Srdce bez anjela – singlová novinka, ktorá predznamenáva vydanie nového albumu

Neúnavný spevák, gitarista a autor nezabudnuteľných piesní Pavol Hammel prichádza v týchto dňoch s novou autorskou skladbou Srdce bez anjela.

Po oslavách svojej 70-tky, ktoré sprevádzalo úspešné koncertné turné po Slovensku a Českej republike a vydanie výberového albumu s najlepšími pesničkami Pavla Hammela a skupiny Prúdy, prišiel tak konečne čas na nahrávanie nového albumu. Od vydania zatiaľ posledného radového uplynulo už takmer 5 rokov a Pavol Hammel sa znovu hlási o slovo s novými nápadmi.

Prvá skladba avizovaného albumu, ktorá vychádza s názvom Srdce bez anjela pochádza z tvorivej dielne Pavol Hammel/Kamil Peteraj. To samo osebe je zárukou toho najlepšieho hudobno-textového spojenia, aké si môžeme predstaviť. Samotný spevák o vzniku piesne hovorí: „Tým, že som skladal hudbu na hotovú báseň, tak mi to išlo dosť rýchlo. Nič sme nemuseli upravovať.“ Vznikla krásna krehká akustická skladba, plná životnej múdrosti a nezameniteľného Hammelovho pesničkárstva.

Na prípravách nového albumu Pavol Hammel pracuje najmä so svojimi skalnými a osvedčenými spolupracovníkmi – Jurajom Burianom a Petrom Preložníkom. Spolupráca je to však, vzhľadom na dobu, ktorú prežívame, netradičná. „Po rockovom albume Best of Prúdy sa vraciam k unplugged poňatiu mojich nahrávok. Ale vzhľadom na disciplinované nestretávanie sa, nahrávanie  prebieha na diaľku. Pozbieral som si niekoľko textov od dlhoročných priateľov-textárov  Borisa Filana a Kamila Peteraja, vo výbere sú aj texty Vlada Slivku a Mariana Zimu. Píšem, rozposielam moje demo nahrávky muzikantom do nahrávacích štúdií. Tí sa potom snažia trafiť do mojich hudobných predstáv,“ hovorí Pavol Hammel. Samotné nahrávanie sa potom realizuje vo viacerých štúdiách – tri pesničky vznikali  v štúdiu Ľuba Dolného, s ktorým Pavla Hammela spája spolupráca na legendárnych muzikáloch Cyrano z predmestia a Šľahačková princezná. Ďalšie potom vznikajú v nahrávacom štúdiu Petra Preložníka vo Viničnom. Zaujímavá je aj spolupráca s pražskými hudobníkmi v štúdiu little m records – tí sa v minulosti podieľali na nahrávaní albumov Nočná galéria i zatiaľ posledného albumu Z pekla šťastie. V novom domácom nahrávacom štúdiu Grif zasa vzniká ďalšia z noviniek za prispenia dávneho priateľa a spoluhráča Fera Grigláka.

Ako prvý singel sme vybrali pesničku Srdce bez anjela. Pravdepodobne aj celý album bude mať tento názov. V piesni cítiť vzácnu zhodu hudby, textu a interpretácií, ktoré sa podarilo dosiahnuť napriek netradičným podmienkam pri nahrávaní,“ hovorí Pavol Hammel. „Pieseň je trochu tklivá, ale sľubujem, že celý album nebude melanchólia a resumé z neho by malo byť – Život je na to, aby sa žil,“ dodáva autor. Vizuál k singlu nakreslila grafička a ilustrátorka Yuko Shimizu z New Yorku.

Skladba Srdce bez anjela po prvýkrát na verejnosti zaznie 9.5.2020 vrámci online koncertu z Edison Parku v Bratislave. Ten je súčasťou série koncertov kulturaonline.sk a prináša prostredníctvom livestreamu možnosť zúčastniť sa naživo koncertu z pohodlia svojho domova. Dostupná bude aj cez streamovacie služby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *