Tornado Lue praje všetkým Dobrou noc

Na svojom konte majú štyri albumy, na slovenskej i českej nezávislej hudobnej scéne sa pohybujú už približne 30 rokov (dnes si netrúfajú povedať, či vznikli v roku 1989 alebo 1990) a ich hudbu si nepomýlite s nikým iným. Je svojská, charakterizovaná nezameniteľným vokálom speváčky a hudobným rukopisom, prevažne českými textami, netradičnou inštrumentáciou (spev, gitara, bicie, klarinet, klávesy). Ich pesničky zazneli vo filmoch Divoké včely i Příběhy obyčejného šílenství, ale najčastejšie ich môžete počuť v malých intímnych kluboch, kde sa im hrá najlepšie. Bratislavská skupina Tornado Lue.

Po tridsiatich rokoch existencie, kedy striedali obdobia tvorivého rozmachu i obdobia útlmu, prichádzajú v plnej sile s novinkou „Dobrou noc“. Nevedno, či ich inšpirovala aktuálna COVID-19 výluka koncertného hrania, alebo je ich záľuba v pomalom tempe nahrávania nových skladieb už chronická. Aj keď nová skladba nasleduje po naposledy zverejnených „Oči slnka“ na pomery kapely veľmi skoro, zdá sa, že na ďalší radový album si budú musieť fanúšikovia ešte chvíľu počkať. Tornádo Lue však miluje prekvapenia – nechajme sa teda prekvapiť.

Pokračujeme v našom pláne a postupne dokončujeme a zverejňujeme nové pesničky. Materiál čerpáme zo štúdiovej session, ktorú sme absolvovali už dávnejšie. S výsledkom sa však neponáhľame. Skladby dorábame, mažeme a pridávame stopy… Celkom nás to baví a čas pritom nie je až taký podstatný. Vzniká takto akýsi playlist, ktorý vytvára príbeh. Pesničky do seba zapadajú. Takže je možné, že vyjdu spoločne na novom albume a mohol by to byť možno aj vinyl. Postupné zverejňovanie singlov a klipov je pre nás pohodlná cesta,“ hovoria členovia kapely.

Jadro kapely Tornádo Lue tvoria jej zakladajúci členovia – Juraj Hladný, Pavol Murín a, samozrejme, nezameniteľná speváčka Jana Tóthová. So saxofónom sa pridal Jiří Jelínek, známy z legendárnych undergroundových skupín Garáž a Psí Vojáci.

V tejto zostave Tornádo Lue v súčasnosti aj koncertuje a každý ich koncert je osobitým zážitkom. „Koncerty sú pre nás možnosťou, ako zmazať čas a priestor. To sme vždy chceli zažívať. Aj keď je to neuveriteľné, je to zakaždým iné – kúzlo živého hrania sa nedá nahradiť ničím. Môže to byť oslobodzujúci zážitok, ktorému je ťažké odolať. “

Rok 2020 znamená pre skupinu Tornádo Lue 30 rokov ich existencie. Bola síce prerušovaná rôznymi peripetiami – sú ale stále tu, žijú a stále nahrávajú nové skladby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *