Skvele rozbehnutá mašina alebo inak – More Than Fest

Fanúšikovia z celého Slovenska dlhé roky snívali o tom, aby sa v ich domovine konal poriadne hlučný festival s line-upom, z ktorého nie jednému padne sánka. A to už pri ohlásení prvých kapiel. Samozrejme, Topfest a jemu podobné festivaly nejaký ten čas držali hlasy nespokojných fanúšikov na uzde. Nehovoriac o tom, že len kúsok za hranicami Slovenska sa toho deje až-až. No napriek tomu je viac než skvelé, keď nám Refuge alebo Edguy zaklopú priamo na dvere, a to len vďaka skvelo rozbehnutému projektu, akým je More Than Fest.

 

Už po druhýkrát sa fanúšikovia ocitnú v smršti skvelej hudby priamo pod holým nebom, konkrétne 19. a 20. augusta. Zvolenská Slatina tak bude hostiť ďalší ročník More Than Festu, ktorý sa hlási o slovo znovu po pár ročnej odmlke. Minulý rok sme sa síce tlačili na banskobystrickom amfiteátri, no tento rok budeme mať miesta habadej práve na futbalových ihriskách Zvolenskej Slatiny. A s tým, samozrejme, prídu ešte väčšie, zvučnejšie mená svetoznámych, ale aj domácich kapiel. Na čo konkrétne sa však môžeme tešiť?

 

CHILDREN OF BODOM – táto fínska partička hrajúca melodic death, trash a power metal sa prvýkrát predstaví na Slovensku v rámci letných festivalov. Na veľkom pódiu si budeme tak môcť vychutnať ich zbesilé melodické gitarové sóla a texty, ktoré najčastejšie opisujú vraždy z okolia jazera Bodom, po ktorom kapela aj nesie svoje meno.

 

DRAGONFORCE – druhý headliner More Than Festu, o ktorom sa hovorí, že je to jedna z najrýchlejšie hrajúcich kapiel na svete. Síce ani Dragonforce sa nevyhli niekoľkým zmenám v zostave, no tým ich power/speedmelodický metal v žiadnom prípade neutrpel.

 

CRADLE OF FILTH – či inak aj kolíska špiny, na čele s charizmatickým frontmanom Danim Filthom, nie je na Slovensku neznáma. Hovorí o tom už len fakt, že bubeník tejto zostavy, v ktorej sa snúbia všetky extrémne odnože metalu, je zo susedného Česka. Martin Škaroupka si konca aj spravil vlastné workshopové turné po Slovensku a učil tak dychtivých bubeníkov svoje tajomstvá.

 

STRATOVARIUS – priekopníci prechodu od klasického power metalu k modernému klávesovému power metalu si prešli snáď ešte väčšími zmenami v zostave ako Dragonforce. V roku 2008 ich opustil gitarista Timo Tolkki, no zvyšní dvaja členovia najslávnejšej éry – Timo Kotipelto a Jens Johansson – sľubujú znovuzrodenie.

 

FREEDOM CALL – táto nemecká zostava so svojim happy melodickým metalom, ako ho sami nazvali, si na Slovensku získava čoraz pevnejšiu a väčšiu fanúšikovskú základňu. Netreba sa však čudovať, ich hudba je chytľavá, inštrumentálne precízna a ich energická šou dokáže vyburcovať aj toho najunudenejšieho.

 

MASTERPLAN – po odchode z Helloweenu sa Roland Grapow predstavil v roku 2001 s powermetalovou kapelou Masterplan a taktiež sa s ňou prestaví exkluzívne na More Than Feste. A pritom priamo v meste, kde niekoľko rokov žil. Zaujímavosťou zároveň bude aj to, že za bicie sa posadí Martin Škaroupka, ktorý si na moment odskočí od svojej stálej zostavy v Cradle Of Filth.

 

CITRON – po zahraničných slávnych menách sa dostávame na chvíľku k takmer domácej scéne. Citroni z Českej republiky sú dlhoročnou stálicou, ktorí kombinujú mladú krv so starými harcovníkmi a stále krásnou speváčkou Tanjou. Spustia rock n‘ rollový uragán a zahrajú nám tie najznámejšie hity.

 

ARKONA – čo by to bol za metalový festival bez skvelého pagan folk metalu? A pre tentokrát nie zo Škandinávie, ako to zvyčajne býva, ale priamo z Moskvy. Táto ruská hviezda sa v novembri 2015 predstavila v Košiciach pred Korpiklaanmi, no zožala ešte väčšiu slávu ako samotný headliner.

 

ENSIFERUM – s folk metalom okrem Arkony príde aj Ensiferum. A rovnako ako Children Of Bodom aj oni sa predstavia na slovenskom festivale po prvýkrát. Známi sú najmä úžasnými rýchlymi sólami, skvelými bicími, živelnosťou a zborovými chorálmi, ktoré nám zaručene spôsobia husiu kožu.

 

SODOM – tak, ako USA má svoju trashmetalovú štvroku, tak má aj Nemecko. Popri Kreator, Destriction a Tankard tam jednoznačne patrí aj Sodom. A tento rok na More Than Feste skompletizuje celý štvorlístok, keď vôbec prvýkrát vystúpi na Slovensku.

 

Tie najznámejšie kapely sme si predstavili, aj keď, samozrejme, nie sú tie jediné. Okrem nich sa vo Zvolenskej Slatine ukážú aj ďalšie kapely domácej scény a blízkeho okolia. Ich mená možno tak známo neznejú, no zato si na More Than Feste zaslúžili svoje mieste. O tom sa môžete presvedčiť práve tretí augustový víkend. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *