Sviatočný darček od Lunatic Gods

Kračúň, starý slovanský sviatok návratu slnka a oslava zimného slnovratu, od ktorého sa dni začínajú predlžovať a noci skracovať. Starí Slovania ho búrlivo oslavovali a pri návštevách po susedných obydliach nosili so sebou často slnečný symbol. Na Svarožičovu (Dažbog) počesť sa zapaľoval kmeň, takzvaný „badniak“ („badnjak“ alebo „veseljak“ má napríklad doteraz svoje miesto pri oficiálnych srbských ortodoxných vianočných oslavách) a tento obrad mal pravdepodobne súvis buď s kultom ohňa, ktorý bol počas hlbokej zimy obzvlášť dôležitý, alebo so symbolom slnečného svetla, tepla, ktoré sa očakávalo a bolo privolávané po zimnom slnovrate… ale o tom by viac vedeli určite historici, tak sa im radšej nebudem montovať do kapustnice.

Jedno však viem isto, teda minimálne aspoň tuším. Asi každý, kto sa vo svojej zbierke pýši vlastníctvom EP Slnovraty (2014) môže potvrdiť, že sa jedná o veľmi vydarený a krásny zberateľský kúsok z dielne LUNATIC GODS. CD nosič vložený do masívneho koženého obalu obsahuje dve skladby, konkrétne Kračúň (Slnovrat zimný)Kupalo (Slnovrat letný). A práve na tohtoročný zimný slnovrat zverejnili Lunatic Gods svoj nový oficiálny videoklip ku skladbe Kračúň (Slnovrat zimný).

 

A čo k nemu vinšujú samotní Šialení Bohovia?

Okamihy zimného slnovratu započali dnes ráno o 5:48 hod. V tento magický najkratší deň, ktorý zahalí najdlhšia noc, v deň, keď sa zrodí nová podoba Slnka a bude rásť až do jari, kedy svojou silou zaženie Morenu… V tento deň vám symbolicky prinášame nás nový klip „Kračúň“. Nájdite si chvíľku a v čase posledných príprav sa nechajte uniesť fantáziou nášho tympánistu Janka Minára. Klip s pomocu zbojníka Emka nahral, zostrihal a zrežíroval. Patrí mu za to náš obdiv a veľká vďaka. A aký je? Pre nás úžasný, bo vznikol tak ako celá naša muzika. S partiou priateľov v skúšobni počúvajúcich svoje muzikantské srdcia… Veru tak, nevnímajte hlavu ani rozum, načúvajte svojmu srdcu. Kto sa riadi ním, nemôže byť neštastný…
Želáme vám sviatočný kľud, pokoj a radosť. 

Vaši LUNATIC GODS de Turgh.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *