Slipknot sa budúci rok vrátia do Prahy

Americká deväťčlenná úderka SLIPKNOT sa po troch rokoch od vypredaného koncertu budúci rok vráti do Prahy. Svoj set šialenstva a hrôzy 11. júna 2019 opäť predstavia v pražskej O2 Aréne.

 

Celý príbeh dnes už jednej z kultových kapiel sa začal písať koncom minulého storočia v roku 1995 v mestečku Des Moines situovanom v americkom štáte Iowa. Tu sa Shawn Crahan a Paul Grey rozhodli založiť skupinu The Pale Ones, do ktorej nabrali členov iných lokálnych partií, pričom aj oni sami sa dali dokopy práve tak. Paul pochádzal zo zoskupení Vexx a Body Pit, odkiaľ si so sebou priniesol Andersa Colsefniho (pôvodne bubeníka, ale tu už ako vokalistu), Josha Brainarda (gitaristu) a Donnieho Steela (gitaristu). Paul hral na base, no a Shawn zase na bicích. Netrvalo dlho, kým Paul privideol Joeyho Jordisona z dôvodu experimentovania s doplnkovými elementami bicích. Takýmto spôsobom Crahan prešiel na perkusiu a Jordison sa u nich dostal na post hlavného bubeníka. V decembri 1995 odohrali prvý koncert na jednej benefičnej akcii. A takto boli položené základy budúceho Slipknotu.

 

Spočiatku plány na hudbu splietali hlavne Shawn, Paul a Joey (v kapele dlho známi iba pod číslami #6, #2 a #1 či, a to platí do dnes, Clown, Pig a Superball), pričom sa stretávali na čerpacej stanici, kde Joey po nociach pracoval. Práve pri jednom z takýchto rozhovorov Joey navrhol zmenu mena kapely na Slipknot, ktoré zvolil podľa skladby rovnakého názvu. Potom už zostávalo iba pracovať na materiáloch, z ktorých na Halloween roku 1996 vznikol prvý, na vlastné náklady vydaný demo album Mate. Feed. Kill. Repeat. Keby ste ho chceli kúpiť dnes, museli by ste mať poriadnu dávku šťastia, aby ste naň narazili a aby po jeho obstaraní na vašom účte nezostala veľká tučná nula, ak by ste vôbec mali dostatok financií na zakúpenie tejto rarity. Existuje totiž len veľmi malé množstvo kusov a sú veľmi vzácne, pričom sú jediné, na ktorých za mikrofónom nepočuť ikonického Coreyho Taylora, ale Andersa.

Ako v každej inej skupine ani v Slipknot sa nevyhli personálnym zmenám. Azda najzásadnejšou bola výmena speváka. Keď sa rozhodli, že chcú viac melodickosti do vokálov, pretože, hoci ich trochu hrávali v rádiách, tvorba nijako neoslovila vydavateľstvá, tak oslovili speváka rovnako lokálnej skupiny Stone Sour Coreyho Taylora. Pre tých, čo by si mysleli, že Corey bol v Slipknote odjakživa a Stone Sour má iba bokovku posledných rokov, tu je dôkaz o niečom úplne inom.

 

Samozrejme, menilo sa aj viac členov, ale to ešte aj v čase, kedy nikto poriadne nevedel, ako vyzerajú. Boli to iba čísla bez mien, tváre schované za maskami a ich interné pravidlami boli: Nikomu na nič neodpovedáme, nezaujímame sa o trendy, hráme, čo chceme, cudzí ľudia nemajú žiadny priestor na rozhodovanie o kapele. Prelom v prevalení identít prišiel až v momente, kedy už zosnulého basgitaristu Paula Graya zatkli za držanie drog, ktoré u neho našli po autonehode. Vtedy sa začali šepoty o tom, že patrí ku Slipknotu.

 

Skutočné odhalenie všetkých tvárí a identít členov však prišlo až v roku 2010. Vtedy sa prvýkrát objavili na verejnosti v civile na konferencii zvolanej na uctenie si pamiatky zosnulého kamaráta Paul Graya, ktorý zomrel na predávkovanie morfiom a fentanylom. Po tejto tragédii sa vzdali striktných interných pravidiel, a to nielen ukázaním tvárí, ale aj súvislejšími, menej vyhýbavými vyjadreniami.

 

Slipknot patria medzi najpočetnejšie kapely. Aktuálne túto skupinu tvoria Shawn Crahan (perkusia, sprievodné vokály – #6, Clown), Craig Jones (sample, keyboard – #5, 133), Mick Thompson (gitara – #7), Corey Taylor (vokály – #8, Neck, Great Big Mouth), Sid Wilson (mixovací pult – #0), Chris Fehn (perkusia, sprievodné vokály – #3), Jim Root (gitara – #4), Alessandro Venturella (basgitara) a Jay Weinberg (bicie).

 

Slipknot sú známi ako projekt prezentujúci sa zmesou tajomnej, agresívnej a provokatívnej hudby modernej doby. K dnešnému dňu boli nominovaní na desať cien Grammy (získali ju v roku 2006 za skladbu Before I Forget), ďalej im po celom svete bolo udelených trinásť platinových a štyridsaťštyri zlatých platní. Ich videá majú na YouTube 2,5 miliardy videní. Fanúšikovská základňa – tzv. maggots, teda červy – je ako neochvejná, tak aj všadeprítomná.

 

Zatiaľ posledný album .5: The Gray Chapter z roku 2014 sa výborne umiestňoval v najrôznejších hitparádových rebríčkoch vrátane Japonska, Austrálie, Ruska alebo Nemecka. No a to o tom najbližšom, ktorý zatiaľ potvrdili na leto budúceho roka, sami hovoria, že bude ešte tvrdší ako Iowa. Ktovie, možno už v Prahe odznie aj niečo z neho a presvedčíme sa na vlastné uši. Vstupenky budú v sieti Ticketportal dostupné už od 2. novembra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *