Tool prídu predstaviť do Prahy novinku vydanú po trinástich rokoch

Post-metal, art rock, progresívny rock, alternatívna hudba. Každým jedným z týchto výrazov sa dá určitým spôsobom sčasti definovať tvorba uznávanej americkej kapely TOOL. Veď povedzme si na rovinu, nie je veľa kapiel, ktoré sa môžu tešiť takému záujmu fanúšikov a zároveň rešpektu kritiky. Jedinou škodou ostáva fakt, že na novú dosku týchto losangeleských muzikantov fanúšikovia čakajú dlhšie, než je bežnou praxou. A to isté platí o koncertných turné.

 

Tool fungujú od roku 1990 a ich prvými koncertnými zastávkami boli rovno festivaly typu Lollapalooza už o tri roky neskôr. V roku 1993 vyšla zároveň aj ich debutová doska Undertow, ktorá sa veľmi rýchlo stala platinovou. No už na druhý album Ænema fanúšikovia čakali tri roky. Či už to je cielený zámer, alebo dlhé prestoje medzi nahrávkami skutočne spôsobujú vedľajšie projekty jednotlivých muzikantov (napríklad jeden z najznámejších – A Perfect Circle), isté je, že aj napriek ohromnému úspechu druhej štúdiovky prišla tretia až v roku 2001.

 

Po päťročnej odmlke album Lateralus skalných fanúšikov trochu šokoval. Kapela Tool akoby sa stiahla do seba. Skladby sú uzatvorenejšie a zložitejšie. Hybné a relatívne zapamätateľnejšie piesne, akými sú napríklad Stinkfist či titulná Ænema z predošlého albumu, by sme tu hľadali márne. I keď SchizmParabola sa o podobnú koncepciu aspoň snažia. Na druhej strane sa o to viac toto CD stalo komplexnou víziou, v ktorej má každá nota a každý zvuk svoje jedinečné postavenie.

 

O ďalších päť rokov vyšiel v poradí tretí štúdiový album 10 000 Days, ktorý bol podporený vydaním troch singlov Vicarious, The PotJambi a turné s júnovou zastávkou v Prahe. Budúci rok, po doposiaľ najdlhšej odmlke, vyjde zoskupeniu Tool piaty štúdiový album. Len pre porovnanie, v roku 1990 vznikli aj kapely ako Dark Tranquillity (11 albumov), Fear Factory (9 albumov), In Flames (12 albumov), My Dying Bride (13 albumov), Opeth (12 albumov) či Satyricon (9 albumov).

 

Ako po pražskom koncerte v roku 2006 MusicServer napísali: „Jsou koncerty, z nichž odejdete s jasným pocitem, jaké to bylo. A potom jsou vystoupení, která ve vás zanechají dojmy podivné, hlubší, avšak nikoli primárně negativní. Takoví byli Tool…“ A my sme si istí, že inak tomu nebude ani tento raz. Rok 2019 sa bude niesť v znamení tejto kapely. Nový album príde na pulty po nekonečných trinástich rokoch a kapela, ktorej hudba býva popisovaná ako depresívna a ponurá, pričom boli spomínané často neobvyklé, takmer okultné techniky údajne používané pri nahrávaní, zavíta opäť aj do Prahy.

 

Je ťažké povedať, čo stojí za mimoriadne sugestívnym a podmanivým zvukom Tool. Každopádne svojou tvrdou a údernou hudbou či temnými textami získavajú počas dlhých rokov páni z tejto kapely čoraz viac fanúšikov, ktorí na ich koncertoch doslova šalejú. Tool nehrajú pre naše uši, pokúšajú sa pôsobiť priamo na srde, dušu a v neposlednom rade na psychiku poslucháča. Pokiaľ aj vy túžite byť súčasťou tohto neopakovateľného hudobného divadla, mali by ste si čím skôr rezervovať svoje miesto v pražskej O2 Aréne na 4. júna 2019. U Tool nikdy neviete, kedy sa vám takáto príležitosť naskytne znova.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *