Soilwork MMC Bratislava

Mesiac ubehol ako voda, číslica letopočtu sa nedávno zhranatila, takže popri bilancovaní uplynulých momentov, stretávaní tých, na ktorých cez rok nezostávalo, a hlavne stíhaní všetkých podujatí s charakterom live & wild konečne prišiel deň, kedy spomaľujem tempo a vyťahujem zápisník, aby som priblížil zlatý klinec 2013 – koncert švédskych legiend SOILWORK.

Hneď úvod akcie ako z veľkej knihy! Prídete doplniť tekutiny a v pokoji si posedieť pred aerobnými aktivitami pod pódiom a pri vedľajšom stole sedí samotný spevák Bjőrn „Speed“ Strid. Tak sme si štrngli, zvítali sa, akoby sme sa vídavali na každej druhej akcii. Chlapisko je to veru jak hora, rockeri z KISS nosia platformové boty, aby (ako) tak vyzerali. Nedalo mi iba sucho poďakovať za návštevu Bratislavy a po uzavretej otázke, či dajú aj moju obľúbenú Mindmaker, sa mi dostalo úsmevné konštatovanie, že „je to už dávno“. Nuž, ich playlisty túto skladbu obsahujú ozaj výnimočne.

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/04-01/182/1388820632-bjorn.a.slaver.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1388820632-bjorn.a.slaver.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Soilwork MMC Bratislava

Ako som tam sedel a nechal rezonovať čerstvý zážitok, spoza brány už drnčali reprosústavy na podnet Keep Of Kalessin. Čím som sa viac približoval k dverám, tým väčší bol pocit, že idem zlým smerom, chcel som ísť totiž za zvukom, no opak bol pravdou. Ako som vstúpil do sály ráznym krokom, tak som aj odišiel, naozaj prehustené frekvencie na spodných úsekoch počuteľného spektra, inými slovami hrmot a la zlievareň a na výšky už nezostalo. Chalanom z Nórska sa týmto ani nemohol naskytnúť dobrý pohľad do vychudnutého obecenstva. To je trochu aj daň byť predskokanom, hoci s krátkymi prestávkami fungujú na scéne dlhšie, ako ich kolegovia zo Švédska. Niekde sa v ich vývoji stala chyba. Podľa mňa. Síce ich nemám naštudovaných a jednoducho mi len nesadli. Na prvý pokus sa to podarí zriedkakedy. Ale na fesťákoch ich isto podporím, no musí byť kotol.

Výmena stráží prebiehala pozvoľne v pokojnom tempe, z pôvodných 3 kapiel švajčiarska Sybreed odpadla, takže aj keď bola už väčšina techniky pripravená vopred, detailom sa „bedňáci“ mohli venovať s kráľovskou porciou časovej dotácie. Pomaly sa už aj ľudia v priľahlých kluboch poprebúdzali, že prišiel čas, ba dokonca ešte pred vykročením Soilwork pod svetlá bol dosť problém nájsť si dobrý flek.

Warning: rename(/www/hosting/rocker.sk/www/userfiles/articles/04-01/182/1388820737-soilwork.mmc.ba.1.jpg,/www/hosting/rocker.sk/www/eshop/wp-content/uploads/2021/01/1388820737-soilwork.mmc.ba.1.jpg): No such file or directory in /www/hosting/rocker.sk/www/actions/blocks/15.php on line 34
Soilwork MMC Bratislava

Ale sú to ozaj umelci na úrovni, nenechali nás tam dusiť, ako to majú vo zvyku staršie a ťažšie hviezdy, bez zbytočných slov hneď na prvú dobu naštartovali a bolo hneď jasné, že sme v skvelom čase na výbornom mieste. This Momentary Bliss a Like The Average Stalker boli chutné predjedlá, lebo keď začali znieť prvé tóny songu Overlord, vtedy nás pokropilo akoby chmeľovou vodou a už sme sa hmýrili ako mravce na torte. Dá sa povedať, že len nedávno vyšiel ich posledný album The Living Infinity, z ktorého skladby tvorili zhruba tretinu setlistu. Podľa samotných autorov je zľahka pokračovaním alebo nadstavbou predchádzajúceho The Panic Broadcast, na poste jedného gitaristu došlo k výmene, čo sa prejavilo aj na sounde a intenzite smerom do vyšších úrovní. A to je presne cítiť, práve najnovšie piesne potrebujú dozrieť v uchu, čo sa prejavovalo aj v hľadisku, kde najviac nás vzpružili hity staršieho dáta, napríklad Follow The Hollow, Distortion Sleep (odporúčam každému živému túto koncertnú verziu), Nerve alebo v úplnom závere Stabbing The Drama.

Chalani žijú a fungujú hudbou a je to cítiť, a rovnako aj vidieť, pohyb im nie je na pódiu cudzí a tiež nelietajú do zbláznenia, len aby sa povedalo, má to dávku harmónie, a to sa tiež týka práce s publikom, reagujú ako ľudia a podporujú podpódiové formácie, naozaj skvelé, teda, to je slabé slovo. Až by som povedal, že nič lepšie som si nevedel na ten večer predstaviť. Ak prídu znovu, prídeme mnohí radi, aj do okolitých regiónov, taký parádny dojem zanechali a na to, že to bolo v nedeľu, som nepomyslel ani raz. Slušná, až nečakaná (pre realistov) účasť, čo dodať….

OCTOPUS PROMOTION, klobúk dolu! Darí sa Vám ľuďom plniť sny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *