Som hudobník – Basgitarové efekty

Takmer každý si prešiel obdobím, kedy bolo jeho snom mať svoju kapelu a byť rockovou hviezdou. Chodiť po koncertoch, mať otvorené dvere do každého hotela, do každej reštaurácie a užívať si obdiv fanúšikov a záujem médií. Z pódia ovládať davy a užívať si život v štýle sex, chľast a rock n roll.

Efekty pre basgitary sú témou posledného dielu seriálu určeného budúcim hudobníkom. Na konci článku nájdete zoznam všetkých častí seriálu.

Ako pri gitaristoch, tak i pri basákoch by som chcel ako prvý efekt, ktorý nie je vlastne efekt, spomenúť ladičku. Tu však treba dať pozor, aby ladička zvládala perfektne snímať aj rozsah tónov basgitary, čiže na ladičke pre basgitaru netreba šetriť.

Čo sa týka efektov pre basákov, vo všeobecnosti sa dá povedať, že používajú podobné efekty ako gitaristi, existuje však medzi nimi mnoho rozdielov. Málo sa používajú modulačné efekty ako chorus, phaser alebo flanger. Najčastejšie ich basáci používajú pre svoje sólo.

Melody - svet hudby

Prvý efekt, ktorý chcem spomenúť, je podobný, ako používajú gitaristi. Ide o akýsi druh skreslenia, dotvárania charakteru basového tónu alebo nakopnutia basového aparátu. Sú to krabičky ako drive, fuzz alebo preamp. Niektorí basáci používajú na tieto účely aj gitarové krabičky, ale podľa mňa basové skreslovače znejú lepšie. Veľmi známy je napríklad Bass Overdrive pedál od firmy Boss alebo Bass Big Muff od EHX.

Podskupinou efektov pre skreslenia sú predzosilňovacie krabičky, tzv. preampy. Krabičky sa taktiež využívajú na dotváranie charakteru zvuku. Väčšina z nich obsahuje potenciometer blend, pomocou ktorého vie basák vytvoriť rovnováhu medzi pôvodným zvukom a zvukom upraveným pomocou preampu.

Som hudobník - Basgitarové efekty
SansAmp Bass Driver – preamp pedál od firmy TECH21

Tieto preampové krabičky zároveň obsahujú i XLR výstup, cez ktorý je možné nazvučiť basu na koncerte a aparát potom hrá úlohu odposluchu. Tieto výstupy sú niekedy vybavené aj simulátorom reproboxu. Medzi známych výrobcov preampových pedálov patria TECH21 alebo Darkglass. Niektorí basgitaristi dokonca na koncertoch vôbec nehrajú cez zosilňovače a reproboxy, ale len cez preampové pedále a teda ako aparát využívajú reproduktory klubu.

Veľmi častým efektom využívaným basákmi je kompresor. Niekedy býva kompresor zabudovaný aj do basgitarového zosilňovača. Ten však nemusí byť dostačujúci a preto basáci siahajú po kompresore v podobe krabičky. Hlavnou úlohou kompresora je vyrovnať dynamiku hry na basgitare. Čiže v jednoduchosti by sa dalo povedať, že oreže hlasné tóny, zvýrazní tichšie tóny a zvuk basgitary robí hutnejším. S kompresorom je však nutné pracovať opatrne, lebo môže znehodnotiť celkový tón. Známe kompresorové krabičky vyrábajú napríklad EHX, MXR, EBS alebo Boss.

Melody - svet hudby

Krabička, ktorá ozvláštňuje zvuk basgitary je oktáver. Pomocou tohto efektu je možné dosiahnuť tón s vyššou alebo nižšou oktávou. Tieto efekty sú vybavené zmiešavacím potenciometrom, pomocou ktorého vieme určiť, koľko vytvoreného tónu v inej oktáve bude primiešaného do pôvodného tónu basgitary. Najznámejšie od firmy Boss alebo MXR.

Basgitaristi môžu rovnako využiť i simulátory basgitarových aparátov a efektov. Firma Line 6 vyrábala tieto simulátory separátne pre gitaristov a basgitaristov. Dnešné simulátorové procesory obsahujú už simulácie alebo profily aj gitarových a aj basgitarových aparátov. Čiže basgitarista môže pokojne siahať po zariadeniach od firiem Fractal Audio Systems, Kemper alebo Line 6.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *