Sabaton v Bratislave spustili salvu z guľometov i hádzali bomby

Aj napriek tomu, že bol 14. marca utorok, Aegon Arena v Bratislave praskala vo švíkoch, keď do nej napochodovali dlhé šíky vojakov, pardon, fanúšikov, ktorí sa opäť raz prišli pozrieť na švédsky tankový prápor SABATON. Tentokrát so sebou na tanku priviezli kavalériu elfov TWILIGHT FORCE a nemeckú heavymetalovú legendu ACCEPT.

 

Na pódium pred niekoľkotisícovým davom prišli ako prví Twilight Force. Hoci mali iba krátky, tridsať minút trvajúci set, nedali sa zahanbiť a ukázali Slovensku, čo za sily sa ukrývajú v Kráľovstve súmraku (Twilight Kingdom). Odtiaľ totiž pochádzajú Chrileon (spevák), Lynd (elektrická gitara, akustická gitara, lutna), Born (basgitara), Blackwald (klávesy, piáno, husle, čembalo), De’Azsh (bicie) a Aerendir (gitara).

 

Svoj príbeh začali tieto bytosti z fantastického sveta čarov a mágie rozprávať skladbou Battle Of Arcane Might, od ktorej vyleteli rovno k hviezdnatej oblohe, domovu drakov s piesňou To The StarsJazdci úsvitu (Riders Of The Dawn) vyhnali z tieňov elfov a s príchodom Flight Of The Sapphire Dragon im nad hlavami krúžil zafírový drak. Predposlednou skladbou setu bola Gates Of Glory, v ktorej v štúdiovej verzii nachádzajúcej sa na debutovom albume Tales Of Ancient Prophecies z roku 2014 možno počuť hosťovať Joakima Brodéna zo Sabatonu, ale na koncerte ho zastúpil svojím mysticky až strašidelne znejúcim hlasom mág Blackwald. Vystúpenie hrdinov mocnej mágie našlo svoj koniec s príchodom The Power Of The Ancient Force.

 

Celkovo išlo o veľmi vydarené vystúpenie, ktorým Twilight Force dokázali strhnúť dav na svoju stranu aj napriek faktu, že v našej krajine až doteraz neboli známym pojmom. Po tomto sa to však určite zmení, o tom niet pochýb. Mali veľmi dobrú zvukovú stránku, hlas speváka nezanikal v nástrojoch, ako sa to niekedy stáva. Gitaristi predviedli čarovné sóla a Blackwald si podľa všetkého získal väčšiu podporu než Chrileon alebo len proste stál bližšie k aktívnejšej strane publika, keď si Chrileon ľudí rozdelil na polovicu a spolu s Blackwaldom každý popchli svoju časť, aby im predviedli rev draka. Blackwald vyhrával – možno preto, že sa vyhrážal kliatbami – čo Chrileona viedlo k tomu, že túto súťaž radšej vzdal a zabehol si po meč.

 

Druh powemetalu, ktorý je tvorbou tejto kapely, je pomerne neobvyklý, a preto bolo ich vystúpenie zážitkom, čo je lepšie vyskúšať si na vlastnej koži, ako o ňom iba počúvať.

 

Setlist: Battle Of Arcane MightTo The StarsRiders Of The DawnFlight Of The Sapphire DragonGates Of GloryThe Power Of The Ancient Force

Keď draci zaliezli naspäť do jaskýň, druidovia sa vrátili naspäť k miešaniu elixírov a elfovia k obrane kráľovstva, na scénu nastúpila nemecká heavymetalová legenda Accept, ktorá všetkých vrátila do skutočnosti. Niektorých možno nechcene, lebo ktovie, či by sa po Twilight Force v dave nenašli takí, čo by sa najradšej presťahovali do Kráľovstva súmraku.

 

Tak s príchodom krutej reality nastala panika a chaos, ale v dobrom zmysle slova, po odpálení setu so skladbou Stampede z ich posledného albumu Blind Rage z roku 2014. Potom nás premiestnili kúsok do minulosti prostredníctvom Stalingradu, ktorým dokázali, že niet pochýb, prečo sú na turné so Sabaton, keďže tematikou tejto skladby načreli do vojenskej histórie, ktorá je ústrednou témou využívanou Švédmi.

 

Po úvode s dvomi novými piesňami prišla na rad stará dobrá klasika ešte z čias Uda v podobe Restless And Wild, London Leatherboys, Princess Of The Dawn a Fast As A Shark. Ako odzneli posledné tóny Metal Heart, tak sa skupina znova prehupla naspäť do novej éry s Teutonic Terror, aby nakoniec všetkých dorazila posledným klincom do rakvy za pomoci notoricky známej skladby, ktorá ich kedysi dostala na vrchol, a to Balls To The Wall.

 

Napriek v podstate dokonalému setlistu, ktorý bol ako sen pre každého ich fanúšika, keďže väčšinou obsahoval skladby zo štvrtého štúdiového albumu Restless And Wild, Wolf so svojou partiou mal pokles kvality vystúpenia kvôli nie šťastne riešenému zvuku. Hoci pri prvej predkapele bol v poriadku a vyrovnaný, legenda pri ňom utrpela ranu pod pás, keď boli nástroje tak veľmi nahlas, až ich spevák Mark Tornillo nedokázal prekričať a často sa stávalo, že bolo viac počuť gitary a hromové údery bicích než spev. Odhliadnuc od tohto nedostatku však Accept predviedli, že ešte ani zďaleka nepatria do starého železa a stále sú neposední a divokí.

 

Setlist: Stampede, Stalingrad, Restless And Wild, London Leatherboys, Princess Of The Dawn, Fast As A Shark, Metal Heart, Teutonic Terror, Balls To The Wall

Svetlá zhasli naposledy a na doskách pred nami sa objavil párik vojakov pod dozorom generála, ktorí nás tabuľkou Achtung (pozor) upozornili, aby sme sa sústredili, lebo čoskoro príde hlavná hviezda večera. Urobili tak za znenia In The Army Now, no nie v originálnej verzii od Status Quo, ale, samozrejme, v tej od Sabaton. Konečne stiahli preč posledné plachty, čo tvorili temný závoj švédskeho tanku. Prišlo druhé intro The March To War a… A zrazu tank už nebol prázdny. No keďže Hannes, ako Joakim neskôr vysvetlil, je ešte stále doma s Floor a čakajú príchod svojho prvého potomka, vodičák na ich metalovú mašinu si musel urobiť Daniel Sjögren, ktorého bolo možné v ten večer vidieť už skôr v úlohe De’Azsha s Twilight Force.

 

Aegon Arenou sa ozývalo skandovanie ,,Sa-ba-ton! Sa-ba-ton! Sa-ba-ton!“ a neprestalo, až kým sa neozval hlas Joakima Brodéna: ,,My sme Sabaton a hráme heavy metal, a toto je Ghost Division!“ A potom vypuklo totálne šialenstvo. Na obrovskej obrazovke za Danielom sa mihali obrazy bojového poľa, po pódiu lietal hore-dolu Joakim a Tommy, Chris a Pär za ním nezaostávali. Pri druhej skladbe Sparta sa okrem kapely na pódiu nachádzali aj štyria Sparťania. No a ich vodcom bol, samozrejme, Leonidas. Hopa, pardón, mám na mysli Joakima v prilbe a plášti. Nechýbali k nim šľahajúce plamene pri okraji pódia.

 

Každý zrejme vytuší, že pri prvej prestávke prišlo to ono povestné: ,,Ešte jedno pivo!“, ktoré si Joakim s radosťou dal. Lenže dav mu nedal vydýchnuť a kričal mu túto mantru vždy, keď to bolo možné, na čo Brodén reagoval vždy inak. Raz to bolo vyhlásenie konca koncertu, lebo vraj toto už nie je normálne a že sa im to stáva iba v Bratislave a nikde inde. Potom dal pivo Tommymu. Neskôr sa z ďalšieho pohára vyvliekol tým, že sa zmienil o tom, že sú Škandinávci a keď vypijú priveľa, zvyknú sa vyzliekať a predpokladal nezáujem ľudí vidieť, čo skrýva pod poklopcom.

 

Po troch riadnych skladbách, ktoré boli súčasťou setlistu, Joakim udelil najčerstvejšiemu členovi Tommymu Johanssonovi právo výberu pesničky podľa vlastného uváženia. Dav na to reagoval jednoznačne – dotlačili Tommyho, aby začal hrať úvod Swedish Pagans, na čo prišla reakcia, ktorú zrejme nikto nečakal. Hoci je všeobecne známe, že Brodén sa rád hráva so slovíčkom ku*va, tentokrát to neurobil a vypadlo z neho niečo úplne iné. Chudák Tommy si vyslúžil, že Joakim na celú halu na neho zaburácal pokrikom v rýdzej slovenčine: ,,Sku*vený ko*ot!“. Ľudia sa smiali, Tommy nechápal, čo sa deje, tak mu Joakim urobil malé jazykové okienko, v ktorom ho naučil, čo znamená slovíčko ko*ot. Samozrejme, nesprávne, aby si nezlízol, že mu nadával. A tak sa Tommy naučil, že ko*ot znamená „cheers!, teda „na zdravie“. S úsmevom na tvári sa potom otočil do davu a zvolal do mikrofónu: ,,Ko*ot!“ No a následne na želanie davu i Tommyho odohrali tak veľmi obľúbených Swedish Pagans.

 

Odznievali ako staršie, tak i najnovšie skladby a koncert sa prehupol za polovicu, kedy prišiel znova moment ,,Ešte jedno pivo!“ a Joakim opäť konečne vyslyšal požiadavku davu, len sa mu stala taká menšia ,,pivo katastrofa“, ako sám povedal, keď mal deravý pohár. Nič si však z toho nerobil, bol rád, že má gitaru, ale rýchlo o ňu prišiel a na pódiu sa ocitli klávesy s nápisom Hannes Machine Gun (Hannesov guľomet). Pre tých, ktorí by to náhodou nevedeli, Joakim kedysi vo švédskej vojnovej mašine (ako hlásala Pärova gitara) pôsobil ako klávesák. Ale jeho prsty sa dlho nedotkli čiernych a bielych klapiek, preto sa najskôr prežehnal a až potom začal hrať. No a vzišlo z toho Jump od Van Halen. Padla len hŕstka tónov, ktoré ešte vystriedalo niekoľko krátkych ukážok, až sa nakoniec klávesov chopil Tommy. Joakim potom poprosil ľudí, aby vytiahli mobily či zapaľovače a posvietili im. Na okraji pódia sa objavili rady plamienkov a prišla akustická verzia Final SolutionUž v klasickom tvrdom tempe nasledovali notoricky známe Resist And Bite a Night Witches. Základnú časť setu uzavreli Winged Hussars a bonus priniesol ešte Primo Victoriu, Shiroyamu a To Hell And Back.

 

Okrem výborného hudobného výkonu Sabaton opäť nezostali nič dlžní ani rôznymi vtípkami a vzájomnými pošťuchovaniami, medzi ktorými sa objavil Chrisov prostredník pre Joakima, kopance, Chrisovo zákerné prevrátenie Joakima na dlážku a Joakimovo zakrútenie Tommyho bradavkou. Toto všetko ale bolo doplnené i rôznymi bonusmi z produkcie technikov prezlečených za vojakov, ktorí naládovali ,,zásobníky“ do guľometov na v ten večer Danielovom tanku a strieľali, ako sa podarilo, ale aj hádzaním ,,bômb“ či plameňmi. Nakoniec z diel na okrajoch pódia vystrelili konfety, ktoré ohlasili koniec celého večera.

 

Keď Sabaton sľubovali pre Last Tour najlepšiu šou, akú kedy mali, rozhodne nepreháňali. Lebo i to, čo predviedli v Bratislave, také rozhodne bolo. Skvelé po hudobnej stránke, efektovej a aj tej vtipnej.

 

Setlist: In The Army Now (Pre-Intro), The March To War (Intro), Ghost Division, Sparta, Blood Of Bannockburn, Swedish Pagans (Tommyho výber), The Last Stand, Carolus Rex (anglická verzia), Union, Lost Battalion, Far From The Fame, Lion From The North, Final Solution (akustická verzia), Resist And Bite, Night Witches, Winged Hussars, Primo Victoria, Shiroyama, To Hell And Back

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *