THE GANG: Ľudia z druhej strany zemegule sú prekvapení, aká hudba sa hrá na Slovensku

Zvedavosť ma tento raz zaviedla k mladej hardrockovej kapele THE GANG. Partia, ktorá očarila na Rockovej Maturite a odvtedy ju vnímam o čosi výraznejšie, nedávno vydala svoj debutový album. Jeho krst spojí s oslavami 25. výročia kapely Dorian Gray. Zaujímavé je aj to, že Vadim Bušovský, na Slovensku už legendárny a hlavne charizmatický muzikant, je členom oboch spomínaných kapiel. Aký je to pocit fungovať v zabehnutej a začínajúcej kapele? Aj to sa dozviete v rozhovore s členmi talentovanej a cieľavedomej kapely The Gang, ktorá sa na nič nehrá.

 

Prečo názov The Gang? Čo má symbolizovať?

Dr. Evil: Názov The Gang symbolizuje našu partiu a našu hudbu. Máme na ňu podobné názory a tak, ako v každom gangu ťahajú všetci jeho členovia za jeden povraz, je to aj v našej kapele. Keďže hráme hard rock, ktorý je na okraji záujmu bežného poslucháča populárnej hudby na Slovensku, tak sa trochu cítime ako vydedenci – ako rock n’ rollový gang. Naša hudba je tvrdá, dynamická a potvrdzuje pravidlo, že rock n’ roll je večne živý a nikdy neumrie.

 

Kto vytvoril vaše „pirátske“ logo a prečo práve takáto grafika?

Tom the Thunder: Súvisí to s otázkou vyššie. Gangy sa väčšinou skladajú z ľudí, s ktorými si neradno zahrávať. Keďže napr. motorkárskych gangov je na okolí viacero, pirátske logo je ako naša hudba – drsná a nebezpečná. Vymysleli sme si ho ešte v začiatkoch kapely a vizuálne korešponduje s našou hudobnou stránkou.

 

Bolo vám od začiatku jasné, aký hudobný žáner chcete hrať?

Dr. Evil: Áno. Každý člen kapely už má niečo za sebou a jadro kapely tvoria starí rockoví harcovníci s jasným názorom na hudbu aj život. Keďže každému z nás prúdi v žilách rocková krv, bolo jasné, že The Gang sa bude uberať cestou hard rocku. Aby sme však boli prijateľní aj pre širšie publikum, staviame na našu speváčku Dory, ktorá je protikladom mužského elementu v kapele.

 

Kedy sa ustálila zostava kapely?

Iggy the Reaper: Presne pred rokom. Mám skúsenosť, že kapela potrebuje dozrieť a ustáliť sa v zložení aj hudobnom smerovaní, čo môže trvať aj niekoľko rokov. Kapela začala hrať už pred pár rokmi v inej zostave, ale hlavnou zmenou bol nástup speváčky Dory do kapely pred dvoma rokmi. Po spoznávaní sa a hľadaní správneho zvuku sme po roku zobrali na palubu gitarovú legendu Vadima Bušovského. Od jeho príchodu do kapely v decembri 2016 sme vybrúsili skladby do dokonalosti, odohrali kopec koncertov, nahrali debutové CD a získali pevné jadro fanúšikov, ktorí nás chodia podporovať na koncerty.

 

Ako ovplyvnil úspech v Rockovej Maturite vaše fungovanie, respektíve pôsobenie na slovenskej hudobnej scéne?

Tom the Thunder: Získali sme príležitosť zahrať si s ostatnými víťaznými kapelami na turné Rockovej Maturity vo viacerých mestách v SR aj ČR. Dostali sme sa trochu do povedomia. Ohlas poroty aj fanúšikov nás nakopol k tvrdšej práci, čoho výsledkom je aktuálne debutové CD.

 

Dory, ako si sa dostala do kapely?

Dory: Som natoľko najmladší člen kapely, že moja mama chodila s bubeníkom Dr. Evilom na strednú školu. Keď sa dozvedela, že kapela hľadá speváka, okamžite ma nanominovala. Tak som tu. Možno aj preto, že si stále niektorí myslia, že som spevák.

 

Kto v tebe zasial lásku k rockovej hudbe?

Dory: Hudba sa zasiala sama, ťažko vypichnúť jeden moment alebo vplyv. Možno to začal Hendrix alebo Janis Joplin z časov, kedy som ešte nevedela ani chodiť a fascinácia sa pomaly prehlbovala cez texty Kurta Cobaina až po slide Jimmyho Pagea.

 

Kto sú tvoje idoly?

Dory: Nerada sa fixujem na idoly. Určite sú tam tie jednoznačné lásky, ikony 20. storočia, ale to je samozrejmé. Menovať by som mohla po jednom všetkých tvorcov hudobnej scény od delta blues 30. – 40. rokov cez Beatles, drogy 60. rokov, Led Zeppelin, The Who, Ramones, Queen, celý Seattle v 90. rokoch… Nejde ani tak o idoly, ako o to, čo sa od nich naučíme.

 

Vadim, ako si sa dostal k tejto kapele ty?

Vadim: Vedel som o tejto kapele, pretože chalani sú starí kamoši. Poslali mi nahrávku, do ktorej som sa hneď zaľúbil. To, že je to skvelá kapela, potvrdili práve na súťaži Rocková Maturita, kde som bol jedným z porotcov. Po súťaži som dostal lano od kapely, ktoré som hneď prijal.

 

Aký je to pocit oslavovať v jednom roku 25. narodeniny v jednej kapele a zároveň vydávať debutový album v druhej?

Vadim: To ja ešte uvidím… Dúfam, že si to budem potom pamätať. Cítim to ako satisfakciu za svoju prácu. Ak poteším čo i len jedného človeka, budem mať pocit víťazstva. Také sú moje pocity.

THE GANG: Ľudia z druhej strany zemegule sú prekvapení, aká hudba sa hrá na Slovensku
THE GANG: Ľudia z druhej strany zemegule sú prekvapení, aká hudba sa hrá na Slovensku

Kapela funguje od roku 2013. Prečo ste s vydaním debutu čakali tak dlho?

Iggy the Reaper: Ako bolo povedané, rozbeh kapely trvá určitý čas a až teraz sa kapela vykryštalizovala do svojej finálnej podoby. Chvíľu trvalo, kým sme sa zohrali, dohodli na repertoári, postavili koncertný program a vyrazili medzi ľudí. Teraz cítime, že kapela je silná na pódiu a má čo povedať všetkým fanúšikom poctivej rockovej hudby. Nechceli sme byť len jednou z mnohých kapiel na scéne, chceme byť výnimoční. Naším cieľom je, aby si ľudia po našom koncerte odniesli silný hudobný zážitok a aby naše nahrávky boli porovnateľné so svetovou produkciou.

 

Klipy k niektorým vašim skladbám boli zverejnené už dávnejšie. Sú na albume aj skladby, ktoré vaši fanúšikovia pred vydaním albumu nemali možnosť počuť na internete ani naživo?

Dr. Evil: V úvodných fázach kapely sme na seba potrebovali upozorniť, ukázať fanúšikom, akú hudbu od nás môžu očakávať a taktiež sa vizuálne zviditeľniť na internete. To sa nám celkom podarilo, keďže naše klipy na YouTube majú desaťtisíce pozretí. Na album sa dostalo 10 skladieb, z toho 3 úplne nové. Keďže sa teraz venujeme jeho propagácii, všetky skladby budeme hrávať aj na koncertoch. Tak sa do povedomia fanúšikov dostanú aj skladby, ktoré doteraz nemali možnosť počuť live.

 

S akými ohlasmi fanúšikov na nový album sa zatiaľ stretávate?

Tom the Thunder: Zatiaľ len s pozitívnymi. Hoci sme internetový predaj spustili len pred týždňom, máme už množstvo ohlasov na našu nahrávku. Veľmi nás to teší, hoci sme s tým tak trochu aj rátali. Myslím si, že sa nám podarilo nahrať naozaj silný album so silnými skladbami a výborným zvukom. Vďaka za to patrí aj nášmu producentovi Jurajovi Kupcovi, ktorý je naším dvorným zvukovým majstrom a tejto hudbe naozaj rozumie. Kvalita nahrávky zapôsobila aj na fanúšikov, ktorí nás poznajú z koncertov.

 

A ako reagujú médiá? 

Tom the Thunder: Pozitívne. Máme na stole viaceré dopyty na rozhovory a recenzie albumu. Čo je prekvapujúce, ozývajú sa nám aj renomované magazíny zo zahraničia, ktoré si náš album sami všimli. Vďaka tomu, že naše skladby sú spievané po anglicky, sú určené fanúšikom na celom svete. Je zaujímavé, že sa nám hlásia ľudia z druhej strany zemegule s tým, že sú prekvapení, aká hudba sa hrá na Slovensku. Nechcem prezrádzať detaily, ale máme zopár ponúk na vydanie našich skladieb na zahraničných kompiláciách venovaných zaujímavým novým kapelám. Veríme, že si naša hudba nájde svoju cestu aj k širšiemu publiku.

 

Fyzickú verziu vášho albumu pokrstíte 16. decembra na akcii, kde bude zároveň oslavovať kapela Dorian Gray 25. narodeniny. Keďže Vadim hrá v oboch kapelách, kto bude album krstiť?

Dr. Evil: O krst sme požiadali nášho producenta Juraja Kupca, ktorý je s kapelou od začiatku a všetky nahrávky vznikli v jeho štúdiu a pod jeho producentskou taktovkou. Keďže je rovnako ako my stará škola, čo sa hudby týka, prišlo nám prirodzené spojiť náš krst s ním. Zároveň týmto srdečne pozývame všetkých fanúšikov na náš koncert, ktorý je spojený s oslavou 25. výročia kapely Dorian Gray. Bude to príležitosť stretnúť sa so všetkými skvelými hudobníkmi, ktorí prešli touto kapelou a ktorí sú aj našimi kamarátmi a dlhoročnými rockovými spolubojovníkmi.

 

Chystáte na podporu albumu aj nejakú dlhšiu koncertnú šnúru?

Vadim: Všetko bude záležať od ohlasu na naše debutové CD. Máme skôr v pláne predstaviť sa na väčších pódiách, napríklad ako predkapela pred niekým známejším, ako robiť šnúry po kluboch. Uvedomujeme si, že neznáma kapela má pred sebou dlhú cestu a budeme pracovať na našej propagácii, aby sme získali možnosť predstaviť sa čo najširšiemu okruhu rockových fanúšikov.

 

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Dory: Úspešne spropagovať náš debutový album, natočiť dva videoklipy a ponúknuť našu kapelu promotérom doma aj v zahraničí. Chceme tiež doladiť koncertný program tak, aby dopyt po živých vystúpeniach stúpal a dal nám možnosť predstaviť sa na festivaloch a veľkých pódiách. Z pohľadu tvorby je logickým cieľom skladanie skladieb na druhý album. Verím, že hudba The Gang si nájde cestu k rockovým poslucháčom.


Použité zdroje:
Foto: archív kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *