ROCKSCAPE 2016: Veľká rocková šou aj pre neveľký počet ľudí – sobota

Po úspešnom prvom dni, ktorý nastavil latku naozaj vysoko, sa aj v sobotu podvečer začali ľudia zliezať na amfiteáter v Banskej Bystrici, aby si užili ďalšiu  várku kapiel, ktorú im ROCKSCAPE 2016 ponúkal.

 

Na hlavnom pódiu to odštartovalo Hudobno-tanečné štúdio Zvolen. Súkromná základná umelecká škola pripravila hodinový program, v ktorom sa predviedlo mnoho detí a odohrali hity aj od kapiel Dire Straits, Katapult či Black Sabbath. Bolo vidieť, že HTŠ odvádza naozaj dobrú prácu pri výchove novej rockovej generácie a rastú v nej budúce rockové legendy.

 

Pod cirkusovým šapitó, kde bol umiestnený Stage B, to rozbalila česká kapela LIMETAL. Vyzretí páni plní života aj za troch tínedžerov boli kedysi súčasťou známej kapely Citron. Celú tú kauzu, ktorá sa okolo mena Citron strhla, už hodili za hlavu, nahrali vlastné skladby a na Slovensku potešili všetkých priaznivcov dobrého českého bigbítu. Ich prvé vystúpenie v našej krajine dopadlo ku spokojnosti obidvoch strán.

 

Stage A po Limetale patril Fínom WALTARI. Hudobne preskakovali od death metalu až k rapu, vizuálne si odskočil spevák k Jokerovi z Batmana (alebo k inému klaunovi), ktorého veľmi pripomínal, a počas šou poskákali celé pódium. Publikum spočiatku buď len nemo pozeralo, alebo sa okamžite bavilo. V závere ich setu už mala ruky nad hlavami väčšina zúčastnených.

 

Po príchode na B-čko bolo vidieť, že tie najlepšie miesta pod pódiom boli okupované hlúčikmi dievčat. A po pohľade na speváka FREIRAUM5 zo susedného Rakúska bol dôvod hneď jasný. Príjemný jednoduchý rock  dostal všetkých prítomných. V dnešnej dobe, keď veľké množstvo kapiel mieša prvky všemožných štýlov, takáto priamočiarosť pohladí dušu. Počas jednej skladby spevákovi vyzerajúcemu ako z telenovely pristála na stojane s mikrofónom podprsenka. V rámci možností si ju obliekol a celú pieseň odspieval v nej. Vtipne pôsobila aj gitara jedného z gitaristov v tvare syra.

 

Z Rakúska je to na skok k nám, a tak po Freiraum5 dostali priestor dve slovenské punkové stálice. Pri A-čku už svorne vedľa seba nastúpení čakali tínedžeri na svojich hrdinov INEKAFE. Kapela pripomínala, že oslavuje už 21 rokov a vystúpenie na Rockscape je ich jediný tohtoročný koncert v hlavnom meste Banskobystrického kraja. Odohrali skladby z tých novších, ale aj klasiky ako Čumil, Ružová záhrada a nesmelo chýbať ani Ráno. Jediným narušením koncertu bola prasknutá struna na gitare frontamana Vratka, ten však rýchlo nástroje vymenil a šou pokračovala. A aby všetkým nebolo tak teplo, zahrali aj Vianoce.

 

Tú staršiu generáciu punkáčov čakala legenda ZÓNA A. Keď niekto ide na ich koncert, vie, čo má čakať a presne to aj dostane. Surový punk, Koňýkove tanečné kreácie a výbornú zábavu. Na svoje si tam prišli viacerí. Zahrali osvedčené pecky a sami seba vyhlásili za najlepšiu  kapelu festivalu. Plný cirkusový stan baviacich sa ľudí svedčil o tom, že možno nie sú veľmi ďaleko od pravdy.    

 

No tá najväčšia a najlepšia šou obidvoch festivalových dní mala ešte len prísť. Zodpovední za ňu boli Nóri THE CARBURETORS. Ale to, čo predviedli, sa ťažko opisuje. Odpálili to presne o polnoci zvukmi štartovania motora a hneď po ňom sa rozbehla brutálne nadupaná mašina. A keď sa povie odpálili, myslí sa to doslova. Celé vystúpenie sa nieslo v znamení ohňa a bolo vidieť, že tento živel majú v sebe všetci členovia kapely. Rock n‘ roll majú zakorenený hlboko v srdci a preniesli ho na všetkých okolo. Bolo to, ako by Elvis Presley „dospel“ a objavil krásu hard rocku. Počas jednej piesne dokonca gitaristi vtrhli medzi publikum a hrali pobehujúc pomedzi nich a po lavičkách. Od nich aj Whole Lotta Rosie  mala oveľa „väčšie gule“ ako v origináli od AC/DC. Celé ich vystúpenie sprevádzali ohne a pyrošou, pred poslednou skladbou išla pyrotechnika dokonca aj z gitary. The Carburetors jednoducho musíte zažiť (najbližšie napríklad pred Megadeth v Prešove).

 

A šou nerobili len na pódiu, ale aj pod ním, keď hrala posledná kapela dňa aj celého festivalu – KISS FOREVER BAND. Táto formácia sa nie nadarmo zaraďuje medzi najlepšie revivalové kapely na svete. KISS majú „vychytaných“ do posledných detailov – kostýmy, masky, nástroje, pohyby, ešte aj tetovania… Nechýbalo chrlenie ohňa, vystrkovanie dlhokánskeho jazyka ani pľuvanie krvi a výber tých najväčších „kissáckych“ hitov. Pred poslednou skladbou svojho setu porozprával „Paul Stanley“ príbeh, ako spoznal The Carburetors a priznal, že by s nimi raz chceli zdieľať jedno pódium (na Rockscape hrali na rozdiel od Nórov na Stagei B). To The Carburetors zobrali ako výzvu, vybehli k nim na pódium a všetci spoločne odspievali poslednú Rock And Roll All Nite. Párty ako sa patrí a bodka na záver, akú by si mohol priať každý festival.

 

Jediná smutná vec na celom Rockscape 2016 bola slabá účasť ľudí. Je smutné, keď kapela prezradí, že sa im organizátor ospravedlnil za malé publikum. To k nám musia prísť len tie najväčšie svetové legendy, aby to slovenského rockera donútilo zdvihnúť zadok a ísť sa zabaviť? Trochu menej známe, ale naozaj kvalitné kapely nestačia? Ak bude budúci ročník minimálne taký dobrý ako tento v poradí štvrtý, máme sa na čo tešiť a určite si ho nenecháme ujsť.      

 

Rockscape 2016 nafotil Imrich Pluhár.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *