť do ešte zaujímavejšieho tvaru. Vedome držali na uzde svoju prílišnú spontainetu a vášnivé zaujatie pre návykové látky, a preto je výsledok vycizelovaný, bombastický a dokonca netreba sa báť ani spojenia špinavo asketický. Hrajú kontrastne, každá fráza, každý akord žije, kde môže a neboja sa ukázať genialitu svojho jednoduchého prístupu umocneného výborným, i keď v dnešnom pohľade dobovým soundom. Zdalo by sa, že dosiahli svoj vrchol a k všeobecnému prekvapeniu odpovedajú efektnosťou, rýchlymi tempami a pomyselnou minimalistickou virtuozitou, aj keď stále pripomínajú pomaľovaných feťákov od vedľa.

Twisted Sister - Stay Hungry

Pojašený cover album.

Už prvé skladby, titulná otváračka „Stay Hungry“ a hitová hulákačka „We’re Not Gonna Take It“, tento fakt potvrdzujú a navyše aj prekvapujú svojím nasledujúcim famóznym dvojdielnym opusom „Horror-Teria: The Beginning“, kde Snider všetkých zaviedol do priestoru s hororovou atmosférou, a tak dokonal všeobecnú nenávisť u vtedajších rodičov a mravokárcov, ktorým však maximálne vadí fenomenálny už spomenutý hit „I Wanna Rock“. A takto to pokračuje aj ďašími peckami, ako ťažkou a pomalou „Burn in Hell“ či klasickým vypaľovákom „Don’t Let Me Down“, až doska sama vlezie pod kožu a už nepustí ani po poslednej chuťovečke „S.M.F.“ (pre blbších a nedomýšľavých to znamená „Sick Mother Fucker“). Povinným dielikom každého heavymetalového opusu ôsmej dekády bol aj „ploužák“, a tým sa tu stala geniálna, melodická, s prekrásnym úvodom nabiehajúca power balada „The Price“. Vďaka svojej krehkosti praská aj pri najmenšom dotyku a obsahuje obrovskú dávku láskavej intimity. Sila tohto albumu je v rozšírenej farebnosti zvukov a ich prelínanie, v intenzite kontrastu medzi hebkou komerčnosťou, metalovou útočnosťou, ktorú vyvolávajú vynikajúce riffy, i zlovestnou špinavosťou, ktoré, bohužiaľ, nepredpovedajú ďalšie geniálne opusy, ale postupný úpadok inak vynikajúcej kapely. Dee Snider na margo tohto opusu vyhlásil: „You’re a walking wonder, you’re a metal machine – look and see, you’re a lot like me – You’re an SMF!“

Dobrú kondíciu kapely v roku ´84 potvrdzujú aj skladby a skladbičky na druhom bonusovom disku, ktorý je súčasťou 25th Anniversary Edition. A to veru nie sú žiadne odpadky, ktoré sa nezmestili na časom limitovaný vinyl. Sú to kúsky potvrdzujúce ich vtedajšiu pozíciu na scéne. Keď sa o niekom povie, že je legenda daného subžánru, málokto sa môže pochváliť tak patričným označením ako práve pätica Twisted Sister. Ich tvorba zaznamenala ľahunko nadpriemerný opar a dá sa povedať, že tam, kde štýlovo končil album, tam bonusové skladby práve začínajú. Sú tu aj ukážky prvých demáčov jednotlivých skladieb a dokonca sa tu nachádza aj úplne nová kompozícia „30“, v ktorej sa starý Twisted nachádza naozaj ťažko.

Tento album je v podstate paradox. Twisted Sister na ňom v žiadnom prípade nie sú výnimočne skvelí. Keď sa to rozoberie na drobné, gitarové riffy sú jednoduché až primitívne, sóla sú úplne obyčajné, linky basgitary je možné počuť len výnimočne a v konečnom mixe sú totálne stratené a nakoniec škopky tiež nestoja za veľa. Jedine Sniderov chrapľavý vokál je niečo, s čím by sa dalo pracovať, ale?… čo robí tento album vynikajúcim, je Heavy rock is gonna conquer the world“ – veľkosť a štruktúra jednotlivých skladieb a chytľavé, takmer až popové melódie a byť na správnom mieste v ten pravý čas. Klasika, ktorá je dodnes „in“!

Moje hodnotenie:

Twisted Sister - Stay Hungry - 1Twisted Sister - Stay Hungry - 2Twisted Sister - Stay Hungry - 3Twisted Sister - Stay Hungry - 4Twisted Sister - Stay Hungry - 5Twisted Sister - Stay Hungry - 6Twisted Sister - Stay Hungry - 7Twisted Sister - Stay Hungry - 8Twisted Sister - Stay Hungry - 9Twisted Sister - Stay Hungry - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *