Slovenské kapely dokázali, že aj u nás sa vie robiť hudba na svetovej úrovni

Piatok 24. júna 2016 patril v Bratislave trom výnimočným mimobratislavským kapelám – death/­black metalistom EMPYRION z Nitry, blackmetalistom DARKTIMES z Liptovského Mikuláša a progresívnym deathmetalistom MORNA z Novej Dubnice. Všetky tri hrajú svoj vlastný žáner odlišný zvyšných dvoch, ale všetky tri patria vo svojom žánri na slovenskej scéne k špičkám. Dokonca si dovolím tvrdiť, že by zahanbili už mnohé zahraničné kapely so zvučnými menami. Koncert sa odohral vo Fuge, v priestoroch, ktoré nie je také jednoduché nazvučiť. A sprvoti som sa obával, že to bude veľmi limitujúci faktor pre kapely. Našťastie sa ukázalo, že obavy boli zbytočné.

 

Všetko to začalo s asi hodinovým meškaním. K týmto trom sa ako support pridala bratislavská kapela SCHWARZ alebo ste ju mohli zachytiť ako sedem čiernych obdĺžničkov. Zatiaľ fungujú ako doommetalový projekt s tromi členmi pôsobiacimi aj v kapele Beton. Naposledy sme ich mohli vidieť na koncerte Psycho LM VOL. 9, kde boli príjemným spestrením a oživením večera popri punkových kapelách. Ich set spustili zahalený výdatnou hmlou, takže sme ich počas celej doby videli len ako obrysy. Treba skonštatovať, že tí, čo mali na starosti efekty, to naozaj počas večera s tou hmlou prehnali. Takže sme viac-menej vnímali skôr zvukovú stránku. Ich hra môže na niekoho pôsobiť prvoplánovo, treba však povedať, že momentálne sú len v štádiu projektu, ktorý zahŕňa zatiaľ len tri skladby a nie sú ešte plne obsadení, keďže v kapele sú dvaja gitaristi, ktorí zastrešujú aj vokál a bubeník. V blízkej budúcnosti sa chcú poobzerať po basákovi a nie je ani vylúčené nahratie kláves na sample. V každom prípade podali príjemný výkon a bol to dobrý štart večera.

Setlist: Burbon, Cigarette Juice, Cestoval Som S Vrahom

 

Druhí sa na pódium postavili Mikuláščania Darktimes, známi svojimi warpaintami, bodcami a nábojmi, a, samozrejme, Lukáš vo svojom habite. Svoju temnú šou s nádychom divokého severu predviedli na neskutočnej úrovni, čo bolo vidieť aj na množstve ľudí pod pódiom. Jediné, čo ich limitovalo, bol občasný  piskot z odposluchu. Nebyť toho, ich šou ďaleko prekoná to, čo predviedli v Bratislave Nargaroth, ktorí mali ale podstatne lepšie podmienky. V sete nechýbali skladby Of The Black Flame, Nyx, Anthemn To The Dying Sun, Pillars Ov Creation – Forlorn Soul. Zahrali aj novinky, ktoré sa zatiaľ chystajú na nový album, ktorý bude druhý v poradí z ich plánovanej trilógie a momentálne majú len pracovné názvy.

 

Setlist: Anthemn To The Dying Sun,  Pillars Ov Creation – Forlorn Soul, Promethean Messenger Of Black Flame, Nyx, Darkbringer, Awakening, Waters Of The Dead

 

Severskú hudbu sme neopustili ani s kapelou Morna. Gitarista a spevák zároveň v jednej osobe Robo si hneď z úvodu neodpustil humorné predstavenie kapely ako folklórneho súboru. Ale potom to už vážne pustili naplno. Takže sme si mohli vypočuť ťahavé dlhé skladby pripomínajúce vylepšených, na naše podmienky, Škandinávcov Opeth. Svoje vystúpenie zahrali takmer bez chyby a bol to opäť výnimočný zážitok.

 

 

Setlist : Life After Heroes, Deceiving Gleam, To think Alone, Being Me, Trollkarlens Dikt, Closing Portrait

 

Poslednou kapelou boli Empyrion, ktorí tradične uzatvárajú večer, našťastie mávajú tak našľapané predstavenie, že zdvihnú aj mŕtvolu zo stoličky. Inak tomu nebolo ani tentokrát, keďže sa na pódium postavili až okolo pol druhej. Odohrali však už len skrátený set. Predsa len ich čakala dlhá cesta domov a na druhý deň ďalší koncert s názvom Mindschifter Fest s poradovým číslom osem.

 

Setlist: Fragments, Infested, Transfiguration, I, The Tower, Void Beyond the Horizon

 

Autorkou fotografií je Laura Schnierer.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *