Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia)

Kapela VENOM vznikla v roku 1978 v Anglicku. Už prvé dva albumy tejto kapely Welcome To Hell (1981) a Black Metal (1982) sa všeobecne považujú za nesmierne prínosné pre metalovú muziku. Ovplyvnili predovšetkým thrash metal a extrémne metalové subžánre vo všeobecnosti. Koniec-koncov, svojou hudbou vytvorili v osemdesiatych rokoch prototyp black metalu a zaradili sa spolu s interpretmi ako Bathory, Hellhammer či Celtic Frost do jeho prvej vlny, pričom ho svojím spôsobom aj pomenovali.

 

Od svojho zrodenia má kapela na konte pätnásť štúdiových dosiek. Naposledy sme mali možnosť počuť nový materiál z dielne Venom na albume From The Very Depths z roku 2015. No priznám sa, že vlaňajšie vydanie dosky Avé ma trochu zmiatlo. Tento album patrí zoskupeniu Venom Inc., ktoré zahŕňa bývalých a hlavne niekoľkých pôvodných členov kapely Venom. Mantas, Demolition Man a Abaddon sa dali dokopy, aby šírili do uší sveta svoj vlastný hudobný jed, ale Cronos sa nenechal ani zďaleka týmto krokom zastrašiť či zahanbiť. Práve dnes, 14. decembra, totiž vychádza kapele Venom zbrusu nová doska Storm The Gates. A my sme ju už mali možnosť počuť.

 

Ako prvý človeka zaujme obal. Cover art ma u tejto kapely asi ešte nikdy nesklamal. Vždy mal niečo do seba či už pri kultovej doske Black Metal, alebo fascinujúcej Metal Black. Obaly posledných dvoch dosiek Fallen AngelsFrom The Very Depths boli už o čosi farebnejšie a dynamickejšie. V tomto trende pokračuje aj novinka Storm The Gates, na ktorej je zobrazený portál do podsvetia vyvrhujúci okrídlených démonov. Čo si budeme klamať, jednoducho vám ihneď padne do oka. 

 

Tento album je presne tým, čo od Venom očakávate. Do magického počtu trinástich skladieb, ktoré vás zabavia na necelú hodinku, nič svetoborné nepridali, ale ani nič neubrali. Jednoducho je to kapela Venom, ktorú majú jej fanúšikovia radi, ktorú poznajú a ktorú si žiadajú. V poslednej dobe síce ich hudba ešte o čosi viac ,,zmelodičtela“, ale to vôbec nie je na škodu. Veď už staršie kúsky ako napríklad Calm Before The Storm disponovali citeľnou melodickosťou. Rovnako ako napríklad skladba Notorious z novej dosky. Garantujem vám, že už po prvom vypočutí nebudete vedieť dostať ten refrén z hlavy. Či už spevom, gitarovými riffmi alebo celkovou atmosférou, veľmi melodicky a chytľavo vyznievajú aj kúsky We The Loud, I Dark Lord, Immortal a predovšetkým titulná pieseň Storm The Gates, ktorá celý album uzatvára.

 

Vo všeobecnosti vsadili Venom na osvedčenú istotu aj pri ostatných skladbách. Či už sú to speed/thrashové odpaľovačky The Mighty Have Fallen a Suffering Dictates, alebo skôr surovejšie piesne plné priamočiarych ťažkých riffov a ponurej atmosféry podfarbenej naliehavým, miestami až zúfalo znejúcim spevom a rovnomerným jednoducho hypnotizujúcim rytmom bicích, ktorý núti človeka si prinajmenšom klepať rukou alebo podupávať nohou. Také sú napríklad Dark Night (Of The Soul), Bring Out Your Dead či Beatenm To A Pulp najviac evokujúca moju obľúbenú dosku Metal Black.

 

Do jedného vreca s týmito skladbami by sa dala hodiť aj najdlhšia Over My Dead Body. V nej ale prekvapí poslucháča kontrastná atmosferickejšia časť. Poriadnou dávkou atmosférickosti a hlavne oveľa miernejším tempom sa albumovej šablóne vymyká už len pieseň Destroyer.

 

Priznám sa, že u kapely Venom som nikdy veľmi nevnímal gitarové sóla. Akosi podvedome som ich vytláčal na druhú koľaj, pretože som ich nepokladal za nosné v tomto druhu hudby a hlavne u tejto kapely. Čím dlhšie som ale počúval dosku Storm The Gates, zisťoval som, že som robil veľkú chybu a bolo by hriechom predsa len nevyzdvihnúť na albumovej novinke kapely Venom aspoň dve konkrétne sóla. Tie nájdete v piesňach Notorious a 100 Miles To Hell. Veľmi príjemné a kvalitné sóla po melodickej, harmonickej i aranžérskej stránke. Upriamte na ne pri počúvaní svoju pozornosť, oplatí sa to.

 

Venom na novom albume opäť vsadili na istotu a urobili dobre. Napriek značnej dávke melodiky v speve aj harmóniách si hudobne kapela stále drží primeranú dávku surovosti a predovšetkým si zachováva svojský zvuk, ktorý si poslucháč v kombinácii s nezameniteľným Cronosovým hlasom nemôže spliesť s ničím iným.

 

Som zástancom toho, že je na jednej strane dobre, keď kapely napredujú a experimentujú. Hudobný vývoj je bez debaty nevyhnutný. No na strane druhej je skvelé mať tu stále kapely, u ktorých si môžete byť dopredu istý tým, že vás ničím nesklamú. Kapely, ktoré si držia roky hrdo svoju hudobnú značku a nevybočujú z vytýčenej cesty. Kapely, ktoré robia svoju muziku rovnako ako na začiatku a robia ju skvele. Takéto zoskupenia sú čoraz vzácnejšie, ale Venom je dozaista jedným z nich a nová doska je nespochybniteľným dôkazom mojich tvrdení.  

Moje hodnotenie:

Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 1Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 2Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 3Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 4Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 5Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 6Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 7Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 8Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 9Stavili Venom s albumom Storm The Gates opäť na istotu? (recenzia) - 10

https://youtube.com/watch?v=hQEVYn7IvqM

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *