Rozlúčka so septembrom na českej septembrovej noci

Deň českej štátnosti pripadá u našich susedov na 28. septembra. V tento deň majú, samozrejme, aj deň pracovného pokoja, takže urobiť večer pred tým poriadnu akciu sa zdá byť ako dobrý nápad. Na niečo podobné sa podujali aj FREE FALL, kapela z Uherského Hradišťa, ktorí v miestnom Klube Mír usporiadali koncert s názvom September Night. Na pomoc si zavolali kapelu CHAOS IN HEAD a DARK GAMBALLE.

 

Klub Mír vyzerá ako časť miestneho kulturáku, asi bývalá premietacia sála, nechýbajú tam ani ornamenty v štýle miestneho folklóru nakreslené na páse s modrým podkladom na stene okolo pódia. Na to sa ako prví postavili Chaos In Head a so zanedbateľným omeškaním spustili svoju šou skladbou Kmen. Táto kapela na čele s bubeníkom a ex-Krabathoristom Kopcom, gitarisom Chorchem, dvojníkom Kirka Windsteina z Crowbaru basákom Radkom Burem a ich mladou speváčkou Market rozpútala svoj extrem hardpopový masaker. V skutočnosti sa jedná o poriadne tvrdý rock, ktorému chýba malý krôčik, aby sme ho mohli nazvať metalom a ktorý by už kapela vo svojej tvorbe mohla konečne uskutočniť, aj keď zrovna ich speváčka ten mantinel riadne prekračuje, keďže skladby tejto kapely na živých vystúpeniach v dosť veľkej miere odgrowluje. Growlovanie so striedaním čistého vokálu a screamingu jej pasuje podstatne viac ako len čistý spev. Ich vystúpeniu po vizuálnej stránke nič nechýbalo, nevynechali hecovanie publika, dynamický pohyb na pódiu, prihováranie sa publiku alebo aspoň ohlasovanie pivnej pauzy a následné pripitie si s fanúšikmi. Market sa doslova odtrhla z reťaze, ale až po prvej skladbe, keď požiadala manažérku kapely, aby jej pomohla zložiť reťaz z krku, ktorá jej evidentne prekážala a pri jej metaní sa a headbangovaní jej mohla akurát tak privodiť úraz. Jediné, čo kazilo ich šou, bol otrasný zvuk, ktorý navonok úplne skresľoval ich hru a na pódiu sa absolútne nepočuli. Kapela napriek tomu dala do toho všetko a celkový efekt bol vcelku dobrý a ťažko im niečo vyčítať. Pre svojích fanúšikov si pripravila aj prekvapenie. V tychto dňoch strávili veľa času v nahrávacom štúdiu a majú skompletizované tri nové skladby, ktoré čoskoro uzrú svetlo sveta a keďze speváčka je z Uherského Hradišta, rozhodli sa jednu z týchto skladieb s názvom Nekdo Tam Nahoře Me Nemá Rád odpremiérovať pred domácim publikom. Na záver nechýbalo ich tradičné rozlúčenie sa, keď sa Chorche s Market chopili paličiek a spolu s Kopcom tĺkli do činel čo to dalo .

 

Setlist: Kmen, Driving O. D., O Havranech, Klesám, Fucking Machine, Bring You Down, Do Tmy, Kouř, Ať Je To Za Mnou, Bouře, Nekdo Tam Nahoře Me Nemá Rád

 

Po Chaose patrilo pódium domácej kapele Free Fall. Oproti predchádzajúcej kapele, ktorá hrá naživo tvrdšie ako ich štúdiovky, nám Free Fall predviedli skôr mäkšiu verziu svojej tvorby, aj keď možno sa mýlim, pretože zvuk v klube bol naozaj zlý a skreslený. Jediný, kto sa asi nemal dôvod sťažovať, bol bubeník Pepa Mareček, ktorému tam postavili plexisklovú stenu. Ich speváčku Andreu Leovú, ktorá je v kapele od roku 2014, s hláskom oproti Market podstatne nežnejším, chvíľami nebolo vôbec počuť. Jej spev bol pravidelne prehlušovaný zvukovou stenou ostatných nástrojov. Pri skladbe Ten Den im vypadol úvod skladby, ktorý mal odznieť zo samplov, ale ako skonštatovali, pri tejto skladbe vždy zlyháva technika. Keď však náhodou počas ich setu fungoval zvuk tak, ako mal a dalo sa konečne aj niečo rozlúštiť z ich hry, môžem skonštratovať, že to vôbec nebolo zlé – modernejší strednoprúdový rock o dvoch gitarách s jedným vokalistom, base a bicích, doplnený o hudbu zo samplov a spríjemnený Andreiným hláskom. Ich publikum však nevyzeralo, že by bolo privŕžencom tvrdšej hudby a že mali pod pódiom plno len dokazovalo, že ich hudba im práve vyhovuje, neodrádzali ich ani zlé zvukové podmienky a poriadne si to užívali. Ich set trval asi hodinu a potom sa rozlúčili s publikom. Priestory klubu však neopustili, a tak ste sa v rámci zvukovky a afterparty, ktorú nám sprostredkovala crossoverová kapela Dark Gamballe, mohli s nimi vyfotiť alebo aspoň prehodiť pár slov. Nemusím hovoriť, že záujem bol hlavne o exoticky pôsobiacu Andreu.

 

Setlist: Ten Den, Očekávaní, Volným Pádem, Hologram, Krvavá Rúže, Světy Z Vět, Obrazy, Poutnikúv Příběh

 

Poslednú kapelu sme, žiaľ, už nestihli, pretože čas bol pokročilý, ručičky na hodinkách sa začínali neúprosne blížiť k hodine dvanástej a nás z druhého brehu rieky Moravy nečakal nasledujúci deň voľna, zato nás čakala ešte asi hodinová cesta domov. Dúfame ale, že ich uvidíme niekedy nabudúce.

 

O fotogalériu sa nám tentokrát postarala dvojica fotografov Petr DioAlois Šlesinger. Ďaľšie fotky pribudnú čoskoro.

AKTUALIZÁCIA 4. 10. 2016: Doplnená fotogaléria.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *