Slovinské indie aj ukrajinská psychedélia. Festival Končiny s kapelami z celej Európy

Hudobný festival Končiny konajúci sa v ikonickom prírodnom prostredí Strážovských vrchov neďaleko Púchova privíta tento rok aj niekoľko zaujímavých zahraničných mien. Už po druhý rok sa prvý augustový víkend (2.-3. august) premenia malebné lúky nad rázovitou obcou Mojtín na dejisko hudobného festivalu Končiny. Jedinečné prírodné odľahlé prostredie v nadmorskej výške až 630 m.n.m., okrem slovenských kapiel tento rok prilákalo aj šesticu zaujímavých zahraničných hostí.

 

Až zo Slovinska, z malého mestečka Kisovec príde kapela KOALA VOICE hrajúca svieži mix žánrov indiepop, rock, disco a punk. Ako stredoškoláci sa stali hudobnou senzáciou v Slovinsku, aby následne mohli preraziť v Európe nomináciou na MTV Europe Music Awards či vystúpeniami na mnohých zvučných zahraničných festivaloch. Britský magazín DIY ich dokonca vyhlásil za jeden z najväčších objavov prestížneho festivalu Eurosonic 2016.

 

Že aj ukrajinská hudobná scéna má čo ponúknuť, dokáže kyjevská kapela LOVE ́N ́JOY.
Trojica mladých hudobníkov vyzerá a hrá akoby cestovali časom a prišli priamo z Woodstocku. V ich tvorbe cítiť psychedéliu, britský pop, zmysel pre optimizmus a pozitivizmus. Inšpiráciu pritom nachádzajú v kapelách Led Zeppelin, Oasis či The Verve. Po európskom turné sa práve Končiny stanú miestom ich slovenskej premiéry.

 

Ďalšou psychedelickou rockovou kapelou zo zahraničia sú poľskí GALLILEOUS, ktorých hudobní kritici považujú aj za priekopníkov doom metalu. Pomalšie rytmy, podladené gitary, ale aj rýchlejšie a výbušné metalové piesne dostávajú do varu fanúšikov po celej Európe. Sami o sebe tvrdia, že znejú tak trochu ako reinterpretácia Pink Floyd od Black Sabbath, čo už samo o sebe znie ako zaujímavá kombinácia.

 

Originálna a kreatívna elektropopová smršť príde na Mojtín z Rakúska v podobe tvorivého dua MICKEY. Vo svojej „survival pop“ hudbe využívajú mobilné nahrávky piana kombinované s beatom z laptopu ročníka 2009. Asi najdlhšiu cestu na Mojtín však bude merať duo WAHL z južného Londýna. Ich hudbu popísal hudobný magazín Clash ako samostatný hudobný vesmír, kde skľučujúci DIY pop mieša pomalé melódie so súmračnou náladou. Mladú skupinu minulý rok odpremiérovalo BBC a s novým EP sa v lete predstavia aj na Končinách.

 

Šesticu zahraničných interpretov uzatvára jeden z najväčších headlinerov festivalu, českí priekopníci neskrotnej elektroniky MIDI LIDI. Kapela hrá elektronickú hudbu v svojráznom štýlovom mixe, ktorá je doprevádzaná často vtipnými až absurdnými textami. Skupina má na konte i niekoľko úspešných filmových či divadelných soundtrackov. Sú držiteľmi Českého lva a majú aj niekoľko nominácií na cenu Anděl. Midi Lidi sú taktiež známi tým, že radi a často koncertujú, pričom odohrali už mnoho koncertov po celej Európe. Každý ich koncert je unikátom s vlastným konceptom, štylizáciou a dramatickou linkou, meniacou sa na neodolateľnú paródiu pop music – spolu s mimoriadnym tanečným prejavom speváka Petra Mareka.

Ak chcete zažiť spojenie prírodného prostredia s kvalitnou hudbou a to všetko bez davov ľudí v komornom a priateľskom prostredí, poznačte si v kalendároch termín 2. – 3. august.

 

Na Mojtíne vtedy objavíte nové slovenské, ukrajinské, slovinské, poľské, rakúske či české (nielen) hudobné Končiny. Neviete sa dočkať, však? Tak sa poponáhľajte kúpiť si lístok za nižšiu predpredajovú cenu. Festival organizuje občianske združenie MŔTVA KOSŤ v spolupráci s Lama School a s umelecko-literárnou kaviarňou Podivný barón. Projekt je neziskový a organizátori ho robia vo svojom voľnom čase bez nároku na akúkoľvek odmenu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *