Tony Levin opäť prilákal do Blue Note svojou kapelou The Stick Men

Priznám sa bez mučenia, dlho som rozmýšľal, či má zmysel vôbec niečo písať. Čo objavného sa dá napísať ku koncertu takýchto fenoménov hudobnej scény? Áno, bolo to 10. marca perfektné, bolo to úžasné, bolo to dokonalé. Dá sa snáď očakávať niečo iné od hudobnej zostavy v zložení Tony Levin (Chapman Stick), Pat Mastelotto (bicie) a Marcus Reuter (gitara)?

 

Tony Levin bol asi hlavným magnetom pre všetkých zúčastnených. Tento postarší pán má za sebou bohatú hudobnú minulosť, keď spolupracoval iba s tými najlepšími. Pripomeniem len jeho aktivity po boku Petra Gabriela, Davida Bowieho  alebo Richieho Samboru. Ja ho mám skôr zafixovaného na základe projektov Bozzio/Levin/Stevens alebo Liquid Tension Experiment, ktoré su pre mňa majestátnou poctou inštrumentálnej hudbe.

 

A to bol presne ten problém. THE STICK MEN vám nedá nič zadarmo. Nie je to prechádzka ružovou záhradou plnou krásnych melódií a pravidelných rytmov. The Stick Men je totiž masaker. Masaker plný rôznych zvukov, disharmónií a neustálych zmien. Ani neviem, ako vlastne popísať tento hudobný štýl. Keby som to predsa len skúsil, tak by to bolo niečo ako „ultrapsychadelicultratechnicultraprogjazz“.

 

Ak ste však pristúpili na túto hru a ponorili sa do tých spletitých tónov, tak ste mali vyhraté a prežili ste nezabudnuteľný večer. Tí ostatní, ktorí snáď očakávali nejaké hity, na ktorých sa Tony podielal, či už hráčsky alebo autorsky, museli byť sklamaní a odišli s dlhým nosom. Jeden skutočný hit však naozaj zaznel. Mal názov Larks’ Tongues In Aspic a v roku 1973 ho do sveta vypustila skupina King Crimson, v ktorej radách momentálne Tony Levin aj Pat Matelotto pôsobia.

 

Ale to boli časy, kedy bol progresívny rock takmer mainstreamom. Škoda, že už sú za nami. Na druhú stranu, možno je to aj dobre. Vďaka tomu totižto máme možnosť aj v Novom Meste nad Váhom v klube Blue Note zažiť takéto lahôdky a muzikantov, ktorí stáli na tých najväčších svetových pódiách.

 

Nie je nič lepšie, ako sedieť osem a štvrť metra od pódia , na ktorom to práve rozbalili takýto majstri hudobného remesla. Netreba sa s nikým tlačiť a po koncerte sa s vami ešte aj s radosťou odfotia a prehodia nejaké to slovo. Čo viac si môžeme želať ? Snáď už sa len tešiť na ďalšie akcie v tomto parádnom klube.

 

Setlist: Hide The Trees, Shattenhaft, Plutonium, Cusp, Crack In The Sky, Sartori In Tangier, Swimming In Tea, Larks’ Tongue In Aspic, Mirage, Mantra, Prog Noir, Level 5, Open, Pt.3


Použité zdroje:
Pavol ‘Pelgi’ Oravec
Foto: Majco Dvoran

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *