Skupina Straight dáva hardcore-rap

Jihlavská skupina STRAIGHT sa nehanbila a poslala do redakcie rocker.sk CD s názvom V očích tma oldschool poštou v bublinkovej obálke. V poradí tretie CD vznikalo sedem rokov a počas toho obdobia prešla kapela aj personálnymi zmenami. Aj to malo vplyv na termín natočenia a vydania albumu.

Zostava sa ustálila, aktuálne má skupina Straight päť členov – Magion (spev), Afarastafa (spev), GuitarV (gitara), Gindrick (basa), GravYY (bicie, spev). Na nahrávanie boli prizvaní aj hostia Fred (Noostrak), Wata (Filthyminds) a Caďa (Procz). Fred pomáhal som spevom, Wata a Caďa dopĺňali gitaristov.

Skupina Straight dáva hardcore-rap

S kapelou sme sa zoznámili, pozrime sa bližšie na album V očích tma, ktorý obsahuje intro a jedenásť plnohodnotných skladieb. V textoch sa pätica venuje aktuálnym témam konzumu, biznisu, politiky a stavu spoločnosti ako takej. Dvaja speváci striedajú rev a rapové vyjadrenie myšlienky. Texty sa z reproduktorov valia šialenou rýchlosťou a nepripraveného poslucháča pri prvom počutí zaskočia prechody z češtiny do angličtiny a späť. Pri ďalšom počúvaní mi to ale prišlo ako zaujímavá hračka s pozornosťou poslucháča.

Skupina Straight dáva hardcore-rap

Ak nepočítam intro a vsuvku I Gotta Go, ku ktorej sa ešte vrátim, sú všetky skladby vynikajúco nadupané. Tvrdá hudba, úderné texty, z hĺbky pľúc vyručané melódie v kombinácii s rýchlym rapom vám nedovolia odvrátiť pozornosť. Vo mne zanechali stopu skladby Je to hra, Ostře nabroušenej den a Looser. Vystihujú presne moju náladu a pohľad na dnešný svet. Ľudia sú na seba sprostí, neohľaduplní a zároveň nevidia svoje vlastné chyby. Nad tým všetkým nadvláda politiky, peňazí a biznisu. V tomto kritickom duchu sa nesú aj ďalšie texty.

V The End sa spieva: “Ani párem koní čas nejde vrátit zpět”, čo platí aj o tomto albume. Štyridsať minút, toľko zhruba zaberajú skladby, ubehne pri počúvaní ako voda a znova počúvate intro. Prúd hardcore-rapu preruší spomínaná I Gotta Go. Čistá hiphopová vec mňa nepotešila. Ani pri prvom, ani pri ďalších počúvaniach. Ak už ju tam muzikanti chceli mať, mohla byť zaradená ako posledná. Nevyznela by tak rušivo, pretože ďalšie dve bonusovky sa už znova nesú v tvrdých gitarách a správne nahnevanom tóne.

Tretie CD skupiny Straight sa oplatí opakovanie vložiť do prehrávača. V očích tma vás svojou energiou nabije a textami tú tmu z očí vyženie. Kapelu a ich tvorbu sledujte na www.bandzone/straight2 alebo na https://www.facebook.com/STRAIGHT-147230809226

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *