Sólstafir zavanie severskú atmosféru do Košíc

Slovenskí fanúšikovia si mohli islandskú skupinu SÓLSTAFIR naposledy vypočuť v lete na festivale Gothoom, kde patrili medzi headlinerov. No ani nie po roku, konkrétne 24. marca, sa k nám opäť vrátia a ovládnu košický klub Collosseum svojím gejzírom melanchólie. Skrze jedinečnú tvorbu najnovšieho albumu Berdreyminn (2017) spolu so staršími skladbami k nám privanú dokonalú atmosféru chladného severu. 

 

Názov tohto zaujímavého zoskupenia sa dá preložiť ako „slnečný lúč“, čo je v podstate paradox k bežnému sychravému islandskému počasiu. Kapelu sformovali traja kamaráti Aðalbjörn Tryggvason, Halldór Einarsson a Guðmundur Óli Pálmason v januári roku 1995 v Reykjavíku. 

 

Ako už býva zvykom, aj táto zostava sa, samozrejme, postupom času menila a momentálne z pôvodných členov ostal len hlavný vokalista Aðalbjörn. V roku 1999 začali nahrávať debutový album Í Blóði og Anda (V krvi a duši), ktorý bol vydaný nakoniec až v roku 2002 kvôli rôznym komplikáciám. No medzitým kapela koncertovala naprieč Islandom. S prijatím štvrtého člena, gitaristu Sæþóra Maríus Sæþórssona, vydali EP Black Death s troma skladbami.

 

Sólstafir sa pomaly začínali zapisovať do dejín európskeho undergroundu, no stále boli bez nahrávacieho labelu. Preto sa rozhodli rozoslať svoju tvorbu a na prvom koncerte mimo svojej domoviny v Dánsku podpísali dohodu so sub-labelom Spikefarm Records, patriaceho pod Spinefarm Records, ktorí spolupracovali so skupinami ako sú Rammstein, Children Of Bodom, Nightwish, Satyricon, Sonata Artica, Venom, atď. Od tohto momentu sa Sólstafir dostali do povedomia a ich hudobná melanchólia sa stala raritou.

 

Aj keď sa žáner skupiny spočiatku orientoval hlavne na black metal, ten sa však ako keby každým albumom degradoval až sa napokon úplne vytratil. Z tohto prvotného žánru sa zachovala jedine metaforická skormútenosť v progresívne metalovom prevedení. Títo Islanďania majú momentálne na konte 6 originálnych albumov, z ktorých posledné tri sú pod záštitou vlajkovej lode tohto žánru, a to konkrétne labelu Season of Mist. Za ich najúspešnejší album sa považuje Svartir Sandar (2011), ktorý bol fínskym metalovým magazínom Inferno a Soundi, nemeckým Metal.de a najznámejšími islandskými novinami Morgunblaðið vyhlásený za album roka. 

 

Napriek tomu, že kapela sa za uplynulé roky odkláňa od svojho „metalového orientovania“ a posledné albumy má výhradne vo svojom rodnom jazyku, fanúšikov to aj tak neodrádza. Práve tento prvok skupinu odlišuje od ostatných a miestami dokáže nahnať až zimomriavky. Debutové piesne Fjara a Ótta patria medzi ich najznámejšie a chvália sa vysokou obľubou a sledovanosťou. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *