Rockové leto odpálilo festivalovú sezónu na výbornú

Vydarené počasie, skvelá atmosféra, ešte lepšia muzika, jedlo a pitie, päťtisícové obecenstvo a krásny výťažok na pomoc hendikepovaným. To je v skratke jeden z prvých festivalov tejto sezóny – Rockové Leto v Nižnej nad Oravou. Ale my tu, samozrejme, nie sme na to, aby sme vám o ňom a hlavne o kapelách, ktoré tu vystúpili, povedali iba v skratke.

 

Tento jednodňový festival sa na Orave konal v piatok 25. mája. Prvou kapelou, ktorá otvorila hudobné popoludnie, bola česká hardcoreová formácia FORREST JUMP. Toto zoskupenie nedávno vydalo svoju štúdiovú novinku Forrest Jump ako prvá zahraničná kapela pod štítkom vydavateľstva Slovak Metal Army. Mladí Česi odštartovali túto akciu svojou tvrdou energickou muzikou plnou chytľavých pasáží naozaj dokonale. Mňa zaujali natoľko, že sa môžete čoskoro tešiť aj na recenziu ich nového albumu a rozhovor s touto kapelou.

 

Hneď po nich prišla na pódium domáca kapela či skôr takmer orchester PANDORUM. Mladí muzikanti pozbieraní z niekoľkých lokálnych kapiel odohrali set zložený zväčša z prebratých skladieb. Na pódiu bolo vidno medzi elektrickými gitarami aj mnoho ľudových nástrojov a zostava zložená z členov kapiel ako Anthology, Crossbreeds, Caliber X či The Lampions sľubovala zaujímavú šou. Bohužiaľ ,jednotlivo veľmi kvalitní muzikanti dokopy veľmi nezaujali. Mal som pocit, že táto zostava nie je veľmi zohratá a niektoré nástroje úplne v hudbe zanikali. Napríklad píšťalku nebolo počuť ani jediný raz, a to sa na ňu hralo dosť často.

 

Po domácom akte prišiel opäť na rad akt zahraničný. Starí známi poľskí heavymetalisti CHAINSAW, ktorí sa na Oravu často vracajú, opäť nesklamali. Nadupaná šou plná ich vlastnej tvorby bola obohatená o supermix rockovej klasiky. V pár minútach dokonale spojili hity od kapiel ako Led Zeppelin, Judas Priest, Queen, Accept a iných. Veľmi dobrý ťah, ako dať publiku ich milované covery známych skladieb a pritom nimi nestratiť polovicu setu.

 

Poľský heavymetal vystriedal slovenský progressive. Slovenský do špiku kosti. Domáca kapela CALIBER X už roky teší svojich fanúšikov vlastným progresívnym metalom so slovenskými textami, predovšetkým z ich najnovšieho albumu Stroj času a v poslednej dobe i zaujímavou progrockovou prerábkou skladby Keď sa raz oči dohodnú od legendárneho Modusu. A nebolo tomu inak ani na Rockovom Lete, kde táto kapela už tradične nemohla chýbať. Dúfajme, že nás títo ambiciózni a perspektívni rockeri čoskoro potešia aj nejakou tou albumovou novinkou.

 

Slnko pomaly zašlo a vyšli hviezdy. Ako na nebo, tak aj na pódium. Prvým z headlinerov večera bol nestarnúci Peter Nagy so svojou partiou INDIGO. Pred samotným konaním festivalu bolo počuť pár skeptických a uštipačných poznámok smerujúcich k výberu tohto hosťa. Peter so svojou kapelou ich ale všetky zmietol zo stola šmahom ruky. Nikto z prítomného osadenstva nemohol ostať chladný, keď Indigo rozpútalo svoju šou. Nie nadarmo sa Peter Nagy obklopil takými kvalitnými muzikantami. Známe hity ako Profesor Indigo, Korálky od Natálky, Marcel z malého mesta, Psy sa bránia útokom, Kristínka, Svet je krásny zadok a ďalšie dostali naživo v podaní rockovej kapely úplne iný šat. Tvrdšie riffy, výrazná basová gitara a bicie, k tomu skvelá rocková šou. Niet divu, že celé prítomné osadenstvo šalelo, zabávalo sa, natáčalo, spievalo a nenásytne žiadalo ďalšie a ďalšie prídavky. Takže, už nikdy žiadne pochybnosti o tom, že Peter Nagy na pódiá rockových festivalov rozhodne patrí!

 

Po mainstreamovejšom, ale veľmi intenzívnom hudobnom zážitku prišlo na rad menšie sklamanie pre fanúšikov. Z vystúpenia kapely ARAKAIN a LUCIE BÍLEJ si mohli užiť „len“ polovicu. Polovicu v tom zmysle, že Lucka náhle ochorela a kvôli vysokým horúčkam musela zrušiť všetky svoje plánované sólové aj iné vystúpenia. Túto správu ohlásili organizátori ešte pred vystúpením kapely Indigo a dokonca samotná Lucie telefonovala z tepla svojho domova priamo na festivalové pódium, aby sa svojim fanúšikom ospravedlnila a aby im popriala napriek svojej absencii príjemnú zábavu. Treba dodať, že organizátor a zároveň frontman kapely Caliber X už vedel o tejto skutočnosti pred svojím vystúpením, no napriek tomu, že bol v backstagei zelený od strachu, stresu a zodpovednosti, ktorú cítil voči prítomným fanúšikom, svoje vystúpenie zvládol bravúrne. Navyše Lucka vrátila svoj honorár, ktorý organizátori taktiež venovali hendikepovaným deťom.

 

Arakain je dlhými rokmi overená značka tej najväčšej kvality, a tak sa nebolo čoho báť. Českí thrashmetalisti odpálili koncert nabitý skladbami predovšetkým z ich staršej éry. Piesne ako Gladiátor, Princess, Šeherezád, Apage Satanas a iné boli doplnené len o dve novšie skladby Ďábelská hraPaganini. Nevadilo ani to, že basák prvej kapely večera Forrest Jump musel zaskočiť, pretože Zdeněk Kub sa venoval významným rodinným udalostiam. Svojej roly sa zhostil suplujúci basgitarista skutočne bravúrne. Publikum sa nebavilo o nič menej ako pri predchádzajúcej kapele. Spievalo sa rovnako, jediný rozdiel bol ten, že tento raz sa headbangovalo viac než tancovalo. A my vám navyše môžeme sľúbiť, že v dohľadnej dobe sa dočkáte aj rozhovoru s touto obľúbenou metalovou legendou.

 

Celý tento hudobný ošiaľ ukončil fenomenálny Paľo Chodelka so svojou dvojhlavou gitarovou šelmou, ktorú dokonale skrotil. Ako úplne posledný totiž vystúpil jeho virtuózny rockový projekt LIQUID BOOGIE ROLL, ktorý momentálne ťahá s členmi skvelej slovenskej kapely Brainscan. Je trochu škoda, že sa zopakoval scenár spred roka. Organizátor vždy myslí na blaho svojich návštevníkov, a tak zabezpečuje tri autobusy, ktoré vezú fanúšikov po bujarej noci na tri smery do najväčších oravských miest. Avšak kvôli miernemu časovému sklzu tieto autobusy odviezli mnoho fanúšikov, ktorí by si inak určite vystúpenie tejto kapely radi užili.

 

Okrem tejto skutočnosti však nie je vec, ktorá by sa tento rok dala Rockovému letu vytknúť. Trochu ma síce zarazila voľba českého moderátora v rýdzo slovenskom oravskom prostredí, ale to bolo to najmenej. Naproti tomu som sa veľmi potešil skutočnosti, že od vlani narástlo pódium a neporovnateľne sa zlepšil zvuk.  Za takúto investíciu treba vysloviť organizátorovi veľký obdiv. A to hlavne, keď vezmeme do úvahy, že výťažok z akcie putuje na dobročinné účely a nie do vrecka usporiadateľov. Neostáva mi iné, než konštatovať, že sa neviem dočkať ďalšieho ročníka Rockového leta.


Použité zdroje:
Foto: Vierka Remková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *