Skutočnú slobodu môže človeku priniesť len poznanie, nie viera

Metalisti z Malaciek sa celkom slušne rozrozprávali o satanizme, ale spomenuli aj dôležitosť image v hudbe a pár slov utrúsili aj o pripravovanom albume. Nech sa páči, čítanie od Down to Hell.

Zdravím kapelu Down to Hell. Na úvod sa v krátkosti predstavte čitateľom – odkiaľ ste, kedy ste vznikli, kto je zakladateľom kapely… atď.

Kani: Zdravím portál rocker.sk. Down to Hell je metalová banda z Malaciek, ktorú tvorí sexteto hudobníkov (Kani-gitara/spev, Maťa-spev, Lubo-klávesy, Miro-basa, Ťapo-gitara, Bensfúr-bicie) a jej zrod sa datuje na prelom leta a jesene roku 2006. Kapelu v tom období dali dokopy náš ex-bicman Peťo, ex-gitarista Mirec a ja. Chalani sa stretli náhodne v podniku a bavili sa, že by si spolu zahrali. Chýbal im však komplic a keďže ja som vtedy behal s gitarou snáď všade a poznali sme sa, tak ma hneď na druhý deň kontaktovali a prvýkrát sme si spolu zahrali. No a potom sme sa zbláznili a dali sa na cestu kapely. :o) Nasledovalo skúšanie, zháňanie ďalších členov, striedanie členov a hľadanie sa v metalovom štýle, pretože každý z nás má rád iné metalové odrody, ktoré sú ale medzi jednotlivými členmi poprepletané. Napokon sme sa so zostavou ustálili a žáner, pri ktorom sme zakotvili, sa dá najvýstižnejšie pomenovať ako melodický/symfonický black metal. Pri tomto si vždy úsmevne spomeniem na jedného nášho fanúšika z Brna, ktorý prišiel po koncerte za nami a vravel: „Hoši, vy hrajete takový super melodický black metal“ … a odvtedy hráme Supermelodic black metal. :o)

Čo symbolizuje váš názov?

Lubo: Down to Hell je viac menej typický black metalový názov, ktorý by mal tak nejako napovedať, čo kapela hrá a čo majú ľudia od toho čakať. Zároveň sa to dobre vyslovuje a ľahko pamätá :o)

Kani: Pre mňa je názov dôležitou charakteristickou črtou kapely. Tak ako už Lubo spomenul, je zvučný, ľahko zapamätateľný a výstižný, aby bolo od začiatku jasné o aký žáner ide. Keďže doslovný preklad znie: „Dole do pekla“, symbolizuje to v podstate, že naša tvorba sa bude „motať“ okolo black metalu (Zámerne hovorím „motať“, pretože o čistokrvný black metal, ako som už spomínal vyššie, nejde). Zrodil sa v mojej hlave ešte dávno pred tým, než vznikla kapela na jednom koncerte inej, teraz už nejestvujúcej black metalovej kapely. Vtedy predstavovali novú skladbu a pýtali sa publika na nejaký názov. Ja som vtedy bez váhania zreval Down to Hell… ale asi sa moje slová stratili v riffoch gitár a rytmoch bicích. Faktom je, že názov sa u nich nikde neobjavil za celý čas pôsobenia, a tak keď prišlo na vyberanie vhodného mena pre nás, mal som už vopred jasno  :o)

Miro: Z môjho pohľadu názov poukazuje na štýl ako aj postoj k náboženstvu. Ďalšiu vec, ktorú v názve vidím, je smerovanie textov, ktoré by som prirovnal až k rozprávkovým, rovnako ako je aj peklo pekná rozprávka.

Vo vašom logu vidím symbol satanistického kríža, plamene… na túto tému sa často vedú diskusie, či kapely tieto symboly berú iba ako image, či pózu, alebo sa o satanizmus seriózne zaujímajú. Podobne je to s textami. Ako toto všetko beriete vy ako kapela? Satanizmus hlása „rob si čo chceš“, ale zároveň „daj mi svoju dušu“. Nie je to príliš krutá daň?

Kani: Symboly – či už obrátený kríž, plamene, pentagram – pre mňa znamenajú určitú formu duchovna, mágie, mysticizmu, čo sa vlastne prenáša aj do našej tvorby. Osobne s prehlásením „rob si čo chceš“, ale zároveň „daj mi svoju dušu“ nesúhlasím, hoc mám doma Satanistickú bibliu, ktorá ma zaujala iba okrajovo. Osobne sa nerád nechám strhávať masami, preto sa ani neradím k nejakým náboženstvám. Som skôr ateista, ktorý si v Satanizme nachádza určitý mysticizmus a mágiu, ktoré sú ale podložené fyzikou a prírodnými vedami, ako by som sa mal radiť k masám ľudí, ktorí sú sfanatizovaní slepými a spolitizovanými vierami. Na nejakého Satana alebo Boha neverím, no existenciu inej populácie ako ľudí dakde v galaxiách nevylučujem, pretože si nemyslím že by sme sa vyvinuli z opice. Či už ich nazývať Bohmi, Diablami, nechám na každého zvlášť, ale to už sme ďaleko… 

Lubo: Toto sú veci, ktoré proste k blackmetalu patria či už ako show alebo filozofia. Osobne si však myslím, že ani nepoznám metalistu na Slovensku, ktorý by bol skutočný satanista (snáď som teraz nikoho neurazil :-D). Ja sám sa považujem za ateistu a cítim silný odpor k náboženstvám, cirkvám a sektám a satanizmus ako taký je pre mňa len ďalšie náboženstvo.
Skutočnú slobodu môže človeku priniesť len poznanie, nie viera. A toto sa snažím preniesť aj do textov.

Miro: Keďže sa nepovažujem za satanistu, je to pre mňa skôr image. Samozrejme, pri čítaní ich kníh by sa niečo zhodovalo s mojimi názormi, ale to ak by som chcel, nájdem vo všetkých ostatných náboženstvách a sektách. Preto sa nezaraďujem k nikomu. Robím čo chcem, verím, že dokážem, čo si viem predstaviť, a moja duša bude vždy patriť iba mne.

Maťa: Ja musím sama za seba povedať, že satanistické symboly mi veľa nehovoria. V nejakú „vyššiu moc“ verím, som z veriacej rodiny, ale cirkev je pre mňa jedna veľká sekta.

Ťapo: Pre mňa to je len image. Je pravda, že som vychovávaný v kresťanskej viere, ale za veriaceho sa nepovažujem. Som skorej ateista a ako ateista mám ten istý postoj aj k satanovi a iným bubulákom.

Bensfúr: Pre mňa je viera v niečo každého osobná vec. Satanista nie som, nikdy som sa o to nijako extra nezaujímal, ale ľudí láka nepoznané a obostreté určitým tajomnom. Neradím sa k žiadnemu náboženstvu. Viac to vnímam ako spätosť s prírodou a prírodnými živlami. Čo sa týka symbolu v názve kapely, myslím, že to k tomu patrí a napovedá o našej tvorbe.

Líder českej kapely Root sa netají silnou náklonnosťou k satanizmu, naopak členovia kapely Slayer už dávnejšie priznali, že to všetko berú už len ako image, pričom Tom Araya sa hlási ku katolíckej viere. Ako vnímate vy spomínané kapely – Root a Slayer?

Kani: Slayer si spájam predovšetkým s troma vecami: 1. So skladbou Hell Awaits, ktorú som prv počul ako cover od Cradle of Filth, 2. So signature modelmi gitár ich gitaristu Kerryho Kinga, 3. So smrťou ich gitaristu Jeffa Hannemana, ktorý zomrel minulý rok po zdravotných problémoch, keď ho uhryzol pavúk. Root vidím ako českú black metalovú legendu minulých, ale aj súčasných rokov. Pri ich albume Zjevení sme sa vždy nechali unášať temnými baladickými textami a melódiami. Keď sa ocitnem s priateľmi v lese, hlavne cez leto v noci pri ohni, tak si veľmi rád dám na gitare klasiky ako Hřbitov, alebo Píseň pro Satana. Práve poslednú menovanú sme mali v playliste ešte v našich začiatkoch a po rokoch sme ju vytiahli počas zvukovky v Brne v klube Brooklyn (Root sú z Brna) a publikum sme si získali už počas prvých tónov a veršov

Lubo: Root som počúval ešte na strednej, majú fajn hudbu a som rád, že sme si s nimi mohli 27.9. tento rok zahrať na koncerte v Hlbokom. Slayer som nikdy nepočúval 😀

Bensfúr: Pre mňa sú to jedni z kultových kapiel. Sú to kapely z obdobia mojej puberty a dospievania, takže sú mi vryté hlboko pod kožou. V tej dobe, keď sme to počúvali, sme sa metali po uliciach ako hadi 😀

Ktoré zo svetových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Lubo: Ja počúvam veľa druhov hudby od metalu cez rock a filmovú hudbu po klasiku. Z metalových kapiel si vypočujem napríklad Dimmu Borgir, Cradle of Filth, Septicflash alebo Nightwish. Teda hlavne kapely kde je orchester alebo klávesy 😀

Miro: Keď som bol mladší, hudba ma nasmerovala k dnešným postojom, ale teraz už neberiem svetové kapely ako inšpiráciu. Lepšie sa mi komponuje, keď mám hlavu dlhšie v pokoji a tichu. Ich hudbu preto počúvam len pre relax alebo zábavu, a sú to hlavne Dimmu Borgir, Ensiferum, Skyforger, Korpiklaani alebo niečo jemnejšie ako je Iron Maiden.

Kani: Rád si vypočujem staré albumy od Cradle of Filth, Dimmu Borgir, Ancient, Marduk,… z iného súdku Ensiferum, Norther, In Flames, Metallica a z českej scény Master’s Hammer, Root, XIII. Století, Kabát a Alkehol. Je to viac metalových (aj rockových) žánrov, ktoré ma určite ovplyvnili, ale smerovanie vo vlastnej tvorbe si udávam väčšinou sám, podľa aktuálnej nálady a pohody.

Maťa: Ja som taká čierna ovca kapely, lebo blackmetalu by ste už v mojom playliste veľa nenašli 🙂 Počúvam momentálne najviac kapely Epica, Ensiferum, The Agonist, Parkway Drive. A sem tam oprášim aj Metallicu, Cradle of Filth… je toho veľa 😉

Ťapo: U mňa toho blackmetalu tiež veľa nenájdete. Orientujem sa skorej na modernejší metal ako napríklad I Wresled a Bear Once alebo aj Sky Harbor, ale medzi moje obľúbené kapely patria aj In flames a Death. V podstate si vypočujem čokoľvek, čo ma nejakým spôsobom zaujme.

Bensfúr: Veľmi rád si vypočujem Eluveitie, Amon Amarth, Suicide Silence, ale aj staršie veci Cradle of Filth, Obituary, Death, no inšpirácia prichádza nezávisle na priestore a čase.

V jednom z textov spievate „Hoď do mňa kameňom, trafím ťa niečím tvrdším“ a v tom istom texte „Otvorte oči, veď svet je plný krásy“. Ide to k sebe? Bude svet krajší, ak sa bude riadiť prvým citátom?

Lubo: Naše texty sú, rovnako ako naša hudba, o kontrastoch. Čo sa týka konkrétne tohto, tak prvá veta hovorí o tom, že si netreba nechať skákať po hlave. Druhá veta v kontexte, z ktorého bola vytrhnutá, hovorí, že treba žiť tento život a nie čakať na nejaký, čo vraj má prísť po smrti. Toto je však jeden z našich priamočiarejších textov, v ostatných sú skôr príbehy a v tých si nájde každý niečo iné.

Do akej miery je pre vás podstatný image a trendy v muzike?

Miro: Myslím si, že image je v dôležitosti hneď za kvalitou hudby. Bez vlastného image by som si pripadal ako všetci ostatní, a koncert je rovnako hudobné ako aj vizuálne predstavenie.

Kani: Preto s Mirom vždy pred koncertom nahodíme painting a najlepšie priamo medzi ľuďmi. Dokážeme tak zaujať ešte pred vystúpením a keď príde náš čas, tak sa nám pred pódiom hromadia zvedavci v očakávaní, o čom to celé bude. :o) Ale nemaľujeme sa všetci. Kedysi to tak bolo, ale takto nám to teraz vyhovuje. Symbolizuje to rôznorodosť kapely a tvorbu, ktorá je o kontrastoch, ako už spomínal Lubo. (Navyše Maťka vyzerá krajšie bez paintu, ako s ním )

Kedy sa môžeme tešiť na nový album?

Lubo: V priebehu jesene zatiaľ v digitálnej podobe. Album je nahraný, no teraz riešime booklet a spôsoby distribúcie, keďže sa ho chystáme vydať sami.

Kani: Na fyzické nosiče sa chystáme zažiadať o podporu cez crowdfundingové portály ako kickstarter.com alebo hithit.cz. Keď to bude pripravené, zverejníme všetko na našich stránkach. Môžem dopredu prezradiť, že album ponesie názov „V zajatí temnoty“ a bude obsahovať deväť stôp, kde každá skladba ponesie vlastný príbeh a album bude v podstate ako zbierka týchto príbehov.

Plánujete natočiť videoklip?

Lubo: Áno, keď bude vonku album.

Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk ? 😉

Kani: V prvom rade sa chceme poďakovať rocker.sk za priestor a čas, ktorý si pre nás našli. No a tu sa asi budem opakovať ako všetky Miss, čo chcú svetový mier, ale neurobím tak. Majte radi hudbu a vykašlite sa na politiku. Hudba spája ľudí, ovláda masy, prináša zážitky…a choďte na koncerty, podporujte kapely a majte radi DtH Vďaka :o)

Viac info o kapele Down to Hell nájdete na www.downtohell.sk alebo https://www.facebook.com/downtohell.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *