Som hudobník – Elektrické gitary

Takmer každý si prešiel obdobím, kedy bolo jeho snom mať svoju kapelu a byť rockovou hviezdou. Chodiť po koncertoch, mať otvorené dvere do každého hotela, do každej reštaurácie a užívať si obdiv fanúšikov a záujem médií. Z pódia ovládať davy a užívať si život v štýle sex, chľast a rock n roll.

Aby ste si tento sen mohli splniť, začítajte sa do prvého dielu nášho nového seriálu určeného budúcim hudobníkom.

Ani mikrofón, ani bicie, no práve elektrická gitara je považovaná za symbol rocku, metalu či iných odnoží tvrdej hudby. Všimli si to dokonca aj v módnom priemysle, kde je elektrická gitara využívaná ako rekvizita pri modelkách a modeloch, aby tak zvýraznili svoj rockový vzhľad na fotografii. Tento nástroj tak už od roku 1932 sprevádza nielen rockovú hudbu a dodnes patrí medzi najviac preferované nástroje ľudí, ktorí sa chcú venovať hudbe.

Existujú viaceré cesty, akými sa ľudia dostanú k záujmu o elektrické gitary. Buď vidia pózovať svojho obľúbeného hudobníka vo videoklipoch plných rockového života (a kto by nechcel vyzerať ako Slash z GUNS ‘N‘ ROSES pri sóle v skladbe „November Rain“), alebo sa zamilujú do tónov gitary svojej obľúbenej muziky. Nečastým, no reálnym scenárom môže byť i využitie hry na gitare v rámci terapie pri rôznych poraneniach prstov (presne takto začal hrať na gitare Munky z kapely KORN).

Aký je však ten správny nástroj na začiatok hudobnej kariéry? A čo pokročilí hráči? Akým nástrojom majú pokračovať vo svojej hudobnej ceste? V súčasnej dobe existuje mnoho možností, ktoré zodpovedajú tieto otázky.

Gitaristi začiatočníci

Melody - svet hudby

Do dnešného dňa preferujú mnohí ľudia myšlienku, že človek, ktorý chce hrať na elektrickej gitare, by mal najprv zakúsiť hranie na akustickej gitare, alebo teda „španielke,“ ako je často označovaná. Táto myšlienka je z väčšej časti správna. Akustická gitara je finančne dostupnejšia a človek pri hraní zistí, či ho práve hra na gitare vážne baví. Môže sa tak vyhnúť zbytočnej kúpe elektrickej gitary, ktorej by sa o mesiac zbavoval. Ďalšia výhoda využívania „španielky“ pred elektrickou gitarou je, že si človek „vycvičí“ brušká prstov ruky, ktorou drží akordy. Struny akustickej gitary bývajú hrubšie a tvrdšie (ak nejde o nylonové struny) než struny elektrickej gitary, to je ale téma na iný článok.

Určite sa však nájdu hudobní nadšenci, ktorí sú hneď od začiatku presvedčení a rozhodnutí pre elektrickú gitaru. Po akom nástroji majú títo ľudia (alebo ľudia, ktorí majú už dosť svojej „španielky“) siahnuť?

Na internete existujú rôzne portály ponúkajúce už hrané, teda „bazárové“ nástroje. Aj tu sa dajú nájsť kvalitné nástroje, no práve začiatočníkom by som nákup z týchto portálov neradil. Ak hraný nástroj, tak jedine od známeho, ktorému kupujúci dôveruje. Začiatočník sa totiž ešte nevie dokonale orientovať v tom, aké atribúty sledovať na hranom nástroji, môže tak skončiť aj so starou Jolanou Diamant.

Som hudobník - Elektrické gitary
Som hudobník – Elektrické gitary

Výhodou dnešnej doby však je, že tiež existujú nové nástroje, ktoré sú cenovo dostupné. Gitaristi si svoje elektrické gitary vyberajú najmä podľa toho, akej hudbe sa budú venovať. Pri začiatočníkoch je táto otázka trochu zbytočná, keďže v podstate hocijaká elektrická gitara bude vyhovovať. Práve takýmto budúcim hráčom na gitaru sú na začiatok odporúčané gitary vychádzajúce z tvarov značky Fender. Či už je to ich nižšia séria Squier (túto by som odporučil pokročilejším) alebo gitary tvarov Stratocaster/Telecaster od firmy Behringer, Harley Benton. Firiem vyrábajúcich práve nástroje týchto tvarov je veľmi veľa. Práve Behringer alebo Harley Benton sú cenovo veľmi dostupné pre začínajúcich gitaristov. Tu by som sa hneď pozastavil pri gitare typu Stratocaster. Z 99% sú tieto gitary vybavené tremolom – pohyblivou kobylkou, cez ktorú sú uchytené struny. Na tento typ kobylky je pripevňovaná páka, ktorá umožňuje jej pohyb. Prevažne v rámci rockovej a metalovej hudby je možné vidieť sólových gitaristov pri používaní práve tejto techniky. Pri lacnejších modeloch sa však používaním páky na tremole gitara rozlaďuje. Najmä z tohto dôvodu by som sa používaniu tremolo páky vyhol, alebo zvolil iný model gitary – s pevnou kobylkou. S pohyblivou kobylkou je totiž spojený ďalší problém – jej náročnejšie nastavenie.

Pre začiatočníkov v hre na elektrickej gitare nie je podľa môjho názoru nutné pozerať sa pri výbere gitary na jej ďalšie špecifikácie, ako je napríklad konfigurácia snímačov, počet pražcov, menzúra. Veľa múdrych hláv tvrdí, že by si mal budúci hráč nástroj „poťažkať,“ aby spoznal, ako mu sedí gitara do ruky. Osobne s týmto tvrdením pri začiatočníkoch viac-menej nesúhlasím. Svojej prvej elektrickej gitare sa podľa môjho názoru gitarista prispôsobí, a až na svoj ďalší nástroj bude prísnejší, čo sa týka výberu. Ak hráč predtým nikdy nehral na elektrickej gitare alebo hral iba na akustickej, ťažko bude vedieť, či mu daný nástroj sedí resp. nesedí do ruky. Je, samozrejme, treba zvážiť i váhu a tvar gitary, aby náhodou hráčovi práve tvar nekomplikoval hru a váha nekomplikovala život (útlejší hráči asi nezvolia na začiatok svojho hrania pololubovú gitaru). Po výbere prvej elektrickej gitary sú nádejní hráči veľmi nadšení, avšak presne vtedy prichádza tá „ťažšia“ časť – naučiť sa na nej hrať.

Mierne pokročilí gitaristi

Začína byť prvá elektrická gitara nedostatočná? Je už pri hre problém s ladením? Zakladá si gitarista kapelu a chce si nájsť spoľahlivejší nástroj? Aj toto môžu byť problémy, s ktorými sa stretne pokročilejší hráč na elektrickú gitaru. Tu už je na mieste otázka ohľadom hudobného štýlu, ktorým sa chce gitarista zaoberať. Taktiež už sú pre neho podstatnejšie aj ďalšie špecifikácie gitary.

Ak sa budúci hráč pohybuje v rockových vodách, práve pre tieto štýly sú najvhodnejšie gitary tvarov značiek Fender, Gibson alebo PRS. Nie je to však pravidlo a gitary týchto značiek môžu byť využité ako na metalovú hudbu, tak aj na pop. Ďalším, no nemenej podstatným faktorom je tiež rozpočet hudobníka. Všetky z vyššie menovaných značiek ponúkajú i lacnejšiu verziu svojich gitár (väčšinou vyrábaných v ázijských krajinách). Pre Fender je to Squier, pre Gibson je to Epiphon a PRS vyrábajú svoju SE radu.

Čo sa týka „vysneného“ zvuku, je veľa faktorov, ktoré ho ovplyvňujú a taktiež názory na všetky tieto faktory. Pre mňa veľmi podstatným atribútom je konfigurácia snímačov a samotné snímače. Pre výrazný rockový sound sa najčastejšie využívajú snímače s jednou cievkou – single coil. Môžu byť napríklad v konfiguráci 3x single snímač (kobylka – stredná pozíca – krk) – Stratocaster konfigurácia alebo 2x single snímač (kobylka – krk) – Telecaster konfigurácia. Tieto snímače by som neodporúčal používať na hranie metalovej hudby. Nieže by na metal nemali dobrý zvuk, no pri vyššej hlasitosti a úrovni skreslenia snímače produkujú neželaný šum. Tento šum sa dá, samozrejme, redukovať, aj toto je však téma pre ďalší článok.

Práve pre zníženie tohto šumu boli vytvorené snímače s dvomi cievkami – humbucker snímače. Ako vychádza z názvu, ich hlavnou úlohou bolo eliminovať šum – hum. Taktiež majú tzv. tučnejší zvuk a sú väčšinou nainštalované v gitarách metalových gitaristov. Väčšinou bývajú v konfigurácí 2x humbucker (krk – kobylka), 1x humbucker 2x single coil (kobylka – stredná pozícia – krk) alebo 1x humbucker 1x single coil 1x humbucker (kobylka – stredná pozícia – krk).

Som hudobník - Elektrické gitary

Vľavo konfigurácia snímačov 3x single coil. Vpravo konfigurácia snímačov 1x humbucker 2x single coil

Ako už bolo vyššie spomenuté, gitary rôznych výrobcov môžu byť použité na rôzne štýly a neexistujú v tomto prípade pravidlá, ktoré je nutné striktne dodržiavať. Pokročilejší gitaristi vo veľa prípadoch siahajú po gitarách tvaru superstrat. Dalo by sa povedať, že ide o akýsi facelift typu Stratocaster od firmy Fender. Medzi najznámejších výrobcov gitár tvaru superstrat patria značky Ibanez, JacksonESP.

Som hudobník - Elektrické gitary

Gitara tvaru superstrat od firmy Ibanez

Ak je gitarista spokojný s tvarom gitary a taktiež sa mu na nej pohodlne hrá, no nepáči sa mu zvuk gitary, môže svoje snímače vymeniť za snímače vyššej rady, alebo za snímače s iným charakterom. Medzi najznámejších výrobcov snímačov do elektrických gitár patria značky Seymour Duncan, Dimarzio či EMG. Snímače gitár sú prepínané pomocou 3- alebo 5-pólového prepínača polôh.

Ďalším ovládacím prvkom snímačov sú potenciometre gitary. Väčšinou sú to potenciometre volume a tone. Volume potenciometer mení silu výstupu snímača, čiže nefunguje tak, ako volume ovládač na rádiu, aj keď pri úplnom stlmení gitara nevydáva žiaden zvuk. Tone potenciometer slúži na zmenu charakteru zvuku snímača. Od hlbokého až po klasický výškový zvuk. Práve tone potenciometer je najmenej využívaný v metalovej hudbe. Niektorí hudobníci majú tento potenciometer úplne odpojený, alebo niektorí gitaristi si do svojich signature nástrojov tieto potenciometre nedávajú vôbec osádzať.

Drevo, z ktorého je gitara a jej časti vyrobené, je taktiež podstatný atribút, avšak nemyslím si, že je to niečo, s čím by sa pokročilejší gitaristi museli trápiť. Každý typ dreva má rôznu rezonanciu a zvuk a ich výber je väčšinou prioritou stredne pokročilejších a pokročilých gitaristov.

Menzúra a počet pražcov sú pre mierne pokročilejších gitaristov zaujímavejšie a potrebnejšie špecifikácie. Menzúra gitary je dĺžka od kobylky gitary po nultý pražec. Väčšinou sa udáva v palcoch a jej hodnota je rôzna v závislosti od výrobcov. Je to dôležitý atribút pre fyzickú stavbu gitaristu. Útlejšiemu gitaristovi by sa asi nehralo najlepšie na baritónovej gitare.

Poslednou, ale veľmi dôležitou vlastnosťou elektrickej gitary je jej vzhľad. Možno je to trochu povrchné, ale či už úplný začiatočník, pokročilejší alebo profesionálny gitarista si málokedy vyberie nástroj, ktorý síce výborne znie, ale jeho vzhľad mu „nevyhovuje.“ 

Melody - svet hudby

Pred kúpou (hlavne nového) nástroja sa netreba ponáhľať, treba si všetko poriadne premyslieť, aby budúci hudobník utratil čo najmenej, a teda ušetril i na ďalšiu zvukovú techniku. Je veľmi užitočné starostlivo sledovať všetky dostupné stránky, ktoré ponúkajú rôzne zľavy, zvýhodnenia a akcie. Pamätajte, treba využiť každú možnosť získať nástroj lacnejšie. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *