Rock for People: Virtuálny festival avatarov 2021

Cieľom tohto netradičného formátu bolo priniesť (čiastočné) uhasenie smädu po kultúrnych akciách a spoločenskom kontakte. Priznám sa, že viac ako hudobná zložka ma zaujímalo celkové prevedenie, kde sa spája skutočný svet s virtuálnou realitou s pridanou hodnotou PC hier.

Festival Rock for People, ktorý sa bežne odohráva v prostredí Hradce Králové, preniesli organizátori Ameba Production a spoločnosť Confer-O-Matic do virtuálneho prostredia. Aby toho nebolo málo, okorenili tento formát o herné prvky. Každý z účastníkov si zvolil svojho avatara, s ktorým sa prechádzal po festivale a ak chcel, mohol plniť rôzne úlohy.

Bludisko, skákanie v piesku, ruské kolo, fotokútik...Len zlomok atrakcií, ktoré mohli avatari vyskúšať. Nechýbala ani vatra.
Bludisko, skákanie v piesku, ruské kolo, fotokútik… Len zlomok atrakcií, ktoré mohli avatari vyskúšať. Nechýbala ani vatra.

Účastníci mohli tancovať, skákať alebo lietať. Lietanie bolo obľúbenou činnosťou viacerých avatarov. Pripájam sa k jednej správe z chatu, kde bolo napísané: „To lietanie je perfektné pre nás, čo máme orientačný nezmysel. To by sa mi hodilo aj v reálnom živote.“
Problémom bolo, keď pri pozeraní na koncertné predstavenie obrazovku zakryli lietajúce postavičky. Vtedy nebolo možné vidieť vystupujúcich muzikantov. „Skúste menej lietať, aby na koncert všetci videli.“ Tak znela požiadavka organizátorov vo verejnom chate, ale tú sa nepodarilo splniť.

Komunikovať s ostatnými účastníkmi sa dalo aj prostredníctvom videochatu. Veľmi sa to podobalo reálnemu kontaktu na festivale. Buď boli vyhradené zóny, kde sa dalo takto chatovať, alebo pri prechádzke areálu, kde nehrala hudba, ste mohli kohokoľvek osloviť.

Na festivale bolo dostupných niekoľko stageov, kde sa odohrávali kratšie vystúpenia rôznych hudobníkov. Špeciálny stage bol pri vstupe do Toi Toiky.

Záznamy vystúpení hudobníkov zahŕňali americkú kapelu MISSIO, britský rock NOTHING BUT THIEVES alebo metalcoreové skupiny CROWN THE EMPIRE a THE DEVIL WEARS PRADA. Mohli sme počuť spoločný set kapiel STRANGE BONES a CALVA LOUISE. Ďalej sa o hudobný program postarali LIFE, REDZED, KENNYHOOPLA, LOVE YOU HONEY BUNNY a AMELIE SIBA.

Najväčším mínusom boli reklamné sety, ktoré púšťali  aj počas koncertov a zredukovali už tak krátke hudobné vystúpenia.   

Politika lezie na nervy, ale nechýbala ani na tomto stretnutí avatarov. Takže sme mohli medzi návštevníkmi stretnúť Prymulu, Bin Ladina alebo Donalda Trumpa. Na jednom „pódiu“ boli vysielané správy o súčasnej pandemickej situácii, ktorá to rozoberala viac z politického hľadiska. Trpko-smiešne vysielanie mi nebolo pochuti, a tak som zatancovala hadí tanec a odišla som preč.

Po koncertoch bola afterparty na každom stagei, kde hrala hudba ďalej. Ja som opustila virtuálny festival o jedenástej v noci.

Niekoľkokrát počas 4-hodinového zážitku som vypadla z koncertu kvôli chybe. Musela som sa nanovo prihlasovať. Ale rozumiem, že pri takomto formáte, kde sa stretáva taký veľký počet účastníkov, každý zo svojho počítača, je technicky náročné. Na to, že tím šiestich ľudí začal pracovať na takomto veľkolepom formáte len v novembri, je brutálne, čo dokázali za taký krátky čas spraviť.

Niektorí na virtuálnu platformu koncertov alebo festivalov nadávajú, ale v súčasnosti iná možnosť neexistuje. Aj keď nepochybne ide o zaujímavý formát a ja už som virtuálne jeden koncert navštívila, pre mňa osobne to nie je úplne ono, to pravé.

26. ročník veľkého festivalu Rock for People sa má uskutočniť aj reálne 10. až 12. júna. Samozrejme, pokiaľ to situácia s epidémiou dovolí. Spoločnosť Confer-O-Matic  uvažuje aj o virtuálnom prevedení, ktorý navýši počet účastníkov, súbežne so živým publikom. A mňa čaká na bare jeden RedBull, ktorý som vyhrala.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *