Reedícia albumu na LP – Free Faces: Almost True Story

Iba niekoľko rokov trvala aktívna existencia dnes už kultovej skupiny Free Faces (1997-2001). Napriek tomu, že počas týchto rokov vydali len dva albumy, ich hudba je stále aktuálna a  patrí k najosobitejším slovenským hudobným počinom.

Členovia skupiny – Oskar Rózsa, Maroš Hečko, Marcel Buntaj a Andrej Šeban patria dodnes k najzaujímavejším a najinvenčnejším hudobníkom slovenskej scény. I keď sa každý z nich dnes venuje svojim sólovým projektom, to, čo sa im podarilo vytvoriť v spoločnom zoskupení – najmä ich prvý album Almost True Story, si celkom určite zaslúži opätovné vydanie.

Album vyšiel pôvodne v roku 1998. Pozadie jeho vzniku je pomerne kuriózne, keďže hudobníci pôvodne v štúdiách Opusu nahrávali ako štúdiová skupina s Richardom Müllerom jeho album Nočná optika. Ten však, podľa spomienok vtedajších zúčastnených, na nahrávanie nechodieval, a tak hudobníci využili, že mali k dispozícii štúdio a postupne nahrali skladby uvedeného albumu.

Maroš Hečko spomína: „Pieseň Nothing happens nakopla kapelu. Bola to naša prvá pieseň, ktorá nás zadefinovala a určila energiu, ktorá Free Faces charakterizovala. Preto otvára Almost True Story. Jej posolstvo? Nič sa nedeje, ideme si zahrať. Album zase uzatvára pieseň It´s gone now. Lebo už je po všetkom.“

Niektoré z piesní vznikli na anglické texty beatnického básnika Lawrenca Ferlinghettiho, dva texty dodal Roman Gal a pod zvyšné texty sa podpísal Maroš Hečko. Hudobne bol album – tým, že vznikal priamo v štúdiu – trochu iný ako živé vystúpenia skupiny. Tie boli charakterizované a vyhľadávané pre obrovskú živú energiu, ktorá išla z hudobníkov a najmä pre skvelú improvizačnú schopnosť všetkých členov skupiny. Štúdiová práca na albume v sebe nesie viac premyslených kompozícií a hudobnej disciplíny, z celkovo 12 skladieb sú tri signované ako Free Faces, pod zvyšné sa autorsky podpísal tandem Hečko/Rózsa.

Reedícia albumu na LP - Free Faces: Almost True Story
Reedícia albumu na LP – Free Faces: Almost True Story

Album Almost True Story vyšiel v roku 1998 v nezávislom vydavateľstve Silberman ako CD. Skupina po jeho vydaní absolvovala vypredané turné po Slovensku a skladby z albumu sa dostali aj do vysielaní rádií a TV. Za album získali cenu Hudobnej akadémie v kategórii Objav roka, Nahrávka roka a Obal roka. Je príznačné, že skupina na prenos odovzdávania cien, prenášaný TV, neprišla. Naplánované bolo aj zahraničné turné, v jednaní bolo aj vydanie albumu v zahraničí. Doba a podmienky tomu však neboli naklonené a aj cesty jednotlivých hudobníkov sa napokon na nejakú dobu rozišli.

Okrem členov skupiny na albume hrajú Martin Burlas, Martin Ďurdina a Igor Sabo. Nahrávka vznikla pod hudobnou réžiou Oskara Rózsu a Free Faces, Oskar Rózsa je podpísaný aj pod súčasným remasteringom albumu.

Rozpredaný album vychádza po viac ako 22 rokoch v reedícii a vôbec po prvýkrát na LP vo vydavateľstve Pavian Records 26.6.2020.

SIDE A

 1. NOTHING HAPPENS – 3:38
 2. DIVA – 4:02
 3. CHORAL – 4:07
 4. FOOLY BEAR – 4:14
 5. WALTZ – 5:05

SIDE B

 1. DOCTOR SAYS – 3:20
 2. PARANOID NETS – 4:45
 3. GOD IS UNEMPLOYED – 4:19
 4. MIDNIGHT IN EUROPE – 5:08

SIDE C

 1. WALK AROUND&ROLL IN – 5:29
 2. PURIFIED – 5:21
 3. IT´S GONE NOW – 5:45

SIDE D

 1. BROOKLYN – 3:33
 2. NO LOVE – 5:54
 3. SHE´S DOING IT TWICE – 3:56

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *