Tanja je posadnutá

Za čias, keď ešte heavy metal bol cool a púšťali ho v každej televízii či rádiu, na domácej pôde (vtedajšie Československo) sa objavila speváčka TANJA. Chalani v škole si ju lepili na dvierka skriniek z opačnej strany hneď vedľa Lity Ford a dievčatá potajomky snívali, že raz budú stáť na pódiu s rockovou kapelou presne ako ona.  Jej veľkolepý návrat na pódia začal už pred časom na turné ako špeciálny hosť kapely Citrón. Teraz sa Tanja hlási o slovo sólo s novým EP s názvom Jsem Posedlá .

 

Kto vlastne tá Tanja je? Celým menom Tanja Kauerová sa prvýkrát spevácky presadila už počas štúdia na gymnáziu. V relácii Dluhy Hany Zagorové, kde sa konal aj konkurz pre nové spevácke talenty, obsadila v tvrdej konkurencii druhé miesto. Po skončení štúdia sa, samozrejme, venovala spevu, ale v zahraničí. Mala ponuky od mnohých muzikantov, ale zlomiť ju nakoniec dokázal až Radim Pařízek. Ten jej ponúkol spoluprácu s kapelou Citrón. V roku 1988 vychádza jej prvý sólový album nazvaný jednoducho Tanja. V ankete Zlatý slávik sa umiestňuje na treťom mieste, a to hneď dva roky po sebe. Nasledujú ešte albumy Pád Do NebeĎábel Se Svatozáří. Materské povinnosti prinútili Tanju na nejakú dobu stiahnuť sa z hudobnej scény. Návrat nebol jednoduchý a po niekoľkých nie veľmi vydarených pokusoch sa o jej hlas opäť uchádzal šéf Citrónu. V roku 2013 vyšiel v reedícii debutový album a následne sa rozbehlo turné s Citrónom. „Když se mě Radim Pařízek zeptal, jestli bych s Citronem nejela turné, myslela jsem, že půjde o krátkodobou záležitost… No a už jedeme třetí sezónu,“ hovorí speváčka.

Tanja je posadnutá
Tanja je posadnutá

Po úspešnom turné sa s Tanjou v štúdiu stretli gitaristi Citrónu Pavel Hanus a Djordje Erič. Za bicie si sadol sám Radim a za basu sa postavil jeho syn Radim jr. Výsledkom sú tri nové a dve znova nahrané skladby. Za mixom sedel sám veľký Roland Grapow (ex-Helloween, Masterplan) a finálizácia patrila Petrovi Slezákovi. Autorsky sa najviac činil boss Citrónu, ale, samozrejme, nechal nejaký priestor aj Tanji. Tá sa autorsky podieľala na texte k úvodnej skladbe Jen si se mnou hraj.  EP bude predstavené na jarnom turné, ktorého sa klasicky zúčastní Citrón a nemecká rocková legenda Axxis. „Doposud měl Citron vždy další kapely či předkapely, ale během tohoto turné jsem dostala možnost vystoupit sama se svou kapelou a novým koncertním programem.“  V pláne je aj plnohodnotný album a my dúfame, že sa táto metalová dračica ukáže aj u nás.

https://youtube.com/watch?v=p_h7jUdWx7Y

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *