Trivium – Crusade

„Odvážni ako tí najstatočnejší príslušníci križiackeho rádu, ale rovnako ako oni prepadajúci nerestiam – pýche, arogancii, agresii a zmyselnosti. Jedinci tvrdého srdca, ktorí nepoznajú strach z ničoho pozemského a neboja sa ani boha.“

Parafrázujúc sira Waltera Scotta, ktorý týmito slovami opísal rytiera Briana de Bois-Guilberta v príbehu o Ivanhoeovi, by sa dala charakterizovať aj štvorica thrashových rytierov z amerického Orlanda na treťom albume Crusade, kde len potvrdili všeobecne známy názor, že krížové výpravy boli prapočiatkom všetkých neskorších výbojov a na križiakov sa pozeralo ako na fanatikov, šíriacich ideológiu silou zbraní. Oproti Wagnerovej opere Parsifal, kde je celé libreto napísané na základe výpravnej básne Templeisen Wolframa Eschenbacha z trinásteho storočia o tomto vojenskom fenoméne, sa Trivium len vydávajú na pomyselnú križiacku výpravu naprieč kovovými žánrami za svojím obrazom zasľúbenej metalovej svätej zeme, ktorá sa im zhmotnila v reminiscenciách na zlatú éru heavy a thrash metalu ôsmej dekády s drobnými attackmi na metalcoreové a neothrashové pevnôstky vystavané pozdĺž smeru ich putovania.

Trivium - Crusade

Križiacky artwork albumu.

Už na začiatku svojej dlhej púte, v úvodnej „Ignition“, sa zaodeli do moderného thrashového plášťa s výrazným melodickým metalovým krížom uprostred. Ďalšie zastávky sú pri progresívnom rocku, samozrejme, ohradenom metallicovskou fortifikáciou, ako v druhej „Detonation“, ktorú Trivium len zľahka roznášajú pod kopytami svojho rýchleho riffovania. Odbočka k hrubozrnnému metalovému besneniu, ovlaženému jemnými zbormi a melodickými sólami, nastane pri Entrance of The Conflagration. Do cesty sa im postaví aj germánsky „heavík“, „Anthem (We are the fire)“, v podobe acceptovateľnej melodiky a prudkých zborových vokálov, aby sa hneď v čase preniesli aj do spárov metallicovského pána bábik, ktorý si ich popoťahuje na svojich tvrdých a dlhých nitkách. V melancholickej „And Sadness Will Sear“ sa mihnú postupy grungu a na jej brnení sa perlia aj ťažké kvapky sabbatovského dažďa, ktoré si rytierska tlupa vôbec nevšíma, ale o to viac je nimi nasiaknutá. Neuveriteľná vec sa stane v „Becoming The Dragon“, kde sa vrátia k poslednému táborisku, aby si pripomenuli svoje metalcoreové korene v hrdelnom reve, bezzubom riffovaní doplnenom dlhým sólovým výpadom do chorobne nakazeného poddanstva. Trivium toto už začali na svojom predchádzajúcom albume Ascendancy, ktoré ich katapultovalo medzi rytiersku šľachtu. Ale krížová výprava je predsa dotiahnutejšia a štýlovými eskapádami len tak srší. Thrashová, skoro heavy metalová melodika je tu dotiahnutá do veľmajstrovského výsledku. Všetkému prikyvuje niekedy hetfieldovsky nahnevaný vokál, inokedy panterovské besnenie, ktorému úžasne sekundujú presné, drviace, thrashové záseky. Konečnou bitkou v tejto križiackej výprave sa stáva trefne nazvaná titulka, ktorá vyústi do thrashového osemminútového inštrumentálneho opusu, plného agresívnej a predovšetkým funkčnej a životaschopnej suprefúzii klasických thrashových a metalových prvkov s progresívnymi postupmi a jemnou avantgardnou opalescenciou, podporenou skvelou produkciou Jasona Suecofa. Uhrančivé melódie v horúcej agresívnej búrke sugestívnej atmosféry, ktorou snáď ukazujú ďalšie možné výboje svojej štýlovej pôsobnosti… pravdepodobne ešte väčšie neresti, z ktorých budú mať obavy aj tí najzarytejší „headbangers“.

Trivium na stredovekých univerzitách zahrňovalo tri oblasti, ktoré sa vyučovali ako prvé: gramatika, logika a rétorika – základné predmety siedmich slobodných umeleckých smerov. Trivium je aj pomenovanie synchrónnej šifry a nakoniec Trivium je aj názov metalovej bandy z floridského Orlanda, ktorá vytvorila svoj vlastný postulát, viditeľný až teraz odstupom času. „Second“ Ascendancy bol ešte dosť metalcoreový a nasledujúci Shogun až príliš atakovaný zgroovovanými momentmi, ale The Crusade je klasicky heavymetalový opus doplnený nimi práve objaveným thrashingom.

Vydavateľstvo: Roadrunner

Krajina: USA

Dátum vydania: 10. október 2006

Minutáž albumu: 57 minút 32 sekúnd

Skladby:

1. Ignition
2. Detonation
3. Entrance of the Conflagration
4. Unrepentant
5. Anthem (We are the fire)
6. And Sadness Will Sear
7. Becoming The Dragon
8. To the Rats
9. This World Can’t Tear Us Apart
10. Tread The Floods
11. Contempt Breeds Contamination
12. The Rising
13. The Crusade

Zostava:          

Matt Heafy – vokál, gitara
Corey Beaulieu – gitara, vokály
Trvis Smith – bicie
Paul Gregoletto – basgitara, vokály

Moje hodnotenie:

Trivium - Crusade - 1Trivium - Crusade - 2Trivium - Crusade - 3Trivium - Crusade - 4Trivium - Crusade - 5Trivium - Crusade - 6Trivium - Crusade - 7Trivium - Crusade - 8Trivium - Crusade - 9Trivium - Crusade - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *