Rockové NAJ roku 2017

Býva už milým zvykom, že sa na konci každého roka sumarizuje. Spomína sa na všetko, čo sa počas uplynulých dvanástich mesiacov udialo. Či už v osobnom živote, v meste, v krajine či na celom svete. Alebo na rockovej a metalovej scéne. A tak sme sa obhliadli aj my v redakcii a „vypichli“ to, čo v nás roku 2017 zanechalo najviac emócií a čo ste vy na našom webe najviac čítali.

Michaela Váleková

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Vždy, keď kapela pred vydaním albumu hovorí, že je to jej najlepšia doska, očakávania rastú. Podobné reči mal aj Dave Grohl. No album Concrete And Gold od Foo Fighters (ktorý vyšiel skoro presne na moje narodeniny) naozaj nesklamal a že pán Grohl a spol. sú skutočne veľkí páni, dokazujú nielen naživo, ale aj novými skladbami. A úžasne mi sadol Songs Of Love And Death od Me And That Man, to mi hralo aj niekoľko dní vkuse dookola.

 

Koncert roka: Jednoznačne Foo Fighters v PraheHelloween v Bratislave. To boli dokonalé a neopísateľné večery. V tesnom závese za nimi sú Guns N‘ Roses v Prahe, Alter Bridge v Prahe a Jeff Scott Soto s kapelou SOTO v Bratislave. Toto bol naozaj uspokojivý koncertný rok.

 

Udalosť roka: Stará zostava Helloweenu u nás, stará zostava Guns N‘ Roses u susedov a možnosť vidieť (takmer úplne) pokope tie formácie, na hudbe ktorých som vyrastala. O zrušení More Than Festu sa toho narozprávalo už dosť. A HIM ukončil svoju púť. Našťastie, ten Villeho podmanivý hlboký hlas som si stihla naživo vychutnať v roku 2015 v Bratislave.

Demo

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Gods Of Violence od Kreator. Na konci roka ich ešte chceli preskočiť dievčence Lovebites, ale ostrieľaní nemeckí matadori to prosto vedia. Agresívne songy, masívny zvuk a v neposlednom rade aj obal.

Koncert roka: Pre mňa bol zážitok vidieť znova naživo Blind Guardian. Ich setlist v podobe celého Imaginations From The Other Side bol jednoducho sen. Napriek drobným nedostatkom a neznesiteľnému teplu v sále bolo super si spievať The Bard´s Song s preplneným MMC.

Udalosť roka: Začnem pozitívne. Svetlo sveta uzrela nová zostava Kreyson aj nový projekt The Dark Element, v ktorom účinkujú Anette Olzon a Jani Liimatainen. Horšie je, že nás opustili Black Sabbath a u nás doma sa ešte bude dlho rozprávať o zrušenom MTF.

Filip Hrubý

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Tento rok to bolo pre mňa nejaké poslabšie, takže z toho, čo nejakým spôsobom zarezonovalo, bolo Nargaroth – Era Of Threnody. Tieto legendy black metalu bez ohľadu na životné názory ich headlinera prosto hudbu, minimálne štúdiovú, robiť vedia. A po tohtoročnom koncerte viem, že to stále vedia aj naživo bez toho, aby boli zatieňovaní predskokanmi. Au-Dessus je zatiaľ pomerne neznáma kapela, čo svoje ešte len povie, takže debutom End Of Chapter mohli v každom prípade len prekvapiť. A prekvapili, našťastie, pozitívne.

 

Koncert roka: Sabaton v Bratislave, lebo to vedia robiť a sú úžasní ľudia, UADA na Loud Farm Feste, lebo je to úplne môj „cup of tea“, a koncertný večer Arch Enemy + Jinjer verzus Grai + Satanakozel, lebo AE som chcel vždy vidieť a Grai sú úplne úžasní.

 

Udalosť roka: Popri všetkých tých úmrtiach, koncertoch či festivaloch zrejme nič nenahnevalo toľko ľudí nielen na Slovensku (vrátane mňa) ako zrušenie MTF.

Jane Blake

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Mám dvoch favoritov. Sú nimi Hydrograd od Stone Sour a The Sin And The Sentence od Trivium. Corey Taylor všeobecne je moja slabosť, a tak nie je prekvapením, že nemám rada len Slipknot, ale aj jeho druhý projekt. Okrem toho sa Hydrograd vážne vydaril, takže niet o čom. Na druhej strane, Trivium s Mattom Heafym sú tiež môj kryptonit a The Sin And The Sentence je niečím úplne iným, než som doteraz u nich bola zvyknutá. Je jedinečný svojím vlastným spôsobom a učaroval mi.

 

Koncert roka: Tento rok ich bolo naozaj veľa skvelých. Mám na mysli obzvlášť februárový Avenged Sevenfold, marcový Sabaton, júlový Billy Talent, októbrovú Apocalypticu a decembrový Stone Sour. Avenged Sevenfold preto, lebo mi trvalo dlho, kým som ich konečne videla naživo a naozaj to stálo za to. Skvelé efekty, no ešte lepšia hudba a aj výborná voľba predskokanov, hlavne v prípade Disturbed. Ďalej to dotiahli u mňa už len Sabaton so streľbou z tankov a ešte jedným pivom. Na Billy Talent som čakala ešte dlhšie, preto to bolo o to výnimočnejšie. A hlavne nás v prvom rade od nich nedelili žiadne zábrany, čo som nezažila nikde inde a boli to zmazané hranice. Myslím, že Apocalyptica ani nepotrebuje vysvetlenie, zážitok spôsobujúci zimomriavky. A Stone Sour? Tu môžem použiť podobnú odpoveď– lebo som ich konečne videla a lebo Corey.

 

Udalosť roka: Určite šok zo straty Chestera Benningtona. Bol to prvý rockový spevák, ktorého som si obľúbila a práve staršia tvorba Linkin Parku ma zachránila, keď mi bolo najhoršie. Takže ma naozaj zabolelo dozvedieť sa, že Chester už nie je medzi nami. Stále to predýchavam a svojím spôsobom mi bude stále chýbať. 

Ladislav Šimurka

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Deep Purple – InFinite, lebo im nedochádza dych. Inglorious – Inglorious II, lebo pokračujú v tom, čo započali na jednotke a sú prísľubom do budúcnosti. Black Country Communion – BCCIV, lebo kedykoľvek sa dajú dohromady, je to pecka. A L. A. Guns – The Missing Peace, lebo keď Tracii a Phill zakopali vojnovú sekeru, je to starý dobrý osemdesiatkový L. A. Guns. Live album roka je The Dead Daisies – Live & Louder, lebo The Dead Daisies sú naživo neskutoční a tu je to zhmotnené.

 

Koncert roka: Helloween v Bratislave, lebo som na to čakal 30 rokov a konečne to prišlo. Glenn Hughes v Piešťanoch, lebo taká hviezda prišla do Piešťan a ukázala, že nepatrí do starého železa. The Dead Daisies v Budapešti, lebo, ako som spomínal pri albumoch, naživo sú neskutoční. Vintage Trouble v Budapešti, lebo sú zhmotnená energia. Rival Sons v Prahe, lebo do toho dávajú všetko a po koncerte poďakovali fanúšikom, že si koncert užívali a nevyťahovali telefóny. Živá Voda v Novom Meste nad Váhom a Bratislave, lebo návrat legendy Paľa Horvátha. Beastö Blancö v Bratislave, lebo to bolo šialenstvo naživo a napriek slabej návšteve nič neodflákli.

 

Udalosť roka: Jednoznačne reunion Helloween. Čakal som na túto udalosť 30 rokov a tri hodiny plné hitov na bratislavskom koncerte potvrdili, že sa čakať oplatilo.

Lady in black

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Iba jednu dosku vybrať nedokážem, a tak idem do dvoch extrémov. Pre rockových fanúšikov odporúčam debutový album Harryho Stylesa – Harry Styles (keď si ho vypočujete, možno pochopíte prečo) a pre tých tvrdšie založených Kreator – Gods Of Violence (pretože silnejšiu nahrávku za uplynulý rok v metale jednoducho nenájdete).

 

Koncert roka: Ghost, Gasometer Viedeň, 20. apríl 2017 – profesionálne odohratá šou zábavného charakteru s výbornou chémiou medzi publikom a kapelou.

 

Udalosť roka: Rok 2017 vnímam ako jednu veľkú rozlúčku. Posledné zbohom odohrali velikáni Black Sabbath a labutiu pieseň si zaspieval aj Ville Valo s HIM po tom, ako sa nečakane rozhodli zavesiť heartagram na klinec. Okrem toho svet prišiel o dvoch mimoriadne talentovaných hudobníkov a spevákov Chrisa Cornella a Chestera Benningtona, takže tie najväčšie udalosti neboli veľmi veselého charakteru. Aj preto dúfam, že sa rok 2018 bude niesť v pozitívnejšom duchu.

Mea Ďurišková

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: V prípade  albumu  ide  konkrétne  o september,  kedy   kapela  Cradle  Of  Filth  vydala  svoj v poradí dvanásty album Cryptoriana – The Seductiveness Of Decay. Pre mňa bol tento album veľkým príspevkom  roka  2017,  pretože  aj  keď  som  predtým  kapelu  nepočúvala,  počúvať  ich  hudbu  bolo v danom období veľkým uvoľnením a príjemným zážitkom.

 

Koncert roka: Vyzdvihla  by  som  z tohto  roka  Noc  besov,  kde  som  si  veľmi  užívala atmosféru  hudby  kapiel  Varmia  a Nocturne.  Naživo  som  obe  kapely  zažila  prvýkrát  a mám  na  čo  spomínať, keďže obe rozpútali skvelé vystúpenia.

 

Udalosť roka: Udalosťou roka sa pre mňa stalo zrušenie festivalu More Than Fest, na ktorý sa mnoho ľudí tak veľmi tešilo. Keď som sa len pár dní pred akciou dozvedela neradostnú novinu, že sa vôbec neuskutoční, bol to veľký šok, ktorý mi z tohto roku utkvel v pamäti.

Peter Hajdu

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Tých úžasných nahrávok bolo niekoľko, ale ak mám vybrať naozaj len jeden, asi to bude Amber Galactic od projektu The Night Flight Orchestra. Jednoducho povedané, je to geniálna pocta hard rocku ôsmej dekády so všetkým, čo k tomu patrí, vrátane zvuku, klasických dobových klávesových zvukov a prekvapujúco úžasnému spevu Björna Strida, ktorého čitatelia poznajú z melodeathových Soilwork. Dokonca aj videoklipy tejto formácie sú ladené do osemdesiatok. A keďže ja osemdesiatky milujem, aj keď som ich nezažil (alebo práve preto?), titul album roka udeľujem Amber Galactic.

Koncert roka: Nemôžem si pomôcť, lovil som v pamäti koľko sa dalo, ale za minulý rok som si pri predstave najlepšieho koncertu v jednom kuse vybavoval Čechomor na tohtoročnom Dobrom Festivale v Prešove. Také zimomriavky v letných horúčavách sú kombináciou, aká u mňa nenastáva často. Čechomor zahrali úžasný set, ktorý menil nálady, tempo aj dynamiku s premenlivosťou chameleóna. Nádherne úprimné a emocionálne vystúpenie.

Udalosť roka: V negatívnom zmysle slova – zrušenie More Than Festu na poslednú chvíľu. Dôvody sme si vypočuli, hodnotiť ich nemienim. Hnevá ma to stále aj po polroku. Mohla to byť hudobná akcia sezóny. Vlastne aj bola, len asi nie tak, ako si ktokoľvek predstavoval. Fanúšikovia ostali nahnevaní, vyhúkané kapely sa to dozvedeli z internetu a reputácia Slovenska ako krajiny, kde má zmysel sa v rámci turné zastaviť, bola vážne pošramotená. V pozitívnom zmysle slova – snáď to nevidím cez ružové okuliare, ale tak nejako mám pocit, že nám tu konečne opäť rastie záujem o underground ako taký. Obrou mierou k tomu prispel Ďuro Haríň a jeho label Slovak Metal Army, ale aj samotné kapely aktívnou účasťou na budovaní metalovej komunity a v neposlednom rade aj samotní fanúšikovia. Nepohneval by som sa, keby sa to aj v roku 2018 zlepšovalo, ideálne ešte rýchlejšie.

Schnaps

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Viacero mojich obľúbencov prišlo so zaujímavými novinkami. Ale tým najväčším dielom roka 2017 je pre mňa album The Child And The Bitch od Snovonne. Skutočne na ňom niet skladby, ktorú by som pri prehrávaní preskočil. U mňa schoval do vrecka albumy od Arch Enemy, Butcher Babies, The Creepshow, Sun Q či Me And That Man, ktoré som si zamiloval. A keďže som Snovonne zaradil k svetovým interpretom, tak u domácich nemám nad čím rozmýšľať. ČAD a album Bastard. Pre mňa bezkonkurenčne najlepšia doska tejto kapely a aj najlepší album roka 2017 spomedzi slovenských kapiel. Skvelá muzika a ako bonus veľmi vydarený digipack s bookletom rozprávajúcim príbeh, ktorého hlavnými protagonistami sú samotní členovia kapely. Skutočne úctyhodné dielo po všetkých stránkach.

 

Koncert roka: Skvelou akciou bol bratislavský koncert kapiel Arch Enemy a Jinjer. Navždy sa zapísal do mojej pamäte aj vďaka tomu, že sa mi podarilo stretnúť sa osobne s kapelou Arch Enemy. No aj cez tento zážitok vyčnieva bluesrocková nakladačka v Poľsku, ktorú mi dopriali Me And That Man 4. októbra v meste Bielsko-Biała. Nergalov (netemný) projekt som si zamiloval od prvej chvíle a od prvej zverejnenej skladby. Spomedzi domácich akcií sa mi vryli do pamäte úplne zreteľne iba dve. Jednou bol koncert, ktorý sa konal vo Vrútkach 25. novembra. Dorian Gray oslávili dvadsaťpäť rokov a ich šou bola nezabudnuteľná. Vadim Bušovský je skutočne Pán muzikant. Hosť večera Eufory vďaka svojej šou vo mne získal ďalšieho člena do radov svojich verných fanúšikov. Tým druhým bola moja srdcovka, ktorú stále hrdo označujem za domácu interpretku, napriek tomu, že žije už dlhšiu dobu v USA. Nitra 13. mája hostila svoju rodáčku Snovonne a ja som šťastný, že som mohol byť opäť pri tom. Šou celej kapely bola opäť dokonalá.

 

Udalosť roka: The End. Je to odchod azda najväčšej legendy heavy metalu na zaslúžený dôchodok. Kapela, ktorá zadefinovala svojou hudbou nový žáner a ovplyvnila a bude navždy ovplyvňovať množstvo ďalších generácií hudobníkov, sa skutočne odobrala na odpočinok. Uplynulo takmer pol storočia od jej založenia a celý svet sa prizeral tomu, ako Black Sabbath odohrali 4. februára v Birminghame svoj posledný koncert. Bol to naozaj silný okamih, o čom svedčí aj to, že sa záznam koncertu dostal na jeseň do kín po celom svete. 

Stano Krško

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: To je pre mňa v našich končinách Stredovek od banskobystrických Korben Dallas. Vyšiel v marci a v lete som mal možnosť vidieť kapelu prezentovať ho naživo. Vyzreté texty a pomalšia atmosféra sa strieda s rýchlejšími skladbami, z ktorých pre fanúšikov rocku treba vyzdvihnúť pieseň Múry.

 

Koncert roka: Koncertom roka bol pre mňa určite multižánrový festival Vúdstok. Na ňom sa predstavila indie-alternatíva z našej republiky a koncerty kapiel Talshow, Bad Karma Boy, Satin Lead, ale aj prekvapenie v podobe rock n‘ rollovej smršte Stolen Money, ktorá vo mne prebudila nádej, že sa u nás môže presadiť aj mladá kapela.

Udalosť roka: Bohužiaľ, predčasný odchod Chestera. Linkin Park bol skupinou, ktorá spájala ľudí najrôznejšieho hudobného vierovyznania. Bola to kapela, ktorú chtiac-nechtiac poznali všetci. Raperi si v nej naši to svoje, priaznivci elektroniky tiež, rovnako ako rockeri a metalisti. Odchod Chestera bol preto ranou pre nás všetkých.

Imrich Pluhár

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: U2 – Songs Of Experience, lebo je to štandardný U2 bez experimentovania. Lindsey Buckingham/Christine McVie s rovnomenným albumom je príjemné na počúvanie pri čítaní čohokoľvek. Noel Gallagher’s High Flying Birds  a jeho Who Built The Moon? – robil predskokana U2 v Berlíne a tam ma to zaujalo. Je to taký zmodernizovaný Oasis, príjemný.

 

Koncert roka: U2 v Berlíne, lebo je to jednoducho U2. Kiss v Brne a Dee Snider na Masters Of Rock, lebo som mal tú česť fotiť ich. Helloween v Bratislave, lebo už málokto v to veril. Beastö Blancö v Bratislave pre tú energiu. A Soto v Bratislave. Sklamaním bol Simple Plan v Budapešti, pretože som od toho čakal viac.

 

Udalosť roka: Helloween v Bratislave. Potrebuje to komentár? Splnený sen mnohých powermetalistov nad 40 rokov. A nielen ich.

Zmok

Rockové NAJ roku 2017
Rockové NAJ roku 2017

Album roka: Time Travel Dilema od Poliakov menom Spaceslug je pre mňa asi naj. V podstate kvôli Spaceslug som išiel aj na festival Soulstone Gathering do Krakova. Určite odporúčam vypočuť si ho, slovami sa opisuje ťažko a rozhodne stojí to za to. Veľkým prekvapením bol album Medusa od Paradise Lost.

 

Koncert roka: Asi najviac ma zaujal Soulstone Gathering Festival v Krakove v klube ZetPeTe. Išlo o dvojdňový festival zameraný na stoner rock a stoner metal. Akcia to bola v skutku výnimočná. Jediné, čo ma trápilo, bolo, že som ju nemohol patrične zdokumentovať fotkami – akcia bolo totiž po tme. Jediný zdroj svetla bola psychedelická animácia na pódiu a dvaja golemovia so žiariacimi očami, ktorí stáli v rohoch haly. Všetko sa odohrávalo v starých industriálnych priestoroch. Ďalší top koncert bol XIII. století v bratislavskom Randali. Ako dlhoročný fanušík tejto kapely ma koncert neskutočne potešil a užil som si ho naplno. Aj napriek technickým problémom na začiatku to kapela zvládla veľmi dobre.

 

Udalosť roka: Tak to je zrušenie More Than Festu. Je to síce negatívna udalosť, ale bolo to pre mňa asi niečo, čo mi utkvelo v pamäti. Open air festivaly síce veľmi nemusím a muziku si radšej užijem v klube, ale tento som chcel navštíviť aspoň na jednu noc, keďže kapely boli sľubné a miesto konania bolo pomerne blízko. Škoda, veľká škoda.

TOP 5 roku 2017

Tento rok sme pre vás napísali 109 reportáží, 38 rozhovorov, 67 recenzií, 513 noviniek a 93 čánkov so zaujímavosťami. To robí dokopy 820 článkov, čo je priemerne viac ako 2 články denne.

 

Najčítanejšie reportáže

   Najčítanejšie rozhovory

   Najčítanejšie recenzie

1. Sabaton v Bratislave

   1. Sabaton

   1. Linkin Park – One More 
    Light

2. Guns N‘ Roses v Prahe

   2. Billy Talent

   2. Anthology – Angel’s 
    Revenge

3. Kiss v Brne

   3. Plus Mínus

   3. Metallica – Hardwired… To 
    Self-Destruct

4. Rock pod Kameňom v Snine

   4. Mr. Teddy And The
    Sidekicks

   4. Mr. Teddy And The
    Sidekicks – Born In Wrong
    Time

5. Helloween v Bratislave

   5. Kat Benzová

   5. Arzén – Teraz nám vyhráva

 

 

Najčítanejšie novinky

   Najčítanejšie zaujímavosti

1. Korn bude mať dvanásťročného basgitaristu – Trujillovho syna

   1. Metal nie je to isté ako satanizmus alebo
     ako sa koncerty nakoniec nezrušili

2. Guns N‘ Roses vraj nikdy nezneli lepšie

   2. Black Sabbath odohrali svoj posledný 
    koncert

3. Metallica sa vracia do Prahy a Viedne, čakať sa však bude viac ako rok

   3. Kiss – Európa chce len to najlepšie

4. HIM končia, s pódiami sa rozlúčia už tento rok

   4. Sabaton, Accept a Twilight Force – tanky,
    metal a draci už čoskoro zavítajú k nám

5. Zomrel klávesák Black Sabbath

   5. Vedeli ste, že Black Sabbath plánovali ešte
    jeden album?

 

 

Zachovajte nám svoju priazeň aj v nasledujúcom roku 2018. Ďakujeme!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *