THE SAGES: Nevedel som si to predstaviť, z básne urobiť rockovú skladbu

Košická kapela THE SAGES funguje od roku 2014. V žánri alternative/progressive rock ich inšpirujú Pink Floyd, Led Zeppelin, Steven Wilson, Alice In Chains či Soundgarden. Pomaly svoje skladby nahrávajú, svojpomocne robia videoklipy a snažia sa nájsť si svoje miesto na rockovej scéne. Nášmu čitateľovi Róbertovi v uvoľnenom rozhovore prezradili o sebe viac.

 

Ako ste sa dali dokopy?

Michal: Po odchode Mareka Sedláka som sa opýtal Mareka Vatahu, či by neskúsil klávesy, ktoré som mal doma.

Marek: Povedal som teda prečo nie, i keď dovtedy som na klávesy nehral. No po dvoch mesiacoch skúšania som už odohral koncert. Tak sa stal z textára aj klávesák.

Michal: Príchod Kiky bol tiež trochu svojrázny. My sme sa mali ísť predviesť, čo hráme jej pôvodnej kapele…

Kika: …a mne sa to tak zapáčilo, že som nakoniec z pôvodnej poprockovej kapely Burizones odišla a pridala sa k The Sages.

Michal: Posledným členom sa stal Milan Turis, keďže Kike v kapele chýbala sila bicích.

Milan: Ja som sa vrátil po ôsmich rokoch strávených v Prahe, kde som hral v niekoľkých zoskupeniach a zakotvil som v The Sages. Hrám ešte v takom projekte Bubonz, ktoré je čisto pre bubeníkov.

 

Kristína, čo ty a bosé nohy na koncertoch?

Kika: Každý sa ma na to pýta, myslia si, že je to štýlovka, ale som preto bosá, lebo

mne sa tak lepšie hrá a precítim viac tie vibrácie. Je to pre mňa prirodzenejšie.

Michal: Ale zas keď šliapeš bosou nohou na pedále, tak to nie je veľmi príjemný pocit.

Kika: No, ale dá sa to tak jedným palcom alebo pätou.

 

Aká hudba vás ovplyvňuje? Ktorí interpreti, skupiny?

Kika: Mňa momentálne oslovujú etno,  psychedelické veci, teda 60. roky ako napríklad The Doors. Ale vypočujem si takmer čokoľvek.

Michal: Ja počúvam progresívny rock, napríklad Rush, ale aj klasický rock ako Aerosmith. Sem-tam si vypočujem aj grunge. No napríklad Nirvanu veľmi nie.

Marek: A to je rozkol medzi nami, lebo ja som obrovský fanúšik Nirvany.

Michal: Doteraz som nepochopil, čo chcú vlastne povedať. Ja si rád vypočujem Pearl Jam, čo zasa Marek nemá rád.

Milan: Ja mam rád ako Nirvánu, tak aj Pearl Jam. Moje naj kapely sú Tesseract

Foo Fighters, ale aj Deep Purple.

Marek: Milan je taká naša spojnica.

Michal: Teda aj napriek tomu, čo počúvame v súkromí, ako kapela sa tematicky držíme nášho feelingu a neodskakujeme do iných žánrov.

Väčšinou hráte skladby v angličtine, máte aj nejaké v rodnom jazyku?

Michal: Do slovenčiny sme skúsili pretextovať pieseň Od kedy je máj. To bolo prvýkrát, čo som spieval po slovensky. Dosť mi to pomohlo, lebo frázovanie sa nedá tak prekryť v slovenčine ako v angličtine. To bol prvý pokus a potom prišla Vrana.

Marek: To bola pôvodne báseň, ktorú som napísal možno pred dvomi rokmi len na zdrap papiera. Nevedel som si to predstaviť, z básne urobiť rockovú skladbu.

Michal: A to bolo vlastne prvý raz, čo sme na text komponovali hudbu. Pri Od kedy je máj to bolo naopak. Teraz máme rozpracovanú tretiu slovenskú skladbu .

 

Nahrávate nejaké skladby alebo sa môžeme tešiť na prvý album?

Michal: Máme nahrávky niektorých skladieb. Ja ich mixujem u mňa doma v štúdiu, čo je taká príprava na vydanie albumu, no presný dátum ešte nevieme povedať. Postupne sa snažíme točiť nahrávky a pomedzi koncerty ich púšťame von.

 

A čo nejaký videoklip?

Michal: Máme, samozrejme, je to naša prvotina Vrana, sú to len prestrihy fotiek. A druhý No Time For Anger je už viac dynamický , ktorý je tiež z našej dielne. Všetko sme si tam natočili a postrihali sami, je to vlastne také zbieranie skúseností.

Milan: V poslednej dobe nás potešili aj rádiá Košice a Kiss, ktoré hrali naše skladby, respektíve ešte hrajú a vďaka Radiu-FM a jeho relácii sme boli hrať v Bratislave, odkiaľ bude aj náš ďalší videoklip.

Kde vás môžu vidieť ľudia naživo hrať?

Kika: V najbližšej dobe plánujeme koncert v košickom Smelly Cat. V Prešove, ak sa nám podarí vybaviť, tak Wawe alebo Christiania. A potom v Bratislave s kapelou, s ktorou sme si padli do oka, no to všetko až po novom roku.

 

Aké sú vaše ciele do budúcna ?

Michal: Točiť čo najviac skladieb a mixovať ich. A to je aj moja ďalšia ambícia, zlepšovať sa vo zvučení a mixáži, aby so mohol poskytovať služby pre ďalšie mladé kapely, ktoré nemajú až toľko prostriedkov na nahrávanie.

Kika: Hrať koncerty v kluboch, dostať sa na letné festivaly, presadiť našu hudbu v rádiách a iných médiách… Prosto našu kapelu zviditeľniť.

Milan: Osobne sa plánujem viac venovať strihu a scenárom našich videoklipov.

Marek: Ja mám v pláne popracovať na projekciách pre naše koncerty a tým ich oživiť.


Použité zdroje:
Róbert Boltún

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *