Stone Sour – Come What(Ever) May

Elegantne nahodený mladý manažér jr., vychádzajúc z veľkej rohovej kancelárie generálneho riaditeľa úspešnej firmy, oslovuje prekrásnu čiernovlasú asistentku v slušivom béžovom kostýmčeku sediacu za veľkým dizajnovým stolom, pohrúženú do klepkania na klávesnicu nalakovanými gélovými nechtíkmi: „Dovidenia. Ešte by som sa Vás chcel opýtať?… Myslel som si, či by ste zajtra večer nemali čas a chuť, mám dva lístky do lóže SND na Verdiho operu…“ Odtrhnúc oči od veľkého LCD monitora, s tvárou skrivenou do pohrdlivého úškrnu, sa mladá žena nesmelo pousmeje: „No, čas síce mám…“ „Ale?“ našepkáva s obavami junior. Po dlhšej chvíli konečne z nej vypadne: „Viete, ja momentálne frčím na Stone Sour.“ Keď ju raz večer v meste stretne s partiou zhúlených indivíduí v čiernom koženom ohoze, pochopí, že prestrelil. Mal radšej ponúknuť tickety na metalový open air festival… Asi by to ináč dopadlo.

Stone Sour - Come What(Ever) May

Zaujímavý artwork svelého albumu.

Takto akosi to teraz chodí. Videné optikou priemernej romantickej snímky, cez ktorú očami pozerá väčšina mladých, je STONE SOUR novšou múzou – proste sú to obrazoborci, originálni a nonkonformní plagiátori (veľmi často používané slovíčko v našej slovenskej pospolitosti) s rebelantskou avantgardou s desivým rachotom. Vzato, sčítane, jednoducho sú sakramentsky IN. Samozrejme, počutí vnímavejším uchom, teraz naozaj vynechajme dokonale spracovaný booklet, vynechajme MTV, nie sú ničím iným, len synovia svojich otcov, ako tí zase boli potomkovia svojich rodičov. Veď už prvým albumom dokázali, že sú drevní rockeri a metaloví bluesmani predkladajúci svoj bigbítový kolovrátok v bludnom, ale príťažlivom kruhu spájajúcom starý dobrý grunge s moderným mainstreamovým metalom americkej scény. Ako privilégium sa zdá členstvo dvoch mimikrických jedincov z formácie Slipknot, ale to vedie k nepresnému prirovnávaniu k tejto megaúspešnej kapele. Jedine zafarbenie vokálu Coreya Taylora, ak to stojí vôbec za paralelu, je to, čo pojí Slipknot so Stone Sour, ktorých produkcia by sa dala skôr porovnať s Nickelback, ale v rôznorodejšom a pestrejšom výraze. Grungeová tsunami už dávno opadla a zmietla so sebou všetkých príživníkov a, bohužiaľ, aj niektorých tragédov, ale zároveň na brehu ostali aj vyplaveniny v podobe albumov, akým je aj Come What(Ever) May. Toto len napovedá, že žiadna revolúcia grungu nikdy neexistovala, skôr sa dá povedať, že išlo len o evolúciu rozcuchaného hard rocku, ktorý zmutoval do melanchólie, čisté vysoké vokály hairmetalu do zhúleného, špinavého tenoru, výtržnícky vzdor punku do zadumanosti a dokonalí inštrumentalisti do trojakordových. Všetko to je na tomto prekrásne hnusnom albume, ktorý je znamenitý tam, kde sa ideálom rokov deviatej dekády blíži, či tam, kde ich úplne ignoruje. Vskutku prekrásna balada Zzyzx Road, plná dojímavých klavírnych akordov, vzletných chorusov a horúcich emócií to len potvrdzuje, že grungeom nie je človek živý. Zbytok je väčšinou strednotempová rockovinka, v porovnaní s debutom relatívne vyspelejšia, a v porovnaní s takými Pearl Jam jasná výhra. Texty sú len ťažko rozšifrovateľné, ale pôsobivé a zaujme aj nápaditý dizajn albumu, ktorý síce nie je mýty boriacim počinom, ale len logickým rozvinutím kariéry mladej kapely s ostrieľanými hudobníkmi.

Takže na baby neplatí žiadna opera, ale treba vytiahnuť tromf (možno aj niečo iné, jednookému hadovi podobné) v podobe nového albumu STONE SOUR, ktorý starý štýl síce nerozvíja, ale „len“ privádza do dokonalosti.

           

Vydavateľstvo: Roadrunner

Pôvod: USA

Žáner: neo grunge metal

Dátum vydania: 1. august 2006

Minutáž albumu: 49 min 00 sek

 

Skladby:

1. 30/30-150
2. Come What(ever) May
3. Hell & Consequences
4. sillyworld
5. Made Of Scars
6. Reborn
7. Your God
8. Through Glass
9. Socio
10. 1st Person
11. Cardiff
12. Zzyzx Road

 

Zostava:          

Corey Taylor – vokály
James Root – gitara
Josh Rand – gitara
Shawn Economaki – basgitara
Roy Mayorga – bicie

Moje hodnotenie:

Stone Sour - Come What(Ever) May - 1Stone Sour - Come What(Ever) May - 2Stone Sour - Come What(Ever) May - 3Stone Sour - Come What(Ever) May - 4Stone Sour - Come What(Ever) May - 5Stone Sour - Come What(Ever) May - 6Stone Sour - Come What(Ever) May - 7Stone Sour - Come What(Ever) May - 8Stone Sour - Come What(Ever) May - 9Stone Sour - Come What(Ever) May - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *