SIGNUM REGIS: Dbáme na to, aby skladby dostali vo finále patričný šat svetovej úrovne

Ide o jednu z najkvalitnejších slovenských metalových formácií, ktorá dokázala skĺbiť vyspelé inštrumentálne výkony a zároveň zachovať veľkú melodiku. Žnú úspechy doma aj v zahraničí a potvrdzujú, že metal má stále čo povedať. Na moje otázky odpovedal spevák Mayo Petranin.

 

Aký bol rok 2015 pre Signum Regis?

Rok 2015 bol pre kapelu a jednotlivých členov veľmi plodným rokom, ale zároveň to bol aj rok plný skúšok; či už našej ako aj fanúšikovskej trpezlivosti. Vydali sme dve CD (začiatkom roka EP Through The Storm a v novembri veľký album Chapter IV: The Reckoning). K tomu sme najazdili tisícky kilometrov na koncerty (takmer) po celej Európe. Natočili sme dva videoklipy. Čerešničkou na torte bola napokon naša účasť na súťaži SPARK FRESH BLOOD, kde sme spomedzi takmer 400 skupín z celého Česka a Slovenska obsadili prvé miesto. Osobne rok 2015 hodnotím ako veľmi úspešný!

 

Minulý rok ste predstavili váš štvrtý album The Reckoning. Ktoré skladby z neho zatiaľ najlepšie rezonujú medzi poslucháčmi?

Vzhľadom na to, ako som uviedol vyššie, že nový album vyšiel relatívne nedávno (20. novembra) takže zatiaľ nebolo veľa príležitostí prevetrať jednotlivé songy na živo.
Napriek tomu na pár koncertoch už niektoré novinky odzneli a zatiaľ najkladnejšie odozvy zaznamenali Lost And Found a Magi, ktoré sa určite stanú pevnou súčasťou nášho koncertného setlistu. Samozrejme, postupne budeme pridávať aj ďalšie nové skladby a testovať reakcie obecenstva na ne.

 

Ako prebieha vaše nahrávanie? Nahrávate tracky postupne alebo naraz?

Nahrávanie je u nás už niekoľko rokov postupný, kontinuálny proces. Najprv sa pripravia a vypilujú demá, následne sa prejde k nahrávaniu jednotlivých nástrojov. Najprv bicie, následne gitary a nakoniec spevy a klávesy. Máme obrovskú výhodu, že máme skutočne nadštandardné priestory vhodné pre nahrávanie, takže neutrácame horibilné čiastky za drahé štúdia a nahrávame doslova v pohodlných domácich podmienkach.

 

Kde prebieha mastering?

Mastering bola doteraz asi jediná finančne náročnejšia akvizícia celého procesu. Keďže dbáme na to, aby skladby dostali vo finále patričný šat svetovej úrovne, oslovili sme v tejto veci renomované štúdia. Posledné počiny (EP – Through The Storm) mastrovali Jacob Hansen, Dánsko (AMARANTHE, MERCENARY, IN FLAMES, COMMUNIC, PRIMAL FEAR atď.) a veľký album dostal na starosť Jens Bogren, Švédsko (OPETH, KATATONIA, SOILWORK, JAMES LABRIE atď.). Ale pilne pracujeme na tom, aby aj táto posledná časť nahrávacieho procesu bola už plne v našich rukách.

SIGNUM REGIS: Dbáme na to, aby skladby dostali vo finále patričný šat svetovej úrovne

Kvalita vašej produkcie je na vysokej úrovni. Ako často skúšate?

Ďakujem za pochvalu. Skúšame prevažne individuálne. Pár dni pred koncertmi/akciami sa stretneme a dáme si pár spoločných skúšok. Predsa už nie sme vo veku, kedy sa dalo skúšať niekoľkokrát týždenne. Máme svoje rodiny, zamestnania, navyše ja žijem teraz v Sofii, takže tie spoločne skúšky sú sporadické.

 

Kto je autorom hudby a textov?

Hlavným autorom hudby je náš kapelník Ronnie König. Rovnako má na svedomí aj väčšinu textov. V minulostí sa na textovej stránke podieľal vo väčšej miere Ronnieho brat Tommy – šedá eminencia našej kapely.

 

Spievate po anglicky kvôli ambíciám v zahraničí alebo máte jednoducho pocit, že slovenčina a vaša muzika nejdú dokopy? Možno by nebolo zlé dávať na album aspoň jeden slovenský text, predsa len nie každý slovenský metalista je „english-fluently“.

Tých faktorov prečo angličtina je viacero. Rozhodne jedným z nich je univerzálnosť. Máme švédskeho vydavateľa a anglicky spievanú tvorbu dostane do sveta skôr ako niečo naspievané po slovensky. Hráme prevažne v zahraničí, kde je publiku angličtina určite bližšia. Možno ak by sme hrali iný hudobný štýl (pagan/folk), bol by rodný jazyk na mieste. Úprimne, ani si nedokážem predstaviť naše skladby naspievané po slovensky.

Čo znamená váš názov?

SIGNUM REGIS je latinské spojenie, ktoré by sa dalo preložiť ako Znamenie kráľa. Je to taká slovná hračka. Keďže náš kapelník sa volá König, čo je po nemecky kráľ, a SR je jeho dieťa, názov reprezentuje určitý otlačok jeho hudobných myšlienok.

 

Ktoré kapely sú pre vás inšpiráciou? Sú aj na Slovensku kapely, ktoré by ste odporučili?

No tých je veľmi veľa. Pre vymenovanie by sme museli zriadiť samostatnú rubriku či ešte jeden špeciálny rozhovor. Ja osobne mam rád (takmer) všetky štýly rockovej, ale hlavne metalovej muziky. Najviac však power/heavy metal. Z obľúbených kapiel môžem za seba menovať IRON MAIDEN, ICED EARTH, BLIND GUARDIAN, KING DIAMOND, DREAM THEATER, YNGWIE MALMSTEEN, IMPELLITTERI. Poslední dvaja interpreti sú asi  inšpiráciou i pre kapelu ako takú. Zo slovenských zoskupení počúvam len málo. V čase, keď nebol až tak možný prístup k zahraničnej/západnej produkcii, to boli z vtedajšieho Československa všetky tie vtedy známe kapely ako METALINDA, TUBLATANKA, CITRON, ARAKAIN. Slovenskú metalovú scénu stále so záujmom sledujem. Vzniká a objavuje sa tu mnoho kvalitných konkurencie schopných spolkov. Osobne by som odporučil teamových kolegov WITHIN SILENCE. Svojho času ma svojou originálnosťou zaujala skupina z východu Slovenska ANCESTRAL VOLKHVES pre svojský prístup k jazyku a hudbe. Obávam sa, že kapela už nie je dlhšie aktívna.

Boli ste nominovaní v súťaži Best christian album of 2015. Ako táto súťaž pre vás dopadla?

Myslím, že nad očakávanie dobre. Podaril sa nám hneď na prvýkrát hetrik v kategóriách
Top Album Of The Year 2015 – 4.miesto Signum Regis – Chapter IV: The Reckoning
Melodic Album Of The Year 2015 – 1. miesto Signum Regis – Chapter IV: The Reckoning
EP Of The Year 2015 – 1. miesto Signum Regis – Through The Storm

…čo k tomu dodať? Dostať sa pred také mená ako W.A.S.P. či IMPELLITTERI je pre „neznámu“ kapelu zo Slovenska obrovský úspech.

 

Čím je váš album „christian“?

Posolstvom! Snažili sme sa vymaniť zo zavedeného metalového klišé, odpútať sa od tém ako vojny, násilie, pitky či politika. Preniesť do našej tvorby niečo neštandardné. Neznamená to však, že v každej skladbe, kompozícii musíme nutne ospevovať Krista. Máme na mysli skôr širšie, univerzálne odkazy. Samozrejme, mnohé inšpirácie pre texty čerpáme z Biblie, či už z Nového alebo Starého zákona.

 

Niektorí hovoria, že kresťanstvo a metal nejdú dokopy. Ako to vnímaš ty?

Metal sa v priebehu vývoja vykryštalizoval do neskutočných podôb, foriem a tvarov. To, čo bolo na začiatku 80. rokov v metale nemysliteľné, považované za tabu – rôzne fúzie žánrov, textové koncepty či image dnes už dávno neplatí. Ani známe heslo „sex, drogy a rock n‘ roll“ už dnes nie je dogma. Doba sa posunula, zmýšľanie fanúšikov metalovej hudby tiež. Sú ďaleko viac otvorení novým impulzom. Z toho titulu mi spojenie metalu, či dokonca jeho najextrémnejších odnoží s kresťanskými myšlienkami nepríde ako nič zvláštne.

 

Ako vnímate, ak kapely ako napr. Behemoth trhajú Bibliu?

Beriem to skôr ako formu ich umeleckého vyjadrovania, divadlo, show pre ľudí s cieľom šokovať, vzbudiť pozornosť. Nie je to v podstate nič nové. V 70. rokoch to bol ALICE COOPER, KISS, neskôr prišli MERCYFUL FATE/KING DIAMOND, VENOM, SLIPKONT atď. Keď si Glen Benton (DEICIDE) nechal na čelo vypáliť obrátený kríž a vyhlásil, že v svojich 33 rokoch spácha samovraždu, bolo z toho obrovské haló. Samozrejme, že to nespravil a s ratolesťami na Vianoce stavia stromček a tešia spolu na Santu. Adama Darského alias  Nergala z BEHEMOTH poznám osobne a je to jeden milý, inteligentný človek a hlavne absolútny profesionál, takže aj tento exces (trhanie Biblie) vnímam ako show, prejav vzdoru, rebélie, o čom koniec koncov bola rocková resp. metalová hudba od svojho vzniku. Každopádne sa s takýmto prejavom umeleckej sebarealizácie nestotožňujem!

 

Má v sebe kresťanské posolstvo aj skladba The Kingdom Of Heaven z vášho nového albumu?

Rozhodne! Stačí si prečítať text. Je o nádeji, o viere.

 

Čo máte pripravené v roku 2016?

Radi by sme čo najviac živými vystúpeniami podporili náš nový album. Zatiaľ máme potvrdených niekoľko koncertov v zahraničí (Nemecko, Holandsko, Česká Republika). Určite sa pokúsime aj o nejaké vizuálne stvárnenia našich skladieb prostredníctvom videoklipov. Chystáme vydanie našej novinky i na vinyle. Plus poniektorí čakajú nové prírastky do rodín, takže budeme i čiastočne podriaďovať naše kalendáre týmto skutočnostiam. Ale chceme nás a hlavne našich fanúšikov našou hudbou baviť! Stay heavy!!!

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *