Signature: Veľakrát sa presadí šikovnejší, hoci na úkor kvality

Bratislavská kapela Signature má slušnú základňu priaznivcov a má aj pár noviniek. Aby ste chalanov spoznali viac, náš redaktor Vlado im položil pár otázok.

Zdravím Signature! Predstavte sa čitateľom rocker.sk – odkiaľ ste, kedy ste vznikli, kto je zakladateľom kapely….

Zdravíme čitateľov portálu rocker.sk, sme z Bratislavy, kde sme sa v roku 2008 aj sformovali. Zakladateľmi sú spevák a gitarista Miro Poláček s basákom Rasťom Benkom.

A čo váš názov?

Názov sme ako asi každá kapela riešili veľmi intenzívne, nakoniec sme sa vyhádali (smiech) na Signature, čo odkazuje na to, že aj keď je každý z nás iný, spolu tvoríme vlastný „podpisový“ zvuk a pesničky. 

Vo vašej hudbe počujem hardrock, ale aj vplyvy punku či rocku. Aké je vaše štýlové rozpätie?

U nás je to naozaj rôzne, mení sa to aj časom. Miro má ako srdcovky Alice In Chains alebo Chrisa Cornella, ja som odrastal na Nirvane alebo RHCHP, bubeník Jaro kedysi dosť fičal na Dream Theater a gitarista Juro je typický Iron Maiden/Metallica šialenec. 

Ktoré zo svetových rockových kapiel sú pre vás inšpiráciou alebo si radi vypočujete ich tvorbu?

Všetci v kapele si radi vypočujeme nové veci od Avenged Sevenfold, Bullet For My Valentine, cez Foo Fighters až po masakre typu Asking Alexandria.

Koľko klipov ste natočili?

Zatiaľ máme dva videoklipy a jedno lyric video. Obidva klipy – ku skladbám The Calling a Too Fast To Live, sme točili so Števom Lelovičom, ktorému chceme opäť raz poďakovať. Lyric video sme urobili k pesničke Prasce v žite, keďže tento rok je silno volebný. V najbližšej dobe (prelom máj/jún 2014) dáme von dve videá s akustickými pesničkami, v jednom z nich sa objaví aj menší sláčikový orchester, ktorý tvoria krásne a talentované slečny,

Plánujete aj debutový album?

Debutový album je v pláne na začiatok tejto jesene, základ už máme natočený, momentálne intenzívne robíme na zvyšných pesničkách. 

Je pre vás podstatný image a trendy?

Image je podľa nás v hudbe dosť podstatný, všetky svetové kapely ho majú premyslený do bodky, až to pri nich pôsobí prirodzene. Keďže je rocková hudba súčasťou šoubiznisu, treba pamätať aj na tú časť šou. Velikáni ako Kiss alebo Queen sa stavali do silných póz, potvrdili to aj slová Jamesa Hetfielda, že je to všetko veľká póza. Postaviť sa dnes na stage len v kraťasoch a tričku a staticky odohrať celý koncert si môžu dovoliť páni ako Queens of the Stone Age alebo Foo Fighters, ale o tých už majú všetci jasno. Ja stále tvrdím, že priemerný človek lepšie vidí ako počuje 😀 

To bude asi pravda. A čo je teda podľa vás príčinou, že na Slovensku je veľa rockových kapiel, ale v médiách o nich príliš nepočuť?

Tým, že máme odohraté čo-to aj v Čechách, Rakúsku a Maďarsku, vieme trošku porovnávať. Myslím, že kapiel je veľa všade, nie je však kapela ako kapela. Vidíme to aj pri tom, keď organizujeme koncerty alebo menšie turné po republike. Zohnať niekoho spoľahlivého je malý zázrak. Druhá vec je tá, že žiadna z krajín EU nedáva v rádiách toľko priestoru zahraničným mainstreamovým interpretom na úkor domácich. Pomaly to tu však stavajú na nohy projekty ako Demovnica, tak snáď sa to obráti. 

Je dnes ťažšie sa presadiť ako kedysi?

Kedysi boli hitparády, moderované relácie o hudbe, dnes sa všetko presunulo na web, kde je extrémny pretlak informácií, takže veľakrát sa presadí šikovnejší, alebo ten, ktorý viac šokuje, aj keď práve nekvalitou. 

Ste za viac hrania slovenskej hudby v rádiách?

Ja si myslím, že najschodnejšia cesta bude niekde v strede. Nútiť rádiám ako súkromným firmám nejaké kvóty je kontraproduktívny nezmysel a obmedzovanie práv. Na druhej strane keď sa bránia „prieskumami hranosti“, kde pustia respondentom jednu slovenskú na pätnásť zahraničných pesničiek, jasné, že vyberú viac tých zahraničných.

Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk ? ;))

Kupujte lokálne produkty, podporujte živú hudbu, pite whiskey a používajte kondómy 😀

Viac info o kapele Signature nájdete na www.signaturerocks.sk, http://bandzone.cz/signature alebo na Facebooku https://www.facebook.com/signaturerocks

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *