Tribulation – smrteľní vampíri zo severu

Ich debutový album The Horror sa na svete zjavil na úsvite roku 2009. Takmer o desať rokov neskôr už Švédi TRIBULATION dospeli nielen hudobne, ale aj umelecky, pričom v rámci svojej horormi inšpirovanej trajektórie stihli zmapovať viaceré temnejšie orientované hudobné žánre od black metalu cez neustále prítomný death metal až po gotiku či psychedéliu.

 

Začiatkom nového roka štvorica v zložení Jonathan Hultén (gitara), Adam Zaars (gitara), Johannes Andersson (spev, basgitara) a Oscar Leander (bicie) vypustili  do éteru svoju najodvážnejšiu novinku Down Below. Že prečo najodvážnejšiu? Lebo v rámci nej upustili uzdu svojej fantázii a z bezpečného deathmetalového prístavu predchádzajúcich troch nahrávok sa ešte viac ponorili do vôd okultizmom inšpirovanej gotiky a heavy metalu.

 

Typické črty Tribulation však zostali nezmenené. Napriek tomu nahrávka Down Below ešte viac prekračuje hranice tradičného black metalu a death metalu. Johannesov škrekot častejšie dopĺňajú melodickejšie gitary a produkcia, ktorú mal pod taktovkou Martin Ehrencrona, sa podstatne vzďaľuje od surovo znejúceho blackmetalového zvuku.

 

Tribulation vyčnievajú aj svojím imidžom. Desivo znejúcu hudbu dopĺňa morbídna estetika silného make-upu a pódiového prejavu najmä gitaristu Jonathana Hulténa, ktorý sa stará aj o vizuálnu podobu jednotlivých albumov. Tematicky sa kapela v textoch často venuje silným ženským charakterom a ponúka tak neobvyklý pohľad na archetypy v metalovej hudbe, v rámci ktorej sa toto pohlavie často nadmerne sexualizuje.

 

K tematickým inšpiráciám sa Jonathan vyjadril: „Tribulation sa dlhodobo v textoch a vizuálnej podobe zaoberá posvätným ženským princípom. Má pre nás viacero rôznych významov, pričom závisí od skladby. Čo ich však bezpochyby spája, je úcta, vyzdvihovanie, úžas a oslavovanie. Temný ženský princíp vo všetkom je jednou z našich inšpirácií tak vnútorných ako aj vonkajších.“  

Tribulation – smrteľní vampíri zo severu

Z novej dosky skupina stihla vydať už niekoľko singlov. Tým prvým je chytľavá skladba The Lament, ku ktorej režíroval videoklip Robert Piel: „Vždy sme siali zvláštne semená, také, čo keď vyrastú a dozrejú, začnú sa krútiť po svojom. Keď sme pracovali na tomto videoklipe, zdieľali sme celý proces s druhým človekom, čo tiež seje podobným spôsobom. Režisér a producent Robert Piel nám ponúkol spoluprácu, čo sme s radosťou prijali. Nie je zvykom, že nájdete ľudí, ktorí majú tú kreatívnu iskru, ktorá väčšine z nás chýba a ktorí sú tak disciplinovaní, že svoju prácu kompletne dokončia. Robert a jeho tím to mali všetko! Všetci do toho vložili veľa práce a úsilia a my sme s radosťou pretrpeli tie dlhé studené nemecké noci. Dúfame, že si všetci užijete naše umelecké spojenie!“

 

O tom, ako to tejto kapele hrá naživo, sa budeme môcť presvedčiť už čoskoro. Slovenskú premiéru si totiž odklepnú na Bielu sobotu 31. marca v Randali, kde sa ukážu ako predskokani fínskych melodikov Insomnium.


Použité zdroje:
noisey.vice.com, Century Media
Foto: Ester Segarra
 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *