Temnota do Bystrice zavíta vo štvorici

Štyria boli podľa Biblie jazdci apokalypsy a rovnako sú štyri temné kapely, ktoré 23. septembra zavítajú do banskobystrického Tartarosu. No skazu prinesú jedine pre vaše ušné bubienky, lebo tie si ich budú pamätať určite ešte minimálne týždeň po akcii. O kom je reč? O nikom inom než o skupinách WELICORUSS, RAMCHAT, ACHSAR a EMPYRION.

Welicoruss sú zostava pôvodne pochádzajúca z Ruska, ale momentálne usídlená u našich českých susedov. Dokopy sa dali v roku 2005 a začal to spevák zostavy Alexey Boganov. Zvyšok tvoria Gojko Maric (gitara), Dmitriy Zhikharevich (basa) a Ilja Tabachnik (bicie). Štýlovo hrajú niečo medzi symfonickým, pagan a black metalom. Práve pri pagan patria medzi špičku.

Ich tvorba je cenená ako fanúšikmi, tak i kritikmi. Miešajú dohromady temný mystický zvuk a mytológiu, čím u poslucháčov okamžite zvyknú vytvárať dobrý dojem zo spojenia prvkov z niekoľkých druhov metalu. Odkedy sa premiestnili z Ruska do Prahy, stihli už prejsť takmer celú Európu. Zahrali si po boku velikánov ako Arkona, Varg, Nargaroth či Root. Minulý rok Welicoruss vydali album Az Esm, ktorým si získali vysoké hodnotenia kritikov, ale aj kolegov hudobníkov z celého sveta.

Ramchat sú projektom Pavela ,,Hiraxa“ Baričáka. Hirax bol pôvodne v Lunatic Gods a keď od nich odišiel, vznikli Ramchat v zostave Hirax (gitara), Víťo Kotrík (gitara), Richard Pokorný (basa), Mišo Goldberger (bicie) a Maťo Walki (spev). Spoločne táto partička vzdáva hold slovanskej mytológii, keďže sa venujú pagan (pohanskému) a extrémnemu metalu. Momentálne sú na turné s albumom Atrana, z ktorého určite niečo odznie aj v Tartarose.

https://youtube.com/watch?v=TvmnZ4Up1R8

Enisferum? Nie, ďakujem, my máme Achsar. Kapela vznikla v roku 2004, pochádza z Levíc a už o nich vie nielen Slovensko, ale takmer celá stredná Európa. Melodický death/folkový metal s clean aj harsh vokálmi kombinovaný s textami epických motívov nie je niečo, čo je známe iba severským kapelám. Achsar to pred dvomi rokmi dokázali, keď vydali album Septentrionalis.

Empyrion sú nitrianska black/deathmetalová skupina, ktorá vznikla v roku 2011 a o rok neskôr hneď vydala prvý album Mindshifter. Kapela má šiestich členov – Jano Kozár (spev), Maťo Janeček (klávesy), Rado Glovňa (gitara), Tomáš Šima (gitara), Edo Farman (basa) a Miro Raučina (bicie). Pod debutový album sa im producentsky podpísal Roland Grapow. A ako to tvrdia na svojej facebookovej stránke, hudba Empyrionu sa vyznačuje nespútanou dravosťou, brachiálnou energiou a temnou melodikou.


Použité zdroje:
Foto: valkyrieswebzine.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *