Wizard s kovom v gebuli (recenzia)

Militaristický čarodej obradne, vážne, ale tuctovo celebrujúci v megalitickej svätyni, kde mu plénum robia jeho kumpáni v zbroji, obhajuje vo svojej mohutnej kázni pred barbarskými poverami klasický heavy metal nezhodujúci sa s progresiou tejto doby a dôstojnosťou jeho minulosti. WIZARD pod nenápadným zovňajškom skrýva v sebe majstra diabolského rámusu a hromového hlasu. Z jemného oparu voňavého kadidla sa za ním vynárajú už spomenutí podriadení bojovníci a na jeho pokyn spúšťajú bez akéhokoľvek upozornenia hymnický titul Metal in My Head, pri ktorom na zablatenom priestranstve medzi kamennými dolmenmi jeden z nich vráža kovové tŕne do vyholených hláv barbarov a neveriacich. V tejto situácii, tvrdo pociťujúc prítomnosť iných konkurujúcich subžánrov, vytvorili svoje dvanáste posolstvo vytvorené na chiliastických a blúznivých snoch a pritom čakajú na príchod Mesiáša, ktorý im pomôže vyslobodiť klasický kov a povedie ich k jeho víťazstvu.

Bojovný artwork albumu.

Je to o kus lepšie ako predchádzajúca doska Fallen Kings, niekoľko pasáží je luxusnejších, sound je dokonalý, ale medzi heavymetalovými fošničkami poslednej doby len ľahký nadpriemer. Neinovatívny, ničím neprekvapujúci odvar ich klasickej metalovej tvorby, ale stále ničiaci krčné stavce hlavne starších headbangerov. Po hudobnej stránke stále skvelé, síce neoriginálne, ale stále výborne fungujúce a šľapajúce s dokonalými aranžmánmi a sem-tam famóznym detailom, ktorý by pred desaťročiami fungoval prekvapivo, avšak teraz stráca na dychu. Dvanásty, teda tuctový opus je ďalší z radov retro heavíkových kamenných dosiek, ktoré síce nikoho neurazia, ničím neprekvapia a pre niekoho jeden vnem bohato stačí. Ale kto má rád starý pátos s moderným hutným soundom, je na dobrej adrese a určite sa mu to postará o solídne spríjemnenie upršaného sobotného poobedia či nudného večera v single.

Ak sa objaví kovotepecká družina z germánskych luhov a hájov, ktorá navyše produkuje melodický heavy metal, okamžite sa objaví hrozná predstava ďalších HAMMERFALLl, či DREAM EVIL. Ale aby sa majestátnym hrdinom nekrivdilo, aj keď je ich doménou praobyčajné heavymetalové klišé, predsa len nehrajú onú desivú elektrifikovanú paródiu, akou oblažujú svet niektoré zo svetoznámych metalových celebrít. Bohužiaľ, nedá sa povedať, že by WIZARD zneli aspoň trochu moderne, ale medzi headbangermi starších ročníkov je takýto „heavík“ stále v kurze. Miestami majú veľmi blízko k helloweenskému speedu (Victory), využívajúc apokalyptické riffovanie ako pilier pre hymnické chorály (Metal in My Head), inokedy zase k tradičnému heavy metalu so sofistikovanou agresiou a nádhernou melodikou (Metal Feast). Predkladajú naozajstnú údernú epiku vyrastajúcu priamo z koreňov skutočného heavy metalu, stále povedomú, avšak sýtejšiu, súčasnejšie energickejšiu, metalovo hutnejšiu, s gustom a ľahkosťou arabského plnokrvníka, vzdorujúceho námahe bojov za česť a slávu.

 Je to banda trúfalcov doslova kráčajúcich proti obecnému vkusu súčasných metal fans a aj keď neextrémne, i tak otvárajúca dávno zabudnuté a zaprášené truhlice, z ktorých vyťahujú na svetlo božie klasické kovové postupy a zvyklosti. Ale stále ide o spontánne vyhŕknuté melodické hymnické opusy, najsilnejšiu zbraň klasického heavíku, bez potreby plácať do toho prehustené klávesy, crossoverovať sláčikmi či experimentovať so samplami a dolaďovať najrôznejšími ego-serepetičkami. Sú to len prístupné melódie, emotívne návaly a ambivalentné pocity. To do poslednej kvapky krvi a potu, chcaniek i alkoholu vyžmýkali naliehavým vokálom, šliapajúcou rytmikou, mohutnými „manowarskými“ zbormi a hutnými gitarami, ktorých účinok miestami hraničí so znásilnením a defloráciou ušných bubienkov. Ponúkajú aj pár nečakaných momentov. Klavírny doprovod a jemný sláčikový podmaz v melancholickej a prebratej kompozícii Whirlewolf, svojím pompéznym štýlom podobajúcej sa na niečo od MEAT LOAF a epickú pomalšiu manowarovskú atmosféru v poslednej Destiny s patričnými odrhovacím charakterom.

Dobrý germánsky heavík. Vintage obsesia ako u prvého albumu HAMMERFALL, viac tradicionalistické, ale sympatické, zábavné a až na kosť derúce sa. Archetypálny heavík v štýle ôsmej dekády. Nuda?… možno a možno len zábava. Lahôdka pre starších, ale nepokročilých.

Informácie o albume

Vydavateľstvo: Massacre Records
Krajina: Nemecko
Žáner: Heavy metal
Dátum vydania: 19. február 2021
Minutáž albumu: 43 min 57 sek

Skladby:          

  1. I Bring Light Into The Dark 4:57
  2. Metal Feast 4:17
  3. Metal In My Head 3:41
  4. Victory 4:22
  5. 30 Years Of Metal 4:55
  6. We Fight 3:04
  7. Whirlewolf 4:53
  8. Years Of War 4:52
  9. Firesword 3:49
  10. Destiny 5:15

Zostava:          

Sven D’Anna vokály
Arndt Ratering basgitara
Sören van Heek bicie
Michael Maass gitara
Tommy Hartung gitara

Moje hodnotenie:

Bodovanie recenzia - 1/10Bodovanie recenzia - 2/10Bodovanie recenzia - 3/10Bodovanie recenzia - 4/10Bodovanie recenzia - 5/10Bodovanie recenzia - 6/10Bodovanie recenzia - 7/10Bodovanie recenzia - 8/10Bodovanie recenzia - 9/10Bodovanie recenzia - 10/10

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *