Slobodná Európa – Trojka

Pri pohľade na toto minuloročné vinylové vydanie hocikoho automaticky prepadnú všetečné otázky alebo nádherné spomienky… samozrejme, vždy podľa dátumu narodenia. Mladšia generácia sa opýta: „Načo sú nám staré punkové odrhovačky?.. a prečo práve táto kapela?“ Snáď len meno lídra Whiskyho v niektorých nájde odozvu, aj to len ako bývalého manžela Doroty Nvotovej. Avšak pre tých starších znamená táto kapela veľkolepú príťažlivosť a spomienky na pubertálnu mladosť trávenú v priestoroch bratislavskej pivárne Stará sladovňa (známejšia pod názvom Mamut), alebo v Ponorke na Šafku, či „proslulom“ Funuse.

V súčasnosti táto partia rockových geriatrikov predstavuje jeden zo svojich rockových albumov, ktorý sa začal váľať na pultoch od roku 2003 a teraz vďaka nadšeniu niektorých ľudí vyšiel aj na čiernom vinyle ako klasická LP. Je tu zase typicky zasmradená, originálna undergroundová subkultúra hlavného mesta, ktorá naozaj, neklamem, naozaj poteší každého rodeného bratislavského štyridsiatnika až päťdesiatnika, ktorý si prežil svoje najkrajšie roky v tých niekoľko málo krčmách predrevolučnej Bratislavy.

Slobodná Európa - Trojka

Artwork je poplatný dobe vzniku albumu.

Pri vnímaní a zoznámení sa s ďalšími okolnosťami vyskytujúcimi sa okolo tejto kapely aj tí mladší zisťujú, že ich produkcia je nadčasová a táto vinylová reedícia je udalosť hodná každého zberateľa, ale aj bežného receptora. Slobodná Európa má vynikajúcich muzikantov a je to produkt post-socialistického odporu k spoločnosti, ktorá prechádzala veľkými zmenami. Sú inštrumentálne dostatočne zdatní, pričom v punkovom ranku asi nemali vážnejšiu konkurenciu. Napísali triviálne skladby, pričom z ich jednoduchosti a komplexnosti mladším jedincom nechápavo vyliezajú buľvy z jamôk a napriek tomu nestrácajú nič z pankáčskej údernosti a rocknrollovej agresie. Naozaj si na tejto doske nemuseli nič dokazovať, boli vynikajúci… a naživo? …jednoducho neprekonateľní. Takže vôbec sa netreba báť nejakej presladenej neopunkovej ulepenosti, aj keď teraz je zvykom od punkerov prijímať inakšie údery. Vedľa vplyvu klasického UK punku, šesťdesiatkového rock´n´rollu či slovenského rockového mainstreamu na týchto doskách boli iní… nespútaní, nekonformní… a na každom kroku je poznať ich túžbu dosiahnuť ešte väčšiu neprístupnosť pre širšiu poslucháčsku obec.

Hneď prvá pecka „Za 5 minút 12“ je jednoducho úžasná, čiastočne aj preto, že vzdialene pripomína starých dobrých „rollošov“ a určite preto, lebo Whisky so Sveťom sú stále v stave, v ktorom chápu svoju tvorbu ako pri zrode Pakárňového debutu. V hodne rozostretej hudbe prevláda určitý pesimizmus a údernosť. Úderné riffy a zaujímavé melódie držia nosnú kostru každej skladbičky, v ktorej sa potom niečo udeje navyše – ako ženské vokály Doroty Nvotovej, alebo sláky, či organ. V peknej rockovej úderke „2003“ si dokonca zahosťovala aj slovenská legenda Laco Lučenič, v súčasnosti už pevná súčasť zostavy. „Sopka“ je jedna z mála pomalších hĺbavých vecičiek a taký „poeovský“ „Havran“ si zase vypožičal niečo z grungeovej scény rokov deväťdesiatych. Naozajstné hudobné nápady prichádzajú v typicky „slobodkovskej“ pecke „Relatívny pokoj“ či údernej rockovinke „Realita“, kde škopky vyklepkávajú akýsi pro-sociálny pochod a refrén je typicky punkoidný. „Pes“ pripomenie rytmom, tempom aj atmosférou známu hitovku „Analýza dokázala hovno“ a coververzia „Vjeran pas“ od Termiti má až zóňacky charakter, radostný a veselý. Najsilnejším okamžikom celej Trojky sú asi punkové vypaľováky „Nechcem byť šišatý“, „Tak to už chodí“ a bigbítová „Zbytočné slzy“, v ktorej spomalia ako kvapka slanej H2O tečúcej po jemnej pokožke na tvári sladkej baby. Jednoduché kompozičné prostriedky vyvažujú dravou minimalistickou produkciou a jednoduchými aranžmánmi. Potrebná agresia na týchto punkových perlách je jasná hneď na prvýkrát a výrazovosť, tá je všade! V každom akorde, v každej note, v každom slove. Stačí ju len identifikovať, aj napriek tomu, že ide o „matroš“ riadne zastaralý.

Moje hodnotenie:

Slobodná Európa - Trojka - 1Slobodná Európa - Trojka - 2Slobodná Európa - Trojka - 3Slobodná Európa - Trojka - 4Slobodná Európa - Trojka - 5Slobodná Európa - Trojka - 6Slobodná Európa - Trojka - 7Slobodná Európa - Trojka - 8Slobodná Európa - Trojka - 9Slobodná Európa - Trojka - 10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *