Sabaton zaparkovali tank a vyplávali na more. Ich novinka vás možno prekvapí

SABATON na chvíľu odstavili tank do garáže a namiesto neho sa nalodili na palubu lode Primo Victoria, aby rozpovedali príbeh krížnika Bismarck.

 

Nadchádzajúci album švédskej metalovej mašiny sa síce bude zaoberať 1. svetovou vojnou, ale pri tvorbe čerstvej skladby Bismarck sa predsa ešte vrátili k druhej etape ,,modernej“ vojenskej histórie, do 2. svetovej vojny. Opäť sa inšpirovali tragickým a zbytočným vyhasnutím stoviek životov. Tentokrát pri besnení nemeckej nacistickej Kriegsmarine.

 

Príchod samostatného nového singlu kapela avizovala už niekoľko dní dopredu a je výsledkom spolupráce so spoločnosťou Wargaming, ktorá ju spojí s hrou World Of Warships.

 

Skladba je opäť klasickou sabatonovskou hymnou k vybranej udalosti. Tentokrát klip chlapi zobrali z iného konca. V úvode vidíme skupinu, ako prichádza za neznámym mužom, z ktorého sa podľa rôznych náznakov vykľuje niekto, kto buď bol prítomný na Bismarcku, alebo možno len pri námornej bitke s ním, prípadne je potomkom niektorého z preživších. A Sabaton zaujíma, či našli loď. Podľa toho sa dá súdiť, že buď to bola narážka na nájdenie vraku Bismarcku, alebo len ich ,,Bismarcku“, ktorý ich vezme na more, kde neskôr na divokých vlnách vyrozprávali príbeh slávneho nacistického bojového plavidla.

 

Bismarck bola vojnová loď, ktorá brázdila moria v období 2. svetovej vojny. Postavili ju v roku 1936 a plavila sa od 1939 do 1941, kedy sa potopila po značných poškodeniach spôsobených ostreľovaním. Iná verzia hovorí, že plavidlo potopila samotná posádka, pretože nemali šancu uniknúť pred nepriateľmi, pričom smrť im bola milšia ako zajatie.

 

Loď tvorila súčasť nemeckého nacistického námorníctva (Kriegsmarine) a niesla meno po nemeckom kancelárovi Ottovi von Bismarckovi. Spolu so sesterským plavidlom Tirptiz patrila do triedy lodí, ktorú rovnako pomenovali Bismarck. Tieto dve lode boli najväčšími vojnovými plavidlami postavenými Nemeckom. Zároveň sa zaraďovali medzi najväčšie lode skonštruované európskymi mocnosťami. Ich výrobu Nemci spustili ako odpoveď na francúzske vojnové plavidlá triedy Richelieu.

 

Plavidlo Bismarck bolo použité iba jedinýkrát, počas operácie Rheinübung (Cvičenie na Rýne; začalo 12. mája 1941 pod velením admirála Günthera Lütjensa), ktorá mala Nemcom umožniť prechod do severného Atlantiku (ponad Britské ostrovy), kde sa chystali napádať konvoje Aliancie. Okrem Bismarcku bol s týmto účelom vyslaný aj krížnik Prinz Eugen. Keď Briti odhalili nepriateľské lode, vyslali proti nim pýchu svojho námorníctva Hood, najväčší bojový krížnik na svete. Použili však zlú bojovú taktiku a nacisti dokázali krížnik zničiť. Bismarck tiež utŕžil niekoľko rôznych poškodení. Tie mu nebránili v bojaschopnosti, ale Nemci sa napriek tomu rozhodli loď stiahnuť do Brestu a opraviť. Nakoniec boli ich šance zachrániť plavidlo zmarené. Pätnásť dní (27. mája 1941) po začatí operácie Rheinübung Kriegsmarine stratili Bismarck pod ťažkým útokom britských torpéd a torpédoborcov. Nepomohlo im ani to, že sa snažili loď brániť ponorkami a z posádky 2092 mužov prežilo iba 115 spolu s lodným kocúrom Oscarom, pričom 110 z nich zachránili Briti aj s kocúrom, ktorí sa hneď potom stiahli z obáv ponorkového útoku.


Použité zdroje:
Foto: FB kapely

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *