The Gang – Let It Rock (recenzia EP)

S novým päť piesňovým EP sa hlási aj bratislavská hard rocková úderka The Gang. Dostalo názov Let It Rock a kapela ho popisuje takto: „Debutové EP obsahuje 5 poriadne našlapaných hard rockových skladieb, ktoré dokonale ukážu našu tvorbu.

Sú skladby hard rockové? Jednoznačne. Sú poriadne našlapané? Dokonale ukážu tvorbu? To posúďte vy, rockeri.

Mám rád kapely, ktoré nepotrebujú byť cool, in a trendy. V prípade partičky The Gang prevažujú pozitíva. A tým prvým je zohratosť kapely. Chalani sa dali dokopy v roku 2013, avšak ich hudobné skúsenosti jednoznačne siahajú ďaleko pred spomínaný rok. Všetky nástroje pracujú ako dobre naolejovaný stroj a v nasadenom tempe šľapú od prvej do piatej skladby. The Gang majú radi hard rock, ktorý dnes už trendy dávno nie je, ale toto kapela nerieši a rozhodla sa hrať, čo je ich srdciam najbližšie. To je najlepší krok k nefalšovanej radosti z muziky. A to je ďalšie pozitívum.

The Gang vedeli, že ak chcú hard rockový sound, musia tomu prispôsobiť aj výber nahrávacieho štúdia. Ich voľba sa ukázala ako správna. Zvuk je prehľadný, každý nástroj je výborne rozlíšiteľný, nejde o žiadny zvukový guláš. Skreslené gitary nerozbíjajú spektrum, majú v ňom svoje miesto, a zároveň znejú primerane hutne.
Igor Mikluššák hovorí: „Naše EP sme nahrávali v hudobnom štúdiu Juraja Kupca (KUPEC Records). S nahrávkou sme veľmi spokojní, takže náš ďalší album (tentokrát už nie EP, ale plnohodnotný album) budeme určite nahrávať v rovnakom štúdiu.

EP začína skladbou Real Self a myslím si, že je to dobrá voľba na úvod, hoci z hľadiska dynamiky by EP mohla otvárať ktorákoľvek z pätice. Skladba začína sľubne, krátkym riffom bicích a čoskoro sa rozbieha na hard rockovú jazdu. Po prvých tónoch je jasné, o čom EP bude a o čom nebude. The Gang sa rozbehli a nemajú v úmysle spomaľovať.

Čo sa týka „hitovosti“ a melódie, tam jemne nad ostatné vyčnieva The Storm, počítam však, že názory budú rôzne, pre niekoho to môže byť aj Shake Your Head alebo Raise Your Hands.
Je dobré, že kapela mení rytmy, nie je to na jedno kopyto. Let It Rock má najrýchlejšie tempo a kapela sa na ňu rozhodla pripraviť aj videoklip, ktorý by mal byť čoskoro hotový. (už je vonku, tak si ho pozrite)

https://youtube.com/watch?v=91oXrvKeV4w

Ak sa Ti klip páči, zahlasuj zaň v ankete FestKlip na http://festklip.cz/index.php/hlasovani

V hudbe The Gang nemá miesto typické hard rockové klišé – nehrajú obohrané rockové riffy, klávesy tu dostávajú veľký priestor (žeby líder kapely?), o niečo väčší, než býva zvykom pri kapelách podobného žánru, dokonca sólujú (Real Self, Let It Rock). Gitarové sóla v piesňach nechýbajú, ale nie sú zbytočne dlhé, nenudia a dávajú priestor iným nástrojom. The Gang nie je kapelou jedného človeka, je to tím. Pardon, gang.

Akých poslucháčov budú The Gang pravdepodobne mať? Tvorba kapely je primárne určená pre rockerov, pre priaznivcov kapiel typu AC/DC, ale jednoznačne neurazí ani tých, čo počúvajú Black Sabbath, svoje si tu nájdu aj poslucháči hair metalu alebo glam metalu.

Koho chcú The Gang osloviť, aké komunity? Podľa niektorých fotiek sa dá predpokladať, že ich cieľovou skupinou sú aj motorkári. Čiže svoje koncerty budú zrejme orientovať jednak na motorkárske zrazy, no a samozrejme na rockové kluby. Tie sa však na Slovensku dajú spočítať na prstoch jednej ruky, možno obidvoch, takže súdiac podľa angličtiny v textoch kapely (a tiež aj na oficiálnej webstránke) sú ambície The Gang zamerané aj mimo Slovenska. Tému „angličtina na Slovensku“ som už rozoberal viackrát. Rockeri, ktorí prežili pubertu niekedy okolo roku 1990 dnes často nie sú tak zdatní v angličtine, aby jej dávali prednosť pred slovenskými textami. S touto realitou musí rátať každá slovenská kapela, ktorá sa rozhodne čerpať z odkazu 80. alebo 90. rokov a spievať výlučne po anglicky (The Gang nezaradili na EP ani jednu slovenskú pieseň). Tu je namieste otázka, aké sú pre rockovú kapelu možnosti za našimi hranicami a či sa tam The Gang pustia do boja s pretlakom zahraničných kapiel, a či z toho vyjdú aj po pár rokoch so vztýčenou hlavou. Uvedomiť si treba aj smutný fakt, že slovenské rádiá dnes rockové kapely takmer úplne ignorujú a tento handicap sa tak ľahko odstrániť nepodarí, hoci tých niekoľko rockových rádií robí, čo sa dá…

The Gang – Let It Rock (recenzia EP)

Zhrnuté a podčiarknuté: rockeri, EP kapely The Gang vás rozhodne nesklame! Ja dávam palec hore, teším sa na album a zostáva mi povedať jediné: Let it rock!

EP Tracklist:

01. Real Self
02. Shake Your Head
03. Raise Your Hands
04. The Storm
05. Let It Rock

Viac informácií o kapele nájdete na http://www.thegang.sk/ alebo http://bandzone.cz/thegang

Pre dvoch čitateľov máme EP Let It Rock od skupiny The Gang. Odpovedzte na otázku do 23.11.2014 do polnoci a ste v žrebačovaní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *