Sonda do nahrávania nového albumu francúzskej beštie Gojira aj s ukážkou novej hudby

Francúzska GOJIRA (do roku 2001 sa kapela volala Godzilla) je metalovou komunitou vysoko cenená a uznávaná a po zatiaľ poslednom albume L’Enfant Sauvage, ktorý vznikol v roku 2012 a zožal obrovský úspech kritikov aj fanúšikov, sme museli čakať viac ako 3 roky, kým bude nový album prakticky hotový. Vyjde v priebehu nasledujúceho leta a aj keď nie sú jasné podrobnosti o názvoch piesní ani albume ako takom, v rozhovore pre časopis Rolling Stone sa členovia kapely predsa len rozpovedali o piesňach, čo ovplyvnilo tvorbu albumu a o novom štúdiu.

 

Skupina je zložená z bratského dua Duplantierovcov (Joe je vokalista a hrá na rytmickú gitaru, Mario hrá na bicie), Christian Andreu je hlavnou gitarovou silou kapely a Jean-Michel Labadie hrá na basu. Zámerom bratov bolo po poslednom albume presťahovanie sa do New Yorku (druhí dvaja členovia zostali vo Francúzsku), kde založili vlastné hudobné štúdio Silver Cord Studio v Queense. Tam začali s nahrávaním skladieb nového albumu, no pre chorobu matky sa vrátili do Francúzska, kde zotrvali až do jej konca. Táto tragická udalosť výraznou mierou ovplyvnila celý album, ktorý je tak nabitý emóciami, smútkom, depresiou a zároveň invenciou a novými, u kapely doposiaľ neznámymi elementami. Z histórie vieme, že práve albumy so silným emocionálnym pozadím patria medzi tie najlepšie a krátka ukážka, ktorú kapela pustila cez svoj YouTube kanál do sveta, zatiaľ sľubuje veľké veci.

Album, na ktorý sa čakalo vzhľadom na nepriaznivé okolnosti až príliš dlho, má podľa Joea trpkú príchuť, no zároveň sa práve to stalo samotnou dušou albumu plného emócií. Pôvodne mala nahrávka obsahovať 12 piesní, no skresali to na 10. „Chceme krátky album. Niečo menej epické ako robíme obyčajne. Ľudia momentálne nedokážu udržať pozornosť na pesničke tak dlho. Preto je veľa piesní štvorminútových,“ vraví Joe.

 

Zatiaľ majú len pracovné názvy a finálnu podobu dostanú pri kompletizácii albumu. Názvy ako Silvera, Indiana či The Shooting Star sa viažu k rôznym udalostiam. Tak napríklad Silvera dostala svoj názov podľa ich nahrávacieho štúdia, pretože bola prvou skladbou, ktorú kapela od otvorenia zložila. The Shooting Star bola pôvodne Calgary, pretože jej riff vznikol práve tam. Skladby sú veľmi rôznorodé, niektoré majú industriálne riffy, iné krehké gitarové melódie alebo gotické pasáže.

Sonda do nahrávania nového albumu francúzskej beštie Gojira aj s ukážkou novej hudby

Joe spomína: „Cítil som sa fyzicky aj psychicky vyčerpaný. Na druhej strane, to, ako sa to stalo, bolo krásne. Všetci sme boli okolo nej. Keď zomrela, museli sme zrušiť niekoľko vystúpení, ale súčasne to bolo veľmi obohacujúce. Dosť sme sa toho o smrti naučili.“ Dodáva: „Piesne boli spolky napísané, zatiaľ čo bola chorá. Potom, čo zomrela, musel som ich dokončiť, takže jedna skladba začína ‚Zvládneš to‘, ale druhý verš je ‚Nezvádla si to‘.“

 

Joe si myslí, že pôjde o zatiaľ najlepší album skupiny: „Obyčajne sme spokojní so songami hneď po zložení a pracujeme s nimi ako s deťmi. Nerozmýšľate o veciach dvakrát, je to jednoducho okamžitý reflex ochraňovať a živiť. Teraz je to však iné. Práve teraz potrebujeme náš najlepší album, niečo skutočne perfektné.“

Zo začiatku to vyzeralo tak, ako na predošlých albumoch a kapela bola s výsledkom spokojná. Po hlbšom prehodnotení ale prišiel zvrat: „Zamysleli sme sa nad tým a momentálne sme v štádiu, že to musí byť náš najlepší album. Zbavili sme sa piesní, ktoré neboli absolútne ohurujúce a spravili sme viac hudby. Znie to veľmi okázalo povedať, že je to najlepší album všetkých čias, ale pre nás to jednoducho tak je.“

 

Zostáva len dúfať, že to štvorčlenná zostava myslí vážne a v lete sa dočkáme hudobného majstrovstva. Ak to tak nebude, možno sa dostaví mierne sklamanie, no na druhej strane, Gojira ešte nikdy nesklamala.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *