Rumunsko-slovenská noc v Randali

V stredu 1. júna 2016 väčšina slovenského rockového sveta upierala svoj zrak na Košice a vystúpenie kapely Nightwhish. Avšak pre tých hudobne náročnejšich si prichystali v Burn Booking nevšedné podujatie. Pod názvom Rejuvenation Tour vystúpili v bratislavskom Randali Rumuni DORDEDUH. Ich rady posilnili domáce kapely RAVENARIUM a ACHSAR, z domoviny si priviezli svojich krajanov TRANSCEATLA.

 

Akcia ohlásená na ôsmu hodinu začala, ako to býva zvykom, s miernym meškaním. Prví sa na pódium postavili Achsar. Levičania sa tentokrát zaobišli bez kapustných hláv na pódiu, napriek tomu postavili latku veľmi vysoko. Celkovo treba dodať, že všetky kapely hrali počas ich setov výborne a veľmi vyrovnane, takže ani headliner nijako nevytŕčal nad ostatnými. Na začiatku sa sťažovali, že im haprujú klávesy a v skutku ich veľmi počuť nebolo. Napriek tomu to nijako nekazilo dojem z ich vystúpenia.

 

Druhí v poradí sa na pódium postavili Rumuni Transceatla. Ťažko polemizovať, či preskočili latku, ktorú dal Achsar. Pre mnohých však boli veľkým prekvapením v pozitívnom zmysle. Dokonca som počul niektorých ľudí hovoriť, že to bol vrchol večera. V každom prípade predviedli parádnu šou, ktorej nič nechýbalo. Edmond predviedol skvelý ťahavý vokál za sprievodu drnčiacich gitár. Ich setlist obsahoval síce iba 5 skaldieb, čo ale v progresívnom metale môže predstavovať dobrú trištvrte hodinu. Štvrtá skladba v poradí ešte nemala vlastný názov, keďže je to úplná novinka a trošku aj prekvapenie a malá odmena pre fanúšikov. Dufajme, že sa táto kapela opäť objaví v našich končinách.

 

Setlist: Obscurity, Atla,  Deja-Vu, No name (nová skladba bez názvu), Cosmic Fingerprint

 

Nasledovali Ravenarium, naši navrátilci na scénu. Ich vystúpenie ostalo trochu v tieni predchádzajúcej kapely. Ale vzhľadom k tomu, že hrali spolu s veľmi kvalitnými kapelami, svoje vystúpenie bez problémov obhájili. Trošku sklamalo, že nie z vlastnej chyby museli svoj set kvôli nedostatku času skrátiť a kvôli tomu museli vypustiť skladby Death Glock, These Eyes Spoke či prídavok Škótska Svadba. Ale vzhľadom k tomu, že sa rozhodli opäť vystupovať, snáď uvidíme kapelu s Feďom na pódiach častejšie a tento deficit doženieme.

 

Setlist: Voyage, lost Dimension, Tram Ta Dam, Až Potom, Big Bang, Na Kráľovej Holi

 

Okolo štvrť na dvanásť sa na pódium postavili dlho očakávaní Dordeduh. Napriek tomu, že koniec koncertu bol ohlásený až na pol jednu, ak beriem do úvahy isté omeškania, s ktorými sa na koncertoch vždy ráta, nehovoriac o tom, že bola streda a okrem iného aj už spomínané podujatie v Košiciach, bolo pod pódiom celkom dosť ľudí. Prijemné prekvapenie bolo, že bolo celkom počuť dokonca aj ten hudobný nástroj, čo veľmi vzdialene pripomínal cimbal (anglický názov znie hammered dulcimerna), na ktorý hral Sol Faur, keď práve nehral na gitare. Samozrejme, nechýbali ani ostatné exotické nástroje, ktorými je kapela povestná, ako sú toaca či dlhé trúby tulnic. Ich set pozostával so siedmich dlhšich skladieb a celkovo trval niečo vyše hodiny.

 

Setlist: Zuh, Cumpat, Pandarul, Flacararii, E-an-na / Calea rotilor de foc, Jind de tronuri, Dojana

 

Ak by som mal hodnotiť celkový dojem z koncertu, tak ťažko hľadať slabé miesta, ešte aj ten haprujúci zvuk, ktorým je Randal povestný, akosi nevadil. Jediné, čo mi tak napadá, je dĺžka celej akcie, čo je na jednej strane spôsobené množstvom kapiel vystupujúcich za večer – niekedy je menej viac. A popravde, ísť na druhý deň po koncerte, čo končí o pol jednej v noci, do práce, nie je žiadna výhra. Napriek tomu to bola skvelá akcia a dúfame, že sa niečo obdobné zopakuje.

 

O fotodokumentáciu sa nám postaral ZMOK.

https://youtube.com/v/ueS3QkuHhs8

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *