Serj Tankian prináša politickú pieseň Artsakh

Spevák a zakladateľ kultovej kapely SYSTEM OF A DOWN Serj Tankian sa v mnohých textoch dotýka politiky, vojny a utrpenia ľudí. Serj pochádza z Arménska a o zdvíhaní povedomia o tejto krajine sa snaží aj cez piesne. Prostredníctvom portálu magazínu Rolling Stone vydal 4. mája svoju novú skladbu, ktorá nesie názov Artsakh. Artsakh je arménske pomenovanie pre územie dnešného Náhorného Karabachu.

 

Náhorný Karabach oficiálne patrí Azerbajdžanu, ale väčšina obyvateľstva je arménskej národnosti a neuznáva vládu v Baku. V apríli tohto roku sa začali ozbrojené konflikty, prvé závažnejšie od roku 1994, medzi arménskou a azerbajdžanskou armádou, ktoré trvajú až doteraz. Obe strany hlásia množstvo obetí a vo vyhláseniach osočujú jeden druhého. Táto vyostrená situácia inšpirovala speváka k akustickej piesni v jeho rodnom jazyku. 

„Nedávno som sa inšpiroval a napísal pieseň pre ľudí Artsakhu. Títo ľudia žijú na tejto pôde už tisícky rokov. Majú svoje boje, ale aj veľkú krásu vpísanú do ich tvárí. Zvláštne zabratie pôdy Stalinom ju umiestnilo pod Azerbajdžan. Od tej doby získali svoju nezávislosť, žijú a prosperujú už posledných 20 rokov. Neverím vo vojnu a v určené hranice. No hlboko verím v sebaurčenie a život bez útlaku. Preto je na čase, aby svet spoznal republiku Artsakhu,“ povedal Serj Tankian.

 

Pieseň zverejnil aj s anglickým prekladom:

We’ve always lived on these lands,
Reaped and harvested these fields,
Generations sprung from your rivers,
Children born from your mountains,

The public mask of tradition,
The struggle for liberation or death,
The enemy’s gaze at your terrain,
Our smiles at your bosom,
At your bottomless will.

We’re going to sing with our fists
With the tricolor flag of justice,
Humanitarian love of peace
With the holy blessing of a child’s face,
We are going to prevail with culture
We are going to prevail with culture
We are going to prevail by being Armenian.

To, na koho strane stojí právo, je prinajmenšom otázne, faktom ale je, že pieseň má svoju emóciu aj vďaka arménčine a špecifickému spevu, ktorým sa líši od všetkých ostatných. Je ďalším dôkazom, že Serj sa aktívne zapája do arménskych záležitostí a prezentuje problémy tejto krajiny celému svetu. Fanúšikovia však už dlhú dobu očakávajú aj nový album System Of A Down. Ten je však pravdepodobne ešte v nedohľadne. No nádej umiera posledná. 


Použité zdroje:
rollingstone.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *